زندگی‌نامه شیخ بهایی، شاعر و عارف ایرانیزندگی‌نامه شیخ بهایی، شاعر و عارف ایرانی

زندگی‌نامه شیخ بهایی، شاعر و عارف ایرانی


شیخ بهایی کیست؟

بهاءالدین محمد بن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی در ۸ اسفند ۹۲۵ خورشیدی در بعلبک به دنیا آمد. وقتی محمد ۱۷ ساله شد پدرش از سوی شاه طهماسب به مقام شیخ‌الاسلام قزوین که مهم‌ترین موقعیت سیاسی-مذهبی دربار صفوی بود رسید.
۱۴ سال بعد، پدر او در راه سفر به خانه خدا و در بحرین جان سپرد. محمد پس از مرگ پدر در قزوین ماند و از به فراگیری علوم مختلفی همچون فقه، ریاضیات، نجوم، شعر و ادبیات و… پرداخت. سرانجام در ۴۳ سالگی در اصفهان به همان منصب پدر (شیخ‌الاسلام) رسید.
شیخ بهایی که تبحر خاصی در فلسفه، منطق و ریاضیات داشت حدود ۹۵ کتاب و رساله در زمینه‌های مختلف از جمله سیاست، ریاضی، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسی، هنر و فیزیک بر جای نهاد.
آوازه حکمت او چنان جهان را فراگرفت که یونسکو برای قدردانی از زحمات او در زمینه ستاره‌شناسی در سال ۲۰۰۹ که سال نجوم بود نام او را در لیست مفاخر ایران ثبت نمود.

مقبره شیخ بهائی مقبره شیخ بهائی

آرامگاه شیخ بهایی کجاست؟

تاریخ وفات شیخ بهایی ۸ شهریور ۱۰۰۰ خورشیدی در اصفهان بوده و آرامگاه شیخ بهایی در مشهد داخل حرم مطهر رضوی قرار دارد.

خانه شیخ بهایی در اصفهان خانه شیخ بهایی در اصفهان

آثار شیخ بهایی

بهاءالدین عاملی در علومی که در آن زمان مرسوم بود تالیفات بسیار دارد. گفته می‌شود آثار او بیش از ۹۵ کتاب و رساله را شامل می‌شود. برخی دیگر معتقدند آثار او مشخصا۱۲۰ عنوان است.
تعدادی از آثار او مانند جامع عباسی، الزبده فی الاصول، اربعین، مثنوی سوانح الحجاز (نان و حلوا) شناخته شده‌تر هستند اما برجسته‌ترین اثر او کدام است؟

کشکول شیخ بهایی

کشکول شیخ بهایی

کشکول معروف‌ترین اثر شیخ بهائی است. این کتاب مجموعه‌ای از شعر‌ها و نثر‌های مورد علاقه شیخ است که برخی متعلق به خود او و برخی دیگر حاصل گردآوری او از دیوان‌ها و کتاب‌های مورد پسندش می‌باشد. اغلب این مطالب بی هیچ نظم خاصی به دنبال هم آورده شده‌اند. اما خواندن آن خواننده را با طرز فکر شیخ بهائی و حکمت او آشنا می‌کند.

خدمات شیخ بهائی

همانطور که پیش از این گفته شد شیخ بهایی در ریاضی و معماری و مهندسی دارای مهارت قابل توجهی بود. در همین راستا گفته شده معماری مسجد امام اصفهان و مهندسی حصار نجف (ارگ شیخ بهایی) در نجف آباد اصفهان از شاهکارهای شیخ بهائی است.
یکی از قابل توجه‌ترین دستاوردهای او ساخت ساعت آفتابی در غرب مسجد امام اصفهان است که می‌توانید با مراجع به مطلب زیر درباره آن بیشتر بخوانید

مطلب مرتبط: از مسجد امام اصفهان، شناسنامه معماری صفوی ایران

از دیگر فعالیت‌های شیخ می توان تقسیم آب زاینده رود به محلات اصفهان و روستاهای مجاور رودخانه را عنوان کرد که بسیار دقیق، عادلانه و علمی انجام شد و هنوز اصل طومار آن در اصفهان موجود است.

طرح ریزی کاریز نجف آباد اصفهان از دیگر کارهایی است که به شیخ بهایی نسبت می‌دهند. این قنات با عنوان قنات زرین کمر شناخته می‌شود و یکی از بزرگترین کاریزهای ایران است.

روحانیون اهل سنت چیزی نزدیک به یک و نیم قرن راجع به تشخیص قبله مسجد امام اختلاف داشتند. تعیین سمت قبله مسجد امام و خاتمه دادن به اختلاف نظرها یکی دیگر از خدمات شیخ بهایی بود.

از دیگر کارهای منسوب به شیخ بهایی می‌توان به ساخت گلخن (آتشدان) حمام شیخ بهایی، طراحی منار جنبان اصفهان و باغ چهلستون اشاره نمود.

روز بزرگداشت شیخ بهایی، سوم اردیبهشت

روز بزرگداشت شیخ بهایی، سوم اردیبهشت

هر سال سالروز تولد شیخ بهایی به عنوان روز معمار در مجامع فرهنگی و هنری و علمی ایران جشن گرفته می‌شود تا از زحمات او قدردانی به عمل آمده باشد. سال‌ها از فوت شیخ بهایی می‌گذرد اما آنچه از خود برجای گذاشته باعث شده نام او تا ابد زنده بماند.
روز بزرگداشت این شیخ حکیم را به شما همراهان پونز تبریک می‌گوییم.

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان