راهنمای سفر به روستای دیدنی ابیانه اصفهانراهنمای سفر به روستای دیدنی ابیانه اصفهان

راهنمای سفر به روستای دیدنی ابیانه اصفهان


روستای ابیانه کجاست؟

در ۴۰ کیلومتری شهرستان نطنز استان اصفهان و در دامنه کوه کرکس روستایی قرار گرفته که به رنگ سرخ بناها و کوچه پس کوچه‌های باریک شهرت دارد. روستای ابیانه که یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان اصفهان است سالانه میزبان بیش از ۴۰۰۰۰ گردشگر خارجی می‌شود. هرچند عده زیادی معتقدند دیدنی‌های ابیانه از نزدیک به خوبی عکس‌هایش نیست اما این حجم از بازدید آن هم توسط توریست‌های خارجی نمی‌تواند تصادفی باشد.

ابیانه یعنی چی؟

در زبان محلی به روستای ابیانه ویونا گفته می‌شود. که وی به معنای بید و ویانه به معنای بیدستان بوده است. این روستا که در ابتدا بیدستان نام داشت به مرور زمان به ویونا، اویانه و نهایتا ابیانه تغییر نام داده است.

معماری و ساختار روستای ابیانه

معماری و ساختار روستای ابیانه

روستای ابیانه با ۲۲۲۲ متر ارتفاع از سطح دریا یکی از مرتفع‌ترین روستاهای کشور است. این روستا نیز مانند ماسوله پلکانی بوده و در آن پشت‌ بام خانه‌های پایینی حیاط خانه‌های بالایی است. بافت ساختاری خانه‌های این روستا حلزونی شکل است و قدمت آن به دوره‌های تاریخی سلجوقی، صفویه و قاجاریه بازمی‌گردد.

راهنمای سفر به روستای دیدنی ابیانه اصفهان

خانه‌های روستای ابیانه کوچکند و پنجره‌های چوبی و مشبکی دارند که رو به کوچه‌های باریک گشوده می‌شود. وقتی در روستا قدم می‌زنید ممکن است محلی‌هایی را ببینید که با لباس‌های بومی زیبا و خوشرنگ روی ایوان‌های این خانه‌ها نشسته و در حال استراحت هستند.
ساختمان‌های این روستا به خاطر وجود معدنی از خاک قرمز که در نزدیکی آن قرار دارد سرخ رنگ هستند. یکی از ویژگی‌های جالب این خاک سرخ این است که هرچه بیشتر باران بخورد محکم‌تر می‌شود.

راهنمای سفر به روستای دیدنی ابیانه اصفهان

فرهنگ و لباس محلی مردم ابیانه

روستای تاریخی ابیانه ۱۵۰۰ سال قدمت دارد و مردم آن هنوز فرهنگ اصیل خود را پاس می‌دارند. شاید همین امر سبب محبوبیت این روستا نزد گردشگران است.
مردم ابیانه فارسی را با لهجه خاص ابیانه‌ای حرف می‌زنند و از کلمات پهلوی استفاده می‌کنند. مردهای روستا مثل قدیم شلوار گشادی از پارچه سیاه (مثل بختیاری‌ها) به پا می‌کنند و زن‌ها پیراهن‌های بلند رنگارنگ و چارقد سفید یا گل گلی می‌پوشند. لباس محلی مردم ابیانه یکی از چیزهایی‌ست که بسیار مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد و معمولا کسانی که از این روستا بازدید می‌کنند یکی دو عکس یادگاری با این لباس‌های شاداب و رنگارنگ می‌گیرند.

شغل اصلی مردم ابیانه باغداری، کشاورزی و دامداری است. با وجود اینکه امروز گیوه‌بافی رونق قدیم را در ابیانه ندارد اما در گذشته، یکی از مشاغل پردرآمد بانوان روستا بوده است.


دیدنی‌ها و جاذبه‌های گردشگری روستای ابیانه

راهنمای سفر به روستای دیدنی ابیانه اصفهان

یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین جاهای دیدنی ابیانه آتشکده ابیانه یا آتشکده هارپاک است. آتشکده هارپاک در زمان هخامنشیان ساخته شده و مانند دیگر بناهای ابیانه روی شیب واقع شده است. هنوز یک تالار کوچک از آخرین طبقه‌ آتشکده هارپاک ابیانه باقی مانده است.

راهنمای سفر به روستای دیدنی ابیانه اصفهان

مسجد جامع ابیانه یکی دیگر از جاهایی‌ست که بهتر است هنگام بازدید از این روستای تاریخی به آن سری بزنید. در این مسجد یک منبر چوبی بسیار قدیمی وجود دارد که قدمت آن به سال ۴۶۶ هجری قمری بازمی‌گردد. علاوه بر مسجد جامع ابیانه، مسجد برزله و مسجد حاجتگاه نیز ارزش دیدن دارند.

روستای ابیانه دارای دو زیارتگاه است که یکی زیارتگاه هینزا نام دارد و دیگری مرقد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی است و در جنوب روستا قرار گرفته است. به گفته اهالی شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی فرزندان امام موسی کاظم هستند.

در بین خانه‌های سرخ و تاریخی ابیانه دو خانه به نام‌های خانه غلام نادر شاه و خانه نایب حسین کاشانی به قدمت مشهور بوده و مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرند.

بهترین زمان برای بازدید از روستای ابیانه چه زمانی است؟

فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به ابیانه است. این روستا در اواسط اردیبهشت که فصل گلابگیری‌ست میزبان گردشگران زیادی می‌شود. علاوه بر آن نوروز و تاسوعا و عاشورای ابیانه پر از مسافر است.

راهنمای سفر به روستای دیدنی ابیانه اصفهان

از چه مسیری به دیدن روستای ابیانه برویم؟

از چه مسیری به دیدن روستای ابیانه برویم؟

روستای ابیانه هم از طریق اتوبان کاشان-اصفهان و جاده کاشان-نطنز قابل دسترسی است. مسیر کاشان به نطنز تا ابیانه حدود ۲۲ کیلومتر بوده و کوهستانی است. وجود باغ‌های پر درخت در جای جای این مسیر تجربه سفر در آن را بسیار لذت‌بخش کرده است.

روستای ابیانه روی نقشه

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان