دشت دریاسر تنکابن، بهشت اردیبهشت ایران

دشت دریاسر تنکابن، بهشت اردیبهشت ایران

دشت دریاسر تنکابن، بهشت اردیبهشت ایران


یکی از زیباترین مناطق شمال ایران دشت دریاسر تنکابن است که در منطقه دوهزار و در قسمت جنوبی شهر تنکابن قرار گرفته است. این دشت زیبا که در بین چهار کوه محصور شده است بیش از ۲۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
دشت دریاسر از سمت جنوب غربی با کوه الموت احاطه شده که بلندترین کوه این منطقه است. در حقیقت این دشت مرزی است که پوشش سبز و جنگلی شمال ایران را به پوشش برفی و یخچالی کوه الموت متصل می‌کند.

دشت دریاسر تنکابن، بهشت اردیبهشت ایران حسین امیری

دشت دریاسر کجاست؟

برای دسترسی به دشت دریاسر مازندران پس از رسیدن به شهر تنکابن که در غرب استان مازندران و در نزدیکی رامسر قرار دارد مسیر جاده دوهزار را ادامه دهید. پس از رسیدن به دوراهی امامزاده قاسم به سمت چب بپیچید و به سمت روستای عسل محله حرکت کنید.
با حدود یک تا یک و نیم ساعت کوهپیمایی و عبور از تپه‌ها و چشمه‌های بین راه به دشت دریاسر خواهید رسید.
آدرس: تنکابن، جاده دوهزار، عسل محله

موقعیت مکانی دشت دریاسر روی نقشه

چرا از دشت دریاسر دیدن کنیم؟

۱. گل‌های بهاری
۲. چشمه‌سارها
۳. رودخانه خروشان
۴. جنگل‌های انبوه
۵. کوه‌های مرتفع
۶. سنگفرشی از برگ‌های رنگی در پاییز

در کف این دشت زیبا ده‌ها چشمه وجود دارد که آب آن‌ها از میان سبزه‌ها به بیرون می‌جوشد. از میانه این رودخانه پر آبی رد می‌شود که از ارتفاعات سیالان سرچشمه می‌گیرد و درخشش قطرات آب آن در نور آفتاب منظره خیره‌کننده‌ای پدید می‌آورد.
در فصل بهار که برف ارتفاعات آب می‌شود و از کوه جاری می‌گردد به سختی می‌توان مکان خشکی را در دشت یافت.
با فرا رسیدن بهار چشمه‌های جوشان در کف دشت جاری شده و چمن‌های سرسبز سراسر آن را سیراب می‌کنند. در این حین چشم‌اندازهای خیره کننده‌ای از جنگل‌های انبوه، قله سیالان با یخچال‌های بزرگ و گل‌های زرد رنگ رقصان در نسیم به وجود می‌آید.
دشت دریاسر در فصل بهار به نوعی برف و سرسبزی را با هم پیوند می‌دهد و شما می‌توانید در یک منظره هم بهار و هم زمستان را به تماشا بنشینید.
با فرو ریختن میلیون‌ها برگ از درختان، پاییز دریاسر بسیار رویایی می‌شود. انگار این دشت سنگفرشی از رنگ‌های پاییزی مختلف دارد.
اما یکی از تماشایی‌ترین صحنه‌هایی که می‌توان در دشت دریاسر مازندران دید باران شهاب سنگ‌هاست. اگر خوش شانس باشید در شب‌هایی که هوا ابری نیست (و البته خیلی سرد است) می‌توانید آسمان دشت دریاسر را که گاهی به میهمانی شهاب‌ سنگ‌ها تبدیل می‌شود تماشا کنید.

دشت دریاسر تنکابن، بهشت اردیبهشت ایران

تفریحات دشت دریاسر

قدم زدن در دشت دریاسر

با گشت و گذار در دشت دریاسرتجربه‌ای متفاوت خواهید داشت. در این دشت سرسبز و زیبا قدم بزنید و مناظر و زیبایی‌های جدیدی را در آن کشف کنید و در نسیم خنک بهاری آن به استراحت بپردازید.

دشت دریاسر تنکابن، بهشت اردیبهشت ایران

کوهنوردی در دشت دریاسر تنکابن

هر ساله در میانه‌های اردیبهشت و همزمان با رویش هزاران گل زرد رنگ زیبا همایش‌های کوهپیمایی متعددی در این منطقه روی می‌دهد. این گروه‌ها که از سراسر ایران به این منطقه مراجعه می‌کنند آن را "بهشت اردیبهشت ایران" نامیده‌اند.

دشت دریاسر تنکابن، بهشت اردیبهشت ایران

تماشای آسمان شب دریاسر

با توجه به کم بودن میزان آلودگی‌های نوری آسمان دریاسر می‌توانید شب‌ها به تماشای آسمان آن بنشینید و اگر خوش شانس باشید شهاب باران آسمان را تماشا کنید.

دشت دریاسر تنکابن، بهشت اردیبهشت ایران

پیک نیک و کمپینگ

یکی از بهترین قسمت‌های سفر به دشت دریاسر، زمین‌های مسطح آن است که برای برپایی یک پیک نیک دوستانه یا خانوادگی بسیار مناسب است. پس اگر وقت دارید با بردن تجهیزات کمپینگ و خوراکی اقامتتان در دریاسر را به یاد ماندنی‌تر کرده و خاطرات شیرینی در این طبیعت چشم‌نواز رقم بزنید.

دشت دریاسر تنکابن، بهشت اردیبهشت ایران

عکاسی

گوشه و کنار این دشت سرسبز و زیبا پر از سوژه ‌هایی برای عکاسی است پس اگر ذوق عکاسی دارید دست به دوربین شوید و چشم‌انداز‌های زیبای دشت دریاسر را ثبت کنید.

دشت دریاسر تنکابن، بهشت اردیبهشت ایران

بهترین زمان برای سفر به دشت دریاسر

دشت دریاسر تنکابن در هر فصل زیبایی‌های خاص خود را دارد. اما بهترین فصل برای سفر به آن فصل بهار است. زیرا آب و هوای دشت در این فصل بسیار مطبوع بوده و مناظر زیبایی از سرسبزی دشت و گلهای بابونه خواهید دید.
در فصل تابستان دشت دریاسر کماکان خرم است اما روزهای به شدت گرم و شب‌های خیلی سرد در انتظار شماست.
با فرا رسیدن فصل پاییز نمایشی باشکوه از مناظر رنگارنگ و روزهای بارانی در این دشت اجرا می‌شود. اگر دوست دارید به مقاصد بارانی سفر کنید پاییز فصل مناسبی برای سفر به این دشت است.
به دلیل کوهستانی بودن منطقه و ارتفاع دوهزار متری دشت از سطح دریا زمستان‌های آن بسیار سرد بوده و پوشیده از برف است. با وجود زیبایی فصل زمستان این دشت سفر به آن کمی سخت است و توصیه می‌کنیم در فصل زمستان بدون تجهیزات به آن مسافرت نکنید.

دشت دریاسر تنکابن، بهشت اردیبهشت ایران

چند مورد از جاذبه‌های گردشگری نزدیک به دشت دریاسر

آبگرم فلکده
آبشار سنگ بن چشمه تنکابن
کوه قله سیالان
پارک جنگلی چالدرهساغر الهی

نویسنده پونز

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان