آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی کجاست؟آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی کجاست؟

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی کجاست؟


یک بهمن مصادف با زادروز فردوسی، شاعر گرانقدر و استاد سخن پارسی است.
«حکیم ابوالقاسم فردوسی» شاعر معاصر ایرانی در سال 329 هجری در «طبران» طوس دیده به جهان گشود. پدر او که از دهقانان طوس بود ثروت قابل توجهی داشت. وی از کودکی که به کسب دانش می‌پرداخت، به خواندن داستان نیز علاقه مند گردید. علاقه او به داستانهای کهن او را به این فکر انداخت تا شاهنامه را به نظم درآورد. او مدتها این کتاب را جستجو نموده و پس از یافتن نسخه اصلی شاهنامه، حدود سی سال از بهترین دوران زندگی خود را به این کار اختصاص داد. فردوسی در سال ۳۷۰ یا ۳۷۱ به نظم درآوردن شاهنامه را آغاز نمود. در ابتدای این امر، هم خود او ثروت قابل توجهی داشت و هم بعضی از بزرگان خراسان که به تاریخ باستانی ایران علاقه‌مند بودند، او را یاری می‌نمودند. اما به مرور زمان و پس از گذشت سالها، در حالی که فردوسی بیشتر شاهنامه را سروده بود، دچار فقر و تنگدستی شد. او سرانجام شاهکار ادب پارسی را اینگونه پایان داد:
سر آمد کنون قصهٔ یزدگرد به ماه سفندارمذ روز ارد
ز هجرت سه صد سال و هشتاد و چار به نام جهان داور کردگار

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی کجاست؟

تاریخچه پرفراز و نشیب آرامگاه فردوسی

فردوسی در سال ۴۱۶ و در شهر «طوس»از دنیا رفت. او را همان جا در باغی که متعلق به خودش بود، به خاک سپردند. تا سال ۱۳۰۲ هجری قمری آرامگاه وی چندین بار ویران گردید. در نهایت به دستور والی خراسان در محل آرامگاه وی ساختمان آجری بنا نهادند. سرانجام در سال ۱۳۰۴ توسط انجمن آثار ملی و با بودجه کمک‎های مردمی تجدید بنای آرامگاه فردوسی آغاز گشت. ساخت آرامگاه جدید پس از ۱۸ ماه تلاش و پیاده‌سازی طرح‌های متعدد خاتمه یافت و برای افتتاح در جشن هزاره فردوسی در سال ۱۳۱۳ آماده شد. برای تامین کسری هزینه‌های ساخت این آرامگاه صد و شصت هزار بلیت بخت‌آزمایی ده ریالی چاپ و از طریق شعبه‌های بانک ملی ایران توزیع شده بود.
عدم انجام محاسبات فنی دقیق در طراحی آرامگاه، علی‌الخصوص عدم محاسبه مقاومت مصالح پی و خاک سبب شد بازسازی بنا با حفظ ویژگی‌های ظاهری بنای آسیب دیده تحت نظارت مهندس هوشنگ سیحون کلید خورده و در سال ۱۳۴۷ به پایان برسد.

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی کجاست؟

حقایقی درباره مزار فردوسی

-در طی بازسازی‌های پیاپی این بنا استخوان‌های فردوسی توسط فردی به نام قاسم ارفع از قبر بیرون آورده شده و پس از ساخت آرامگاه دوباره به سر جای خود بازگردانده شده است.

-به هنگام نبش قبر فردوسی دو جمجمه از مدفن وی استخراج شد که هنوز کسی پاسخی برای آن نیافته و احتمال می‌دهند علاوه بر فردوسی شخص دیگری نیز در آن مکان دفن بوده است.

-همه سنگ‌های استفاده شده در بازسازی آرامگاه فردوسی توسط مهندس حسین جودت، نماینده شرکت ایتالیایی کاجته به این مکان منتقل شده‌اند.

-سنگین ترین سنگ‌های این مجموعه، سنگ مزار فردوسی و سنگ تصویر فروهر هستند که وزن تقریبی آن‌ها را چهار تن تخمین زده‌اند.

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی کجاست؟

بخش‌های گوناگون مجموعه آرامگاه فردوسی

باغ آرامگاه به مساحت شش هکتار علاوه بر مزار فردوسی دارای یک موزه و یک کتابخانه است. علاوه بر این دارای کافه و رستوران و همچنین فروشگاهی است که می‌توانید در آن سوغاتی تهیه کنید. هنگام ورود به مجموعه، استخری به ابعاد سی در ده متر را مشاهده می‌نمایید که تصویر آرامگاه را در آن منعکس شده است. در ادامه به بخش‌های مختلف آرامگاه می‌پردازیم.

۱. بنای آرامگاه
آرامگاه فردوسی ممکن است در نگاه اول مزار کوروش کبیر را در خاطرتان تداعی کند. این بنا با ۹۴۵ متر زیربنا از بتن و سنگ و کاشی ساخته شده است. در قلب مزار سنگ قبری از جنس مرمر به ابعاد ۱ در ۱٫۵ متر و ارتفاع ۰٫۵ متر در مرکز یک سکوی مرمری قرار گرفته است و در میان آن متن زیر را با خط نستعلیق نگاشته‌اند:
به نام خداوند جان و خرد. این مکان فرخنده، آرامگاه استاد گویندگان فارسی‌زبان و سراینده‌ داستان‌های ملی ایران، حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی است که سخنان او زنده‌کننده‌ی کشور ایران و مزار او در دل مردم این سرزمین جاویدان است. تاریخ تولد: ۳۲۹ق - تاریخ وفات: ۴۱۱ق - بنای آرامگاه : ۱۳۵۳ق

۲. موزه فردوسی
در سال ۱۳۶۱ چایخانه آرامگاه به موزه تغییر کاربری داد. امروزه در آن علاوه بر آثار باستانی کهن شهر طوس، اشیای اهدایی همچون انواع تابلوهای نقاشی از چهره فردوسی و شاهنامه، انواع فرش و قالیچه و انواع هنرهای ظریفه، اشیای تجلی‌گر روح پهلوانی همچون انواع وسایل سوارکاری و انواع شاهنامه همچون کپی شاهنامه معروف به شاهنامه فلورانس و … به نمایش گذاشته شده است.

۳. کتابخانه فردوسی
با اهدای ۲۴۰۰ جلد کتاب توسط دکتر اسلامی ندوشن و سرکار خانم شیرین بیانی و ۳۷۵۱ جلد کتاب توسط جناب آقای نور نعمت الهی، کتابخانه حکیم طوس همزمان با ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ در روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی افتتاح شد.

۴. آرامگاه اخوان ثالث در جوار فردوسی
در محوطه آرامگاه فردوسی، شاعر پرآوازه و موسیقی پژوه ایرانی مهدی اخوان ثالث نیز آرمیده است. اخوان ثالث که اشعاری با زمینه اجتماعی می‌سرود و در آن‌ها حوادث زندگی مردم را به تصویر می‌کشید در ۴ شهریور ۱۳۶۹ در تهران از دنیا رفت. مزار او که متولد مشهد بود در ضلع جنوبی موزه قرار دارد و همه ساله در روز چهارم شهریور میزبان خانواده و دوست‌دارانش می‌شود. اطراف مزار اخوان ثالث نیز تندیسی از نیم تنه وی نصب شده است.

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان