جالب‌ترین سنت‌های کریسمس در کشورهای مختلف دنیاجالب‌ترین سنت‌های کریسمس در کشورهای مختلف دنیا

جالب‌ترین سنت‌های کریسمس در کشورهای مختلف دنیا


کریسمس، بهترین بهانه برای سفرهای خارجی در زمستان و کشف مقاصد جدید است. علی رغم اینکه این مناسبت مذهبی در کشورهای مختلف اساس یکسانی دارد اما در خیلی از کشورها با آداب و رسوم متفاوتی جشن گرفته می‌شود. در ادامه مروری بر هیجان‌انگیزترین جشنواره‌ها و رسوم رایج این ضیافت زمستانی خواهیم داشت.


جشنواره فانوس‌های غول‌آسا - فیلیپین

جالب‌ترین سنت‌های کریسمس در کشورهای مختلف دنیا

هر ساله سن‌فرناندو (کانون کریسمسی فیلیپین) در آخرین شنبه پیش از کریسمس رنگ و بوی جدیدی می‌گیرد. بازدیدکنندگان از سراسر فیلیپین و دیگر کشورهای جهان گرد هم می‌آیند تا شاهد جشنواره‌ فانوس‌های غول‌آسا باشند.
یازده بارانگای (روستا) در این رقابت تنگاتنگ شرکت می‌کنند و هرکس در تلاش است که استادانه‌ترین فانوس را بسازد.
در ابتدا این فانوس‌ها ابداعات ساده‌ای بودند که به قطر نیم متر از کاغذ اریگامی ژاپنی (پاپل دِ هاپُن) ساخته می‌شدند و آنها را به وسیله شمع روشن می‌نمودند.
امروزه در ساخت این فانوس‌ها از مصالح متعدد استفاده می‌شود و ممکن است ابعاد آن‌ها به شش متر نیز برسد. همچنین فانوس‌ها را با لامپ‌های الکتریکی که با الگوهای جورواجور روشن می‌شوند تزئین می‌کنند.


بز گلّه - سوئد

جالب‌ترین سنت‌های کریسمس در کشورهای مختلف دنیا

در سال 1966، یک بز سیزده متری در میدان قلعه یاوله به تماشا گذاشته شد. اما این مراسم مسیحی - سوئدی ناخواسته به این ختم شد که مردم در صدد به آتش کشیدن آن برآمدند. از زمان ساخت این بز تا امروز، مردم موفق شدند 29 بار آن را به طور کامل بسوزانند که آخرین بار در سال 2016 اتفاق افتاده‌ است.


کرامپوس - اتریش

جالب‌ترین سنت‌های کریسمس در کشورهای مختلف دنیا

فرض کنید در خیابان یک موجود کریه و پلید را می‌بینید که با زنجیرها و زنگوله‌های آویزان و تلق‌تلق کنان پرسه می‌زند، کودکان را می‌ترساند و بچه‌های بد را تنبیه می‌کند. اشتباه نکنید، هالووین در کار نیست. او کرامپوس، همتای اهریمنی سِینت نیکلاس است.
در اتریش رسم بر این است که بچه‌های خوب توسط سینت نیکلاس تشویق می‌شوند اما کرامپوس بچه‌های شیطان را در کیف خود انداخته و آنها را می‌رباید.
جوانان اتریشی در هفته اول دسامبر خصوصا روز سِینت نیکلاس به شکل کرامپوس لباس می‌پوشند و کودکان را می‌ترسانند.


مرغ سوخاری در شام کریسمس - ژاپن

جالب‌ترین سنت‌های کریسمس در کشورهای مختلف دنیا

کریسمس هیچوقت خیلی در ژاپن جدی گرفته نشد و فراتر از چند رسم غیرمذهبی مثل هدیه دادن و چراغانی کردن نرفت. اما چند سالیست ژاپنی‌ها این مناسبت را به سبک خوشمزه‌تری جشن می‌گیرند. دورهمی شام در کی‌اف‌سی و به صرف مرغ سوخاری احتمالا مدرن‌ترین نحوه جشن گرفتن کریسمس باشد. منوی کریسمس هر سال در سایت کی‌اف‌سی ژاپن به اشتراک گذاشته می‌شود و حتی اگر ژاپنی بلد نباشید با دیدن عکس‌های سوخاری با تم کریسمس به وجد می‌آیید.


یول لدها - ایسلند

جالب‌ترین سنت‌های کریسمس در کشورهای مختلف دنیا

سیزده روز مانده به کریسمس شخصیت‌های بازیگوش ترول مانندی در ایسلند پدیدار می‌شوند که یول لد (Yule lad) نامیده می‌شوند. یول به معنای میلاد مسیح و لد به معنای پسر جوان است. یول لدها (به ایسلندی jólasveinarnir یا jólasveinar) در سیزده شب باقیمانده به کریسمس، به دیدن کودکان سراسر کشور می‌روند. در شبهای باقیمانده به میلاد مسیح بچه‌ها کفش‌هایشان را کنار پنجره می‌گذارند تا از آنها جایزه بگیرند. البته جایزه فقط به بچه‌های خوب تعلق می‌گیرد و سهم بچه‌های بد سیب زمینی گندیده است. این کوتوله‌های ایسلندی به موذی بودن مشهورند و هر کدام از آن‌ها اسم مربوط به خود را دارد که متناسب با دردسری است که درست می‌کنند.


روز سِینت نیکلاس - آلمان

جالب‌ترین سنت‌های کریسمس در کشورهای مختلف دنیا

علاوه بر وایناختس‌مان که بابانوئل آلمانی‌هاست، نیکولاس سوار بر الاغش در نیمه شب شش دسامبر سفر می‌کند و سر راهش جایزه‌هایی مانند پرتقال، سکه، شکلات و اسباب بازی را در کفش بچه‌های سراسر آلمان خصوصا منطقه باواریا بر جای می‌گذارد. او همچنین کودکان را در خانه و مدرسه ملاقات می‌کند و در ازای آبنبات یا یک هدیه کوچک از آنها می‌خواهد برایش شعر بخوانند یا نقاشی بکشند. به طور کلی شخصیت مهربانی دارد اما گاهی وقتها هم خطرناک می‌شود. مخصوصا وقت‌هایی که فارمهند روپرت (Knecht Ruprecht) را وارد بازی کند. فارمهند روپرت یک شخصیت بدجنس با ریش کثیف و لباس‌های تیره است که یک چوب یا یک شلاق کوچک همراه دارد و با آن بچه‌های بی‌ادب را تنبیه می‌کند.


جارو‌ ربایی - نروژ

جالب‌ترین سنت‌های کریسمس در کشورهای مختلف دنیا

یکی از غیرمعمول‌ترین سنت‌های صبح کریسمس متعلق به نروژ است که ریشه‌اش به قرن‌ها پیش برمی گردد و طی آن افراد جارو دستی‌هایشان را پنهان می‌کنند. افسانه‌ها بر این باورند که روح‌های شیطانی و جادوگران در بامداد کریسمس این جارو‌ها را برای پرواز میدزدند. بسیاری از نروژی‌ها هنوز به این سنت معتقدند و با نزدیک شدن کریسمس جارو‌هایشان را در امن‌ترین نقاط منزل پنهان می‌کنند.


جشن ملی روشن کردن منوره هانوکا - واشنگتن، ایالات متحده

جالب‌ترین سنت‌های کریسمس در کشورهای مختلف دنیا

مراسم یهودی هانوکا به طور استادانه‌ای با کریسمس هم‌پوشانی دارد و به همین دلیل بسیار پرجنب و جوش برگزار می‌شود. از سال 1979 تا به امروز در محوطه کاخ سفید، یک منوره (جاشمعی با هفت انشعاب که در معابد اورشلیم استفاده می‌شود) بزرگ 9 متری در طول هشت شبانه‌روز هانوکا برپا می‌شود. این مراسم شامل سخنرانی، موسیقی، فعالیت‌هایی برای کودکان‌‌ و البته روشن کردن منوره است.
روشن کردن اولین شمع در ساعت چهار عصر بدون توجه به وضعیت آب و هوا در کاخ سفید انجام می‌شود و بعد از گذشت هر شب، شمع دیگری روشن می‌شود. شرکت در این مراسم رایگان است اما به دلیل تقاضای بالا با رزرواسیون صورت می‌گیرد.


ونزوئلا

جالب‌ترین سنت‌های کریسمس در کشورهای مختلف دنیا

شما هم کریسمس را دوست دارید اما احساس می‌کنید با کمی اسکیت بازی کریسمس بهتری را تجربه می‌کنید؟ در این صورت توصیه می‌کنیم امسال سری به کاراکاس پایتخت ونزوئلا بزنید. هر سال بامداد کریسمس، ساکنان شهر کاراکاس سوار بر اسکیت‌های خود به سمت کلیساها روان می‌شوند.این سنت منحصر به فرد انقدر بین مردم کاراکاس رواج دارد که برای حفظ امنیت اسکیت‌‌ سواران جاده‌های منتهی به شهر را مسدود می‌کنند. آنان معمولا شام عید را به صرف تامالیس که گوشت رپ شده در خمیر ذرت است می‌گذرانند.


روز شمع‌های کوچک - کلمبیا

جالب‌ترین سنت‌های کریسمس در کشورهای مختلف دنیا

روز شمع‌های کوچک (Día de las Velitas) نقطه آغازین کریسمس در کلمبیاست. مردم کلمبیا در بزرگداشت مریم باکره و عصمت او از گناه پنجره‌ها، بالکن‌ها و یا حیاط خانه‌هایشان را با شمع‌های کوچک و فانوس‌های کاغذی تزیین می‌کنند. این رسم زیبا حالا در سراسر کلمبیا رواج یافته وصحنه‌های تماشایی و زیبایی را برای توریست‌ها به ارمغان آورده است. اگر از دیدن شمع‌ها و فانوس‌های کلمبیایی لذت می‌برید کویمبایا (Quimbaya) برای شما مقصد زیبایی خواهد بود. چرا که در این منطقه مردم از محله‌های مختلف به رقابت با هم می‌پردازند تا تحسین برانگیز‌ترین آرایش را ترتیب دهند.


سوارکاران نور - تورنتو

جالب‌ترین سنت‌های کریسمس در کشورهای مختلف دنیا

در شهر برفی و زیبای تورنتو تعطیلات کریسمس با مراسم سوارکاران نور کلید می‌خورد. اولین بار در سال 1967 بود که سوارکاران نور برگزار شد تا زیبایی‌های سیتی هال تازه ساخت و میدان ناتان فیلیپس تورنتو را به رخ بکشد. این میدان و کاج‌های موجود در آن با بیش از سیصد هزار چراغ ال‌ای‌دی کم‌مصرف که از غروب خورشید تا یازده صبح روز عید می‌تابند تزیین شده است. علاوه بر این‌ها شما می‌توانید در این مراسم از اسکی روی یخ و تماشای آتش بازی لذت ببرید.

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان