گردشی در مکان‌های دیدنی و تاریخی شیرازگردشی در مکان‌های دیدنی و تاریخی شیراز

گردشی در مکان‌های دیدنی و تاریخی شیراز


یکی از جالب توجه‌ترین ویژگی‌های سفر به شهر راز وجود آرامگاه بزرگان و بناهای تاریخی و مذهبی است. برآیند پیوند مذهب و هنر معماری، مساجد و مکان‌های تاریخی زیباییست که در شهرهایی همچون اصفهان و شیراز در قالب معماری اسلامی مشاهده می‌کنیم. در این مطلب تعدادی از مکان‌های دیدنی شهر شیراز را که علاوه بر گردشگران اهل ایرانگردی، مورد توجه توریست‌های خارجی قرار گرفته است با آدرس و مشخصات به شما معرفی می‌کنیم پس با مجله پونز همراه باشید.

آٰرامگاه شاهچراغ

آٰرامگاه شاهچراغ

حرم شاهچراغ محل خاکسپاری میر سید احمد برادر امام رضا (ع) ملقب به شاهچراغ است که در راه رسیدن به برادر خود، در شیراز توسط افراد خلیفه عباسی به قتل رسید. آرامگاه وی که در دوره اتابکان فارس بنا گردید دارای زیبایی‌هایی بسیار مانند کاشی‌کاری بارگاه و گنبد شاهچراغ می‌باشد. این آرامگاه نزد مردم شیراز احترام ویژه‌ای برخوردار است
وجود آینه کاری‌های ظریف و رنگارنگ، انواع خط‌های زیبای فارسی و عربی، کاشی‌کاری و هنرهای دیگری که با جان این بنا در هم آمیخته‌اند سبب شده حرم شاهچراغ علاوه بر ارزش بالای معنوی به یکی از نمادهای معماری اسلامی این شهر تبدیل شود.
برای ورود به مسجد شاهچراغ دو ورودی از سمت شمال و جنوب وجود دارد. البته در ابتدای ورود باید از زیر دو سر در بزرگ کاشی‌کاری شده گذشت تا بتوان وارد حیاط مسجد شد. حرم شاهچراغ در قسمت غربی حیاط و حرم برادر شاهچراغ (میرمحمد) در شمال شرقی حیاط بنا شده است. به غیر از دو در اصلی، دو در فرعی دیگر نیز وجود دارد که یکی به بازار حاجی و دیگری به مسجد عتیق منتهی می‌شود.

مسجد نصیر الملک شیراز

مسجد نصیر الملک شیراز

مسجد نصیرالملک که در دوران قاجار به دستور میرزا حسن علی ملقب به نصیرالملک و با معماری محمد حسن معمار بنا شده، یکی از زیباترین مساجد ایران است که در خیابان لطفعلی خان زند شیراز قرار دارد. طاق نماهای بزرگ ورودی مسجد، رقص هفت‌ رنگ نور به داخل آن و سقف پر از نقش و نگارش ترکیبی استادانه از کنار هم قرار گرفتن هنر و معنویات را به وجود آورده که چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند.

مسجد وکیل شیراز

مسجد وکیل شیراز

مسجد تاریخی وکیل که به نام مسجد سلطانی هم مشهور است به دستور کریم‌خان زند در نزدیکی بازار وکیل شیراز بنا گردید. از شاخصه‌های مهم معماری این مسجد وجود ستون‌های سنگی و یکپارچه در شبستان جنوبی آن است که هنر معمار طراح آن را به خوبی به نمایش می‌گذارد. همچنین کاشی‌کاری‌های هفت رنگ معرق اعمال شده در صحن و ایوان آن مورد توجه گردشگران و عکاسان بسیاری واقع می‌شود. مشهور‌ترین قسمت مسجد وکیل شیراز طاق مروارید است که در قسمت شمالی آن قرار گرفته و دور تا دور آن مزین به آیات قرآن با خط ثلث می‌باشد.

آرامگاه علی‌بن حمزه شیراز

آرامگاه علی‌بن حمزه شیراز

یکی از بناهای تاریخی و مذهبی شهر شیراز آستان حضرت علی‌بن حمزه‌ فرزند امام هفتم شیعیان است. این آرامگاه در دوران دیلمیان توسط امیر عضدالدوله دیلمی بنا شد و در دوران تیموریان مورد مرمت قرار گرفت. معماری این امامزاده از نظر گچ بری‌ها، معجر، درهای خاتم، منبت کاری، اسلوب معماری طاق و گنبد مطرح است.

مسجد جامع عتیق شیراز

مسجد جامع عتیق شیراز

قدیمی‌ترین مسجد شیراز که به مسجد جمعه و آدینه هم معروف است مسجد عتیق نام دارد. در واقع می‌توان ادعا نمود که مسجد عتیق هسته مذهبی شهر شیراز بوده که علاوه بر نقش مذهبی از نظر عملکرد سیاسی و اجتماعی هم مطرح بود به همین دلیل مسجد جامع عتیق خوانده می‌شود.
بنای اولیه این مسجد در زمان صفاریان بنا گردید و بعدها ساختمانی درون مسجد بنا شد که به دارالمصحف یا خدای خانه معروف گردید. دارالمصحف به عنوان محلی برای نگه‌داری و تلاوت قرآن در نظر گرفته می‌شد.
مسجد عتیق ۶ ورودی داشته که مهمترین آن‌ها در ضلع شمالی مسجد قرار دارد. از دیگر دیدنی‌های مسجد می‌توان به طاق مروارید، در دوازده امام و دیوار ندبه اشاره نمود.

مسجد مشیرالملک شیراز

مسجد مشیرالملک شیراز

میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک در دوران قاجار اقدام به ساخت مسجدی زیبا نمود که زمان ساختش ۱۰ سال به طول انجامید. این مسجد دارای سردری بسیار زیباست که به وسیله ی کاشی‌های رنگی مزین شده است. این مسجد دارای سه شبستان و چندین حجره است. ده ستون سنگی بزرگ در شبستان اصلی مسجد جای گرفته و محراب باشکوهی از جنس سنگ مرمر در سمت قبله آن ساخته شده است. حوض بزرگی در صحن مسجد قرار دارد که گویی در گذشته از آب روان پر می‌گشت. همچنین ساعت بزرگی که در بالای طاق غربی آن نصب شده است در زمان‌های قدیم طنین‌انداز تمام شهر بود.

آرامگاه بی‌بی دختران شیراز

آرامگاه بی‌بی دختران شیراز

یکی دیگر از آرامگاه‌های تاریخی و متبرک شهر شیراز که در زمان زندیه بنا گردیده آرامگاه بی‌بی خدیجه عبدالله فرزند حضرت زین‌العابدین است. معماری این بنا که عمدتا از آجر تشکیل شده است در نگاه اول حس آرامش و معنویت را به بیننده القا می‌کند. نکته جالب درباره این آرامگاه این است که در گذشته دختران جوان برای گرفتن حاجت به آن رجوع می‌نمودند. آرامگاه بی‌بی خدیجه در نزدیکی مسجد مشیر، مقبره شاهچراغ و مسجد ایلخانی واقع شده است و شما می‌توانید در زمان کوتاهی از همه این مساجد دیدن کنید.

امامزاده سید علاء‌الدین حسین

امامزاده سید علاء‌الدین حسین

سید علاءالدین حسین برادر شاه چراغ و امام رضا است که زیارتگاهش در کنار شاه‌چراغ قرار دارد. زیارتگاه وی توسط حاکم فارس بنا گردید ولی با گذشت زمان ویران شد و در نهایت در زمان شاه اسماعیل صفوی بنای آرامگاه با تزئینات زیبایی مرمت گردید. امروزه هنوز در میان مردم رسم است که شب‌های دوشنبه در حرم مطهر ایشان گرد می‌آیند و حاجت می‌طلبند. گنبد کنونی آرامگاه پوشیده از کاشی‌های معرق است که روی آن‌هاببا خط ثلث و رنگ طلایی و بر زمینه لاجوردی آن آیات قرآن نگاشته شده است.

آرامگاه سید تاج‌الدین غریب شیراز

آرامگاه سید تاج‌الدین غریب شیراز

آرامگاه سید تاج‌الدین از دیگر آرامگاه‌های تاریخی و زیبای شهر شیراز است که در دوران قاجار بنا گردیده و در نزدیکی دروازه کازرون قرار دارد.سردر ورودی بنا به وسیله کاشی‌های هفت رنگ با تصاویری از گل و بوته تزیین شده است که برخی از آنها شامل آیات قرآنی و احادیث به خط ثلث هستند و روی برخی دیگر نقش‌هایی از واقعه کربلا یافت می‌شود.
روی در ورودی چوبی این آرامگاه احادیثی به صورت منبت‌کاری‌ حک شده است. بالای در پنجره‌ای مشبک با قطعات چوب و شیشه‌های رنگی قرار دارد و پشت در راهرویی به شکل هشت ضلعی و سقف کاشی‌کاری شده می‌باشد که در ساخت آن تنها یک رنگ کاشی استفاده شده است.

مطلب مرتبط: بهترین صبحانه شیراز را کجا بخوریم
مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان