باغ و عمارت سعدیه، آرامگاه سعدی شیرازیباغ و عمارت سعدیه، آرامگاه سعدی شیرازی

باغ و عمارت سعدیه، آرامگاه سعدی شیرازی


گویند روی سرخ تو سعدی چه زرد کرد
اکسیر عشق بر مسم افتاد و زر شدم

زندگینامه سعدی

زندگینامه سعدی

شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی یکی از بزرگترین شعرای ایران و یکی از بزرگترین سخنوران جهان می‌باشد. او حدود سال ۶۰۶ ه.ق در شهر شیراز به دنیا آمد. خانواده اش از عالمان دین بودند و پدرش از کارکنان دربار اتابک بود. سعدی نیز از همان دوران کودکی تحت تعلیم و تربیت پدرش قرار گرفت ولی در همان دوران کودکی پدرش را از دست داد و تحت تکفل جد مادری خود قرار گرفت. او پس از تحصیل در مدرسه نظامیه بغداد به شهرهای مختلفِ خاور نزدیک و خاورمیانه، هندوستان، حبشه، مصر و شمال آفریقا سفر کرد (این جهانگردی سی سال به طول انجامید) و در حین این سفرها آثار بزرگی همچون گلستان را به ثمر رساند. علاوه بر آن، غزلیات سعدی که بسیاری از آن‌ها عاشقانه هستند از شاهکارهای ماندگار اوست.
او پس از بازگشت به شیراز نگارش بوستان را در حالی به پایان رساند که محبوبیت قابل توجهی به دست آورده بود و آوازه‌اش در جهان پیچیده بود. وی در سال ۶۹۰ هجری قمری در شیراز درگذشت و در محل زندگیش به خاک سپرده شد.
خانه سعدی که اکنون سعدیه خوانده می‌شود یکی از دیدنی‌ترین آرامگاه‌های بزرگان ایران است.

مطلب مرتبط: گردشی در دیدنی‌های تاریخی شیراز

روز بزرگداشت سعدی

اول اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی نامیده شده است. آرامگاه سعدی در روز بزرگداشت او گلباران شده و بسیاری از مردم برای شرکت در بزرگداشت این شاعر نامدار، در روز اول اردیبهشت به سعدیه می‌روند.

آرامگاه سعدی کجاست؟

آرامگاه سعدی در جوار باغ دلگشای شیراز و در انتهای خیابان بوستان قرار گرفته است.
ساعت بازدید از آرامگاه سعدی در شش ماه اول سال ۷:۳۰ الی ۲۲ و در شش ماه دوم ۸ الی ۲۲ می‌باشد.

دسترسی به آرامگاه سعدی (سعدیه)

تاریخچه سعدیه

عکس قدیمی از آرامگاه سعدی عکس قدیمی از آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی در ابتدا خانقاه او بوده و اواخر عمر او در این مکان سپری شده است. پس از فوت او اولین بار در قرن هفتم خواجه شمس الدین محمد صاحب‌دیوانی وزیر معروف آباقاخان، مقبره‌ای بر فراز قبر سعدی بنا نمود. در سال ۹۹۸ به حکم یعقوب ذوالقدر، حکمران فارس، خانقاه شیخ تخریب و به طور کلی نابود شد. تا این که به دستور کریمخان زند در سال ۱۱۸۷ ه.ق.عمارتی ملوکانه که دوطبقه داشت و از گچ و آجر ساخته شده بود بر فراز مزار سعدی بنا گردید. این بنا یک بار در دورهٔ قاجاریه (سال ۱۳۰۱) به فرمان فتحعلی خان و چند سال بعد نیز به دستور حبیب‌الله قوام الملک خان مرمت گردید.

مطلب مرتبط: آرامگاه شاعران معروف در شیراز

معماری سعدیه

معماری سعدیه

بنایی که در زمان کریم خان ساخته شده بود تا سال ۱۳۲۷ ه. ش. برپا بود.
در سال ۱۳۳۱ با تلفیقی از معماری قدیم و جدید ایرانی بنای فعلی آرامگاه سعدی در میان عمارتی هشت ضلعی با سقفی بلند و کاشی کاری از طرف انجمن آثار ملی بنا شد. رو به روی این هشتی، ایوان زیبایی قرار گرفته که دری به آرامگاه دارد.

باغ و عمارت سعدیه، آرامگاه سعدی شیرازی

ورودی آرامگاه سعدی توسط آندره گدار فرانسوی و بنای اصلی توسط معمار مدرن ایرانی محسن فروغی و با همکاری علی اکبر صادق طراحی شده است.
این بنا با اقتباس از کاخ چهلستون و تلفیقی از معماری قدیم و جدید ایرانی ساخته شد.
برای پیاده‌سازی طرح جدید خانه‌های اطراف آرامگاه خرید و تخریب شد و وسعت محوطه به حدود ۱۰۳۹۵ متر مربع افزایش یافت. فضای باغ سعدیه به سبک ایرانی درختکاری، گلکاری و باغچه بندی شده است. دو حوض مستطیل شکل در دو طرف محوطهٔ آرامگاه و حوض دیگری در مقابل ایوان اصلی بنا واقع می‌باشد.

حوض ماهی آرامگاه سعدی

حوض ماهی آرامگاه سعدی

در سمت چپ آرامگاه سعدی یک حوض به شکل هشت ضلعی تعبیه شده که ۳۰ متر مساحت دارد و به وسیله ۲۵ پله به صحن اصلی وصل می‌شود. مردم شیراز معتقدند شستشو در این حوض در شب چهارشنبه سوری بسیار خوش‌یمن است. زیرا آبی که در این منطقه جریان دارد از قناتی تهیه می‌شود که برای مردم شیراز از ارزش معنوی بالایی برخوردار بوده و آن را مقدس می‌شمارند.
در قسمت بالایی حوض ماهی سه نورگیر تعبیه شده و زیر زمین سعدیه اکنون به یک چایخانه سنتی تبدیل شده است.

حوض ماهی آرامگاه سعدی حوض ماهی آرامگاه سعدی

حوض سکه آرامگاه سعدی

علاوه بر حوض ماهی در جلوی رواق، حوض آب دیگری قرار دارد که مردم محلی برای روا شدن حاجت‌هایشان در آن سکه می‌اندازند و به حوض سکه شهرت دارد.

فضای سبز سعدیه فضای سبز سعدیه

کتابخانه سعدیه

در سال ۱۳۵۱ در ضلع غربی آرامگاه سعدی ساختمانی سفید رنگ تحت عنوان کتابخانه سعدیه ساخته شد. حالا این کتابخانه محل گردهمایی دوستداران علم و ادب است که نام و یاد سعدی را زنده نگه داشته‌اند.

زیبایی‌های سعدیه فقط به موارد نام برده ختم نمی‌شود. فضای سرسبز و دلگشای این باغ با بوی نارنج باغ دلگشای شیراز که در نزدیکی آن قرار گرفته پر شده است و برای گردشگران خاطرات شیرین و خوش رنگ و لعابی بر جای می‌گذارد.

مطلب مرتبط: تماشایی‌ترین باغ‌های شیراز که باید ببینید
روز بارانی در آرامگاه سعدی روز بارانی در آرامگاه سعدی

آرامگاه شوریده شیرازی در سعدیه

شما می‌توانید پس از وقت گذرانی در فضای دلنواز باغ سعدیه و تماشای دیدنی‌های آن سری به مقبره شوریده شیرازی شاعر نابینای دوران قاجار بزنید و برای او نیز فاتحه‌ای بفرستید. این مقبره در محوطه آرامگاه سعدی قرار گرفته و به نوعی شوریده را با سعدی محشور کرده است.

در پایان اول اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی شیرازی شاعر نامدار و حکیم ادبیات پارسی را به همه پارسی زبانان تبریک گفته و با حکایتی از سعدی سخن کوتاه می‌کنیم.

هرگز از دور زمان ننالیده بودم و روی از گردش آسمان درهم نکشیده مگر وقتی که پایم برهنه مانده بود و استطاعت پای پوشی نداشتم به جامع کوفه درآمدم دلتنگ. یکی را دیدم که پای نداشت. شکر نعمت حق تعالی به جای آوردم و بر بی کفشی صبر کردم.

مرغ بریان به چشم مردم سیر
کمتر از برگ تره بر خوان است

وان که را دستگاه و قوت نیست
شلغم پخته مرغ بریان است

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان