روستای آدم‌ سنگی‌ تهران (وردیج و واریش) کجاست؟روستای آدم‌ سنگی‌ تهران (وردیج و واریش) کجاست؟

روستای آدم‌ سنگی‌ تهران (وردیج و واریش) کجاست؟


روستای وردیج تهران، خانه ارواح سنگی

در غربی‌ترین نقطه تهران روستایی به نام وردیج وجود دارد که سفر به آن پر از شگفتی خواهد بود. این روستا که در چند کیلومتری پایتخت و به دور از هیاهو در مسیر رشته کوه البرز قرار دارد خانه مجسمه‌های طبیعی سنگی است که در طی سال‌ها فرسایش یافته و آدم‌های سنگی را به شکل امروزی به وجود آورده‌اند. حالا آدم سنگی‌ها هر سال بهار گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشانند.
این روستا حدود ۵۰۰ نفر جمعیت دارد که آب آشامیدنی آن‌ها از چشمه‌های متعددی مانند چشمه شاه و چشمه پااورزا تامین می‌گردد.

روستای وردیج کجاست؟

طبیعت بکر روستای واریش

اگر پا را فراتر بگذاریم و تا انتهای جاده آسفالته پیش برویم به روستای واریش خواهیم رسید. این روستا با ارتفاع ۲۲۵۰ متر از سطح دریا از روستای وردیج تهران خنک‌تر بوده و در زمستان تا حدی سرد می‌شود که تقریبا خالی از سکنه می‌گردد.
چشمه واریش که در این روستا قرار دارد دارای آب خنک و گوارایی بوده و از دیگر جاذبه‌های گردشگری این روستاست. چه بسا گردشگرانی که برای گذراندن یک آخر هفته و فاصله گرفتن از شلوغی و ترافیک تهران به روستای واریش می‌آیند و هنگام بازگشت آب چشمه واریش را همراه خود می‌برند.
واریش در مقایسه با روستای وردیج بسیار سرسبز‌‌تر بوده و دارای باغ‌های آلو، گیلاس، شاتوت و زردآلو است.

روستای واریش کجاست؟

کمی بیشتر از روستای وردیج

روستای کوچک و سرسبز وردیج که از توابع بخش کن و سولقان تهران می‌باشد چند سالی است جزء منطقه ۲۲ شهری تهران محسوب می‌گردد. این روستای خوش آب و هوا علاوه بر آدمک‌های سنگی که نمایانگر هنر طبیعت در فرسایش این سنگ‌ها به شکلی خیره‌کننده است جاذبه‌های گردشگری دیگری نیز دارد.

بهترین وقت برای سفر به وردیج و واریش فصل بهار و مخصوصا ماه اردیبهشت است که باغ‌های وردیج و واریش با شکوفه‌های زیبای گیلاس و آلبالو یکدست سفید پوش می‌شوند و مژده رسیدن بهاری سرسبز و دل‌انگیز را می‌دهند. در مسیر رسیدن به این دو روستای زیبا مناظری همچون دره‌های عمیق، باغ‌های سرسبز و کوه‌های مرتفع خواهید دید که چشم‌های شما را به خود جلب می‌کند.
اما دیدنی‌های وردیج و واریش به همین جا ختم نمی‌شود.

۱. دامنه ارواح سنگی وردیج

۱. دامنه ارواح سنگی وردیج

سنگ تراشه‌های وردیج که مانند صورتک‌های پر از حفره است در نگاه اول شبیه به بازمانده‌های یک قلعه قدیمی که کنار جاده ساخته شده به نظر می‌رسد. همانطور که انتظار می‌رود افسانه‌های زیادی درباره این آدم‌های سنگی از زبان محلی‌ها گفته می‌شود اما زمین‌شناسان تنها از روال فرسایش بادی صخره‌های وردیج طی فرایند هوازدگی سخن می‌گویند. و حاصل همه اینها مجموعه اشکالی است که ماند پیکره‌های انسانی یا دسته‌ای از جانوران وحشی در گوشه‌ای بکر آرمیده است.

۲. آبشار لت مال

۲. آبشار لت مال

این آبشار که خود مجموعه‌ای از سه آبشار است به صورت پله مانند به پایین می‌ریزد. آبشار اول ۵ متر ارتفاع دارد. آبشار دوم کمی بلندتر بوده و آبشار سوم که آبشار اصلی لت‌مال است ۳۵ متر ارتفاع دارد. هوای تازه و صدای آرامش‌بخش آبشار همان فضاییست که انسان می‌خواهد خستگی‌های یک هفته شلوغ را در آن از تن به در کند. اما برای دسترسی به آبشار لت مال باید از جاده اصلی حدود یک ساعت پیاده‌روی کنید.

آبشار لت مال کجاست؟

۳. جاده مسیح‌الله دین محمد

۳. جاده مسیح‌الله دین محمد

با عبور از روستای واریش وارد جاده‌ای خواهید شد که کوهنوردان و گردشگران را از بالای روستا به سمت شمال شرق هدایت کرده و پس از یک شیب ملایم به ارتفاعات پهنه‌سار منتهی می‌شود. این جاده که خیابان «مسیح‌الله دین‌محمد» نام دارد مسیر مناسبی برای پیاده‌روی و لذت بردن از آب و هوای تمیز و خنک روستا می‌باشد.

۴. امام‌زاده بی‌بی زرین قمر

۴. امام‌زاده بی‌بی زرین قمر

این امامزاده در دشتی به نام پهنه حصار در نزدیکی واریش قرار دارد. امامزاده بی‌بی زرین قمر دو اتاق دارد که یکی به آرامگاه بی‌بی که از خواهران امام رضا (ع) است تعلق داشته و دیگری پناهگاهی برای کوهنوردان است که در آن به آشپزی و استراحت می‌پردازند.

۵. ارتفاعات پهنه حصار

۵. ارتفاعات پهنه حصار

در منطقه البرز مرکزی و در شمال غرب تهران رشته کوه و قله‌ای به ارتفاع ۳۳۷۵ متر قرار دارد. دامنه شرقی این کوه سرچشمه رودی است که در مسیر خود، آبشار سنگان را ساخته و در نهایت به رود کن می‌پیوندد.
این رشته‌کوه بین جاده سولقان و جاده چالوس قرار گرفته و از غرب به روستای خور و جاده چالوس، از شمال به شهرستانک، از شرق به دهکده سنگان و جاده سولقان و از جنوب به منطقه واریش و وردآورد منتهی می‌شود.
بلندترین قله آن «پهنه‌سار» نام دارد که با نام‌های «پهن حصار» و «پشته‌بند» و «گندم چال» نیز عنوان می‌شود.

روستای آدم‌ سنگی‌ تهران (وردیج و واریش) کجاست؟

توصیه‌هایی برای شما که قصد بازدید از وردیج و واریش را دارید:
- روستای واریش به برق و تلفن ثابت مجهز است اما تحت پوشش شبکه‌های تلفن همراه نیست.
- آب چشمه نزدیک دره روستای واریش و شیر آب حیاط مسجد جامع روستا قابل شرب است اما با توجه به امکان یخ‌زدگی لوله‌ها سعی کنید همراه خود آب آشامیدنی نیز ببرید.
- برای بازدید از روستای وردیج و جاذبه‌های گردشگری آن از جمله ارواح سنگی هزینه‌ای پرداخت نخواهید کرد اما روستای واریش هزینه ورودی دارد که توسط دهیاری جمع‌آوری شده و صرف جمع‌آوری زباله‌ها و بهبود خدمات گردشگری می‌شود.
- سرویس بهداشتی مسجد جامع آخر هفته‌ها برای استفاده عموم باز است.

برای رفتن به این روستا دو مسیر وجود دارد:
مسیر شماره ۱: تهران، انتهای اتوبان همت، بلوار پژوهش، شهرک دانشگاه شریف و خیابان شهید اردستانی که در انتهای شمال خیابان تابلوی کوچک سفید رنگی با عنوان «روستای وردیج – روستای واریش» به چشم می‌‌خورد و ابتدای جاده کوهستانی وردیج و واریش می‌باشد.
مسیر شماره ۲: تهران، از اتوبان تهران-کرج از پشت پمپ بنزین وردآورد (ورودی از پمپ بنزین) به سمت شمال خیابان شهید اردستانی حرکت کنید تا وارد جاده روستای وردیج و واریش شوید.
لازم به ذکر است شما می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن پونز به سادگی تا روستاهای وردیج و واریش مسیریابی کنید.

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان