رستوران سنتی نون و نمک، خانه تاریخی فخرالملوکرستوران سنتی نون و نمک، خانه تاریخی فخرالملوک

رستوران سنتی نون و نمک، خانه تاریخی فخرالملوک


رستوران سنتی نون و نمک، خانه تاریخی فخرالملوک

خانه فخرالملوک، در محله «عودلاجان» شرقی بنا شده است. این خانه در ابتدا کوشکی در داخل خانه میرزا محمود وزیر بود. میرزا محمود که در اواخر دوره ناصرالدین شاه به وزارت منصوب شد در دوره‌های مظفرالدین شاه و محمد شاه قاجار، وزیر ابنیه و علوم بوده است. دو فرزند دختر وی فخرالملوک و نیرالملوک نام داشتند که هر دو در خانه میرزا محمود وزیر بزرگ شده‌اند.
فخرالملوک پس از ازدواج با جعفر خدیور محسنی اراکی که به روحانیت مشغول بود در این خانه سکنی گزیده و از آنجا که خود زن متدینی بود از آن به عنوان دارالقرآن استفاده می‌کند. مدتی بعد فخرالملوک و همسرش که دخترشان را در اثر بیماری از دست دادند صاحب فرزند پسری به نام محمدرضا می‌شوند. محمدرضا کودکی و جوانی خود را در این خانه سپری کرده و پس از کسب مدرک جراحی مغز و اعصاب به آمریکا مهاجرت می‌کند.
این خانه پس از فخرالملوک و همسرش دیگر خانه همیشگی نبود. بلکه به خرابه‌ای برای خواب معتادان و کارتن خواب‌هایی که در و پنجره اش را آتش می‌زدند تا گرم شوند تبدیل شد.
در سال ۱۳۷۴ خانم بهره‌مند اقدام به خرید خانه تخریب شده از ورثه می‌کند و با گذر زمان نوه ایشان با همکاری آقای داریوش مصوری خانه را دوباره زنده می‌کنند.

رستوران سنتی نون و نمک، خانه تاریخی فخرالملوک

بعد از مرمت و بازسازی‌های انجام شده در سال ۹۱ تبدیل به رستوران نون و نمک می‌گردد. در این رستوران هدف عرضه غذاهایی با هویت ایرانی و با قدمت زیاد است.
در رستوران نون و نمک نان داغ تنوری و انواع غذای ایرانی در ظروف مسی سرو می‌شود. رستوران نون و نمک فخرالملوک تنها یک رستوران نیست، بلکه از مقاصد گردشگری پایتخت است. شما می‌توانید به هنگام مراجعه به این رستوران تاریخی به صورت رایگان از اتاق شاه نشین و خانه مدرس، عمارت دبیرالملک، بازارچه دائمی صنایع دستی عودلاجان و امامزاده یحیی نیز بازدید کنید.

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان