قلعه پرتغالی‌های قشم با قدمت پانصد سالهقلعه پرتغالی‌های قشم با قدمت پانصد ساله

قلعه پرتغالی‌های قشم با قدمت پانصد ساله


معرفی قلعه پرتغالی‌های هرمز

قلعه پرتغالی‌ها در قشم به دستور یک دریانورد پرتغالی به نام (آلفونسو آلبوکرک) بنا شد و در سال ۱۳۸۷ توسط شخصی به نام احسان یغمایی از زیر خاک بیرون کشیده شد. سال‌ها پیش پرتغالی‌ها برای چیره شدن بر راه بازرگانی دریایی بین اروپا و هند پس از ساخت چند قلعه در جزایر و بندرهای جنوبی ایران، پرتغالی‌ها بر چیره شدند. تسلط آن‌ها بر این آبراه دریایی استراتژیک ۱۱۰ سال به طول انجامید. در طول این مدت، آنها دژها و استحکاماتی مانند دژهای هرمز، قشم و لارک نیز بنا نمودند. یکی از مهم‌ترین بناهای به جا مانده از این دوران قلعه پرتغالی‌های هرمز است که بیش از پانصد سال قدمت دارد.

قلعه پرتغالی‌های قشم با قدمت پانصد ساله

مساحت قلعه پرتغالی‌ها به بیش از ۲ هزار متر مربع می‌رسد و در ساخت آن از مصالحی مانند سنگ‌های آهکی و گچی، با ملات ساروج محلی استفاده شده است. البته استحکام آن در گذر زمان چندین بار افزایش یافته است.
یافته‌هایی مانند توپ‌های جنگی که پس از زلزله سال ۷۹ در این قلعه نمایان شد نشان می‌دهد که در گذشته از قلعه قشم، به عنوان جایی برای نگهداری از سلاح و توپ‌های جنگی استفاده می‌شد که در مواقع اضطراری از این انبار به دیگر دژها کمک می‌رساند.

قلعه پرتغالی‌های قشم با قدمت پانصد ساله

در پی حفاری‌های شرکت برق در آبان ۸۷، تونلی قدیمی در محدوده ۵۰۰ متری قلعه پرتغالی‌ها یافت شد که این قلعه را به میدان سعدی شهر قشم متصل می‌کرد.
گویا این تونل سه کیلومتری راه فرار فرماندهان و نیروهای نظامی پرتغالی و همچنین مکان نگهداری مهمات نظامی آنان بوده است.

قلعه پرتغالی‌های قشم با قدمت پانصد ساله

در چهار گوشه قلعه پرتغالی‌ها که پلانی چهار ضلعی و نامنظم دارد دیوارهایی با قطر حدود سه و نیم متر و برج‌هایی با ارتفاع حدود ۱۲ متر بنا شده است. این بناها دارای بخش‌هایی مانند انبار‌های اسلحه، آب انبار بزرگ، اتاق‌های سرباز خانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالار هستند.
یکی از دیدنی‌ترین قسمت‌های این استحکامات کلیساهایی است که در آن‌ها دو ردیف ستون سنگی دایره‌ای شکل از سنگ‌های مرجانی تراشیده شده وجود دارد.

قلعه پرتغالی‌های قشم با قدمت پانصد ساله

این قلعه در سال ۱۶۲۳ و در دوران شاه عباس صفوی توسط ایرانی‌ها پس گرفته شد. به افتخار بیرون راندن پرتغالی‌ها از جزایر خلیج فارس بندر بزرگ گمبرون به بندر عباس تغییر نام داد.

چرا پرتغالی‌ها خلیج فارس و دریای عمان را اشغال کردند؟

پس از تشکیل امپراتوری عثمانی و تصرف قسطنطنیه توسط ترکان مسیر تجاری جاده ابریشم از بین رفته و روابط تجاری بین آسیا و اروپا به مشکل برخورد. از طرفی کالاهای گران‌قیمت شرق باعث شد بین تجار ونیزی و دیگر اروپاییان رقابتی شکل گیرد. از این رو اروپاییان به این فکر افتادند تا راه‌های جدیدی برای تجارت در مناطق شرقی بیایند. در نهایت دوره جدیدی از استعمار در کشورهای مسلمان به ویژه هند و ایران آغاز شد
در قرن پانزدهم پرتغالی‌ها بیش از هر کشور دیگری برای دستیابی به این تجارت تلاش کردند و با فرستادن ناوگان‌های متعدد و دریانوردانی همچون «واسکو دوگوما»، «بارتولومئو دیاس»، «پرودی کویلیان» به شرق و سواحل جنوبی آفریقا، جنوب هند و عربستان این مناطق را شناسایی نمودند.

قلعه پرتغالی‌های قشم با قدمت پانصد ساله

جالب است بدانید پیش از استعمار پرتغالی‌ها، تجارت دریایی مشرق توسط اعراب عمان و یمن اداره می‌شد.
قلعه پرتغالی‌های لافت، نمونه ای از ساخت و سازهای پرتغالی‌ها برای کنترل رفت و آمد و مرزداری آن‌هاست.

قلعه پرتغالی‌های قشم با قدمت پانصد ساله

دسترسی به قلعه پرتغالی‌ها

این قلعه، در قسمت شمالی جزیره ی قشم و در کناره ی ساحل بندر لافت واقع شده است و برای بازدید از آن، می‌توانید به بندر لافت در جزیره قشم سفر کنید.
ار آنجایی که لندی گراف‌ها که اتومبیل‌های شخصی مسافران را از بندرعباس به قشم حمل می‌کنند در ساحل بندر لافت پهلو می‌گیرند، قلعه پرتغالی‌ها می‌تواند یکی از اولین جاذبه‌های گردشگری قشم باشد که از آن دیدن می‌کنید.

قلعه پرتغالی‌ها کجاست؟

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان