غار دربند رشی رودبار، قدیمی‌ترین سکونتگاه انسان در ایرانغار دربند رشی رودبار، قدیمی‌ترین سکونتگاه انسان در ایران

غار دربند رشی رودبار، قدیمی‌ترین سکونتگاه انسان در ایران


به رودبار که سفر کنید با طبیعتی حیرت‌انگیز مواجه خواهید شد. طبیعتی که شاید بتوان مشابه آن را در دیگر شهرهای شمال دید. اما چیزی که این شهر را متمایز می‌کند تاریخ و فرهنگی‌ست که پس از وقوع زلزله رودبار در سال ۱۳۶۹ تکانی نخورده است.

یکی از دیدنی‌ترین جلوه‌های طبیعت و قدمت تاریخی شهر درختان زیتون، غار دربند رشی است. این غار تنها غار شناخته شده در ایران به شمار می‌رود که بقایای باستان‌شناختی از عصر پارینه سنگی کهن را در دل خود جای داده و قدیمی‌ترین سکونتگاه تاریخ گذاری شده انسان در ایران به شمار می‌آید.
دربند رشی با طبیعتی احاطه شده که چشم‌ها را خیره می‌کند. خصوصا در فصل بهار غار را در بستری سبز و مخملی خواهید دید که حتی نگاه کردن به عکس‌های آن آرامش‌بخش است، چه رسد به بازدید از آن.

غار دربند رشی رودبار، قدیمی‌ترین سکونتگاه انسان در ایران

غار دربند رشی کجاست؟

غار دربند رشی که یکی از تماشایی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان رودبار در استان گیلان محسوب می‌شود در جنوب روستای رشی در بخش رحمت آباد و بلوکات این شهرستان قرار دارد.
در گذر زمان گروه‌های تحقیقاتی بسیاری روی این غار مطالعاتی انجام دادند که سرانجام سبب شد این غار در سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی ثبت شود.
طبیعت گردان و ماجراجویانی که به شهرستان رودبار سفر می‌کنند حتما از غار باستانی دربند رشی بازدید می‌کنند تا با تاریخ و فرهنگ رودبار آشنا شوند و از طبیعت بکر و سرسبز منطقه دربند رودبار لذت ببرند.
این غار باستانی که در ارتفاع ۷۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد، یکی از برجسته‌ترین جاذبه های تاریخی رودبار محسوب می‌شود.

دسترسی به غار دربند رشی گیلان

غار دربند رشی رودبار، قدیمی‌ترین سکونتگاه انسان در ایران

چرا از غار دربند رشی دیدن کنیم؟

۱. با توجه به قدمت بالای غار دربند رشی، بازدید از آن فرصت خوبی برای علاقه‌مندان به تاریخ فراهم می‌کند تا با تاریخ و پیشینه رودبار آشنا شوند.

۲. علاوه بر غنای تاریخی این منطقه طبیعت بکر و سرسبز شهرستان رودبار با درختان زیتون نیز مکان مناسبی برای استراحت و لذت بردن از طبیعت است. مخصوصا چشم‌انداز زیبای خود غار که شما را حیرت‌زده خواهد نمود.

۳. از آنجا که رودبار و تهران نزدیک به سه ساعت فاصله دارند، بسیاری از گردشگران می‌توانند در سفری یک روزه و با صرف حداقل زمان به تنگه واشی بروند و پس از بازدید از غار و استراحت در طبیعت خوش و آب هوای این شهر، همچنین چشیدن طعم غذاهای خوشمزه و محلی گیلان با کیسه‌های سوغاتی به خانه بازگردند.

غار دربند رشی رودبار، قدیمی‌ترین سکونتگاه انسان در ایران

غار دربند رشی در اصل از دو غار تشکیل شده است

دربند رشی از دو غار با نام‌های کویل گر (با طول ۶۰ متر) و جوکویله (با طول ۳۰ متر) تشکیل شده است. غار جوکویله در پی بررسی‌های باستانی شناسی دکتر ولی جهانی و در سال ۱۳۸۴ شناسایی گردید. در حین این اکتشاف بقایایی از استخوان‌های جانوران و انسان به همراه تعدادی اشیا سفالی (که قدمت آن‌ها به هزاره اول قبل از میلاد بازمی‌گردد) نیز یافته شد.
در بررسی‌های غار کویل گر نیز اشیا سفالی مشابهی کشف گردید. بعدها چندین مرحله کاوش توسط باستان شناسانی همچون بیگلری، شیدرنگ و جهانی در غارهای دربند رشی صورت گرفت که مجددا به اکتشاف سنگواره‌های جانداران مختلف و ابزارهای سنگی مانند ساطور، تراشه روتوش شده، سنگ مادر و ضایعات تراش سنگ ختم شد. قدمت این یافته‌ها به دوران پارینه‌سنگی قدیم می‌رسد.
این کشفیات عظیم دریچه‌ای جدید رو به دنیای باستان شناسی گشودند. طبق مطالعات جدید این غار پیش از ۲۰۰ هزار سال پیش مسکن شکارچیان عصر سنگ بوده‌است. پس می‌توان گفت غار دربند قدیمی‌ترین سکونتگاه تاریخ گذاری شده انسان در ایران است.

غار دربند رشی رودبار، قدیمی‌ترین سکونتگاه انسان در ایران

بهترین زمان برای سفر به رودبار و غار دربند رشی

نیمه اول سال بهترین زمان سفر به ارتفاعات رودبار است چرا که طبیعت سرسبزی پیش چشمانتان قرار می‌گیرد و مه بهاری صورتتان را در فصل بهار می‌نوازد.

دیگر جاذبه‌های گردشگری رودبار:

شهرستان رودبار جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد که پس از بازدید از غار دربند واشی می‌توانید به آن‌ها سفر کنید. در ادامه به جاذبه‌های گردشگری نزدیک غار دربند رشی می‌پردازیم.

کوه درفک رودبار

کوه درفک رودبار

کوه درفک که کوهنوردان و طبیعت‌گردان بسیاری را مجذوب خود می‌کند در نزدیکی این غار قرار گرفته است. دهانه آتشفشان درفک بزرگترین دهانه آتشفشانی است که در ایران وجود دارد.

دسترسی به کوه درفک

دریاچه حلیمه جان رودبار ( دریاچه عروس )

دریاچه حلیمه جان رودبار ( دریاچه عروس )

دریاچه حلیمه جان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استان گیلان است که در توابع بخش رحمت آباد و بلوکات شهرستان رودبار و در نزدیکی غار دربند رشی قرار دارد. این دریاچه که به خاطر وجود جلبک ها دو رنگ است با طبیعتی تماشایی و چشم نواز احاطه شده است.

دسترسی به دریاچه حلیمه جان رودبار ( دریاچه عروس )

دریاچه یسان رودبار (دریاچه ویستان)

دریاچه یسان رودبار (دریاچه ویستان)

دریاچه یسان رودبار که به نام‌های ویستان یا بره سر نیز شناخته می‌شود بطور طبیعی و بر اثر زلزله ایجاد شده است و بهار دل‌انگیزی دارد.

دسترسی به دریاچه ویستان رودبار

مطلب مرتبط: دشت شقایق گیلان در جاده رویایی اسالم به خلخال
مطلب مرتبط: آشنایی با دیدنی‌ترین آبشارهای استان گیلان
مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان