دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری کرمانشاهدیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه

دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه


کرمانشاه که هجدهمین شهر بزرگ ایران محسوب می‌شود یکی از قشنگ‌ترین و تاریخی‌ترین شهرهای ایران است. این شهر با وجود چهار هزار جاذبه تاریخی که دارد یکی از شهرهای مورد علاقه گردشگران برای خوشگذرانی خصوصا در فصول گرم سال است.
در این مطلب به معرفی مهم‌ترین جاهای دیدنی کرمانشاه می‌پردازیم.

طاق بستان کرمانشاه

طاق بستان کرمانشاه

یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های تاریخی کرمانشاه طاق بستان است. این بنا مجموعه بی‌نظیری از سنگ‌نوشته‌ها و سنگ نگاره‌هاست که در ۱۲ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه قرار دارد.
طاق بستان دارای دو طاق بزرگ و کوچک است که صحنه‌های تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج گذاری شاهپور دوم و سوم، شکار و نواختن چنگ و تاج‌گذاری خسرو پرویز روی آن حکاکی شده است.
چشمه و کوه طاق بستان از نقاط مورد علاقه مردم کرمانشاه برای استراحت و تفریح است. علاوه بر آن پارک کوهستان در ۱۰ کیلومتری شمال طاق بستان از دیگر تفرجگاه‌های این منطقه است.

دسترسی به طاق بستان

بیستون کرمانشاه

بیستون کرمانشاه

بیستون یکی از مهم‌ترین نمادهای کرمانشاه است. کتیبه‌ بیستون بزرگترین سنگ نبشته دنیاست و با هیبتی خیره‌کننده در سی کیلومتری کرمانشاه قرار دارد.
بیستون به معنای جایگاه خدایان است و در محوطه آن برجستگی‌ها و نقش و نگارهای بسیاری دیده می‌شود. بر روی این کوه به فرمان داریوش کبیر سنگ نبشته‌ای به سه خط میخی اکدی، ایلامی و پارسی باستان نگاشته شده است. علاوه بر آن مجسمه هرکول از دیگر شگفتی‌های این محوطه است. متاسفانه سر این مجسمه تاکنون دو بار دزدیده شده و سری که فعلا قرار دارد یک نسخه کپی شده است.

مجسمه هرکول، بیستون کرمانشاه مجسمه هرکول، بیستون کرمانشاه

یکی دیگر از قسمت‌های دیدنی بیستون کاروانسرای شاه عباسی است که چشم‌اندازی رو به کوه بیستون دارد. این کاروانسرای سه هزار متری به سبک چهار ایوانی ساخته شده است. ساخت آن در دوران شاه عباس آغاز شده و تا دوران شاه سلیمان به طول انجامیده است.
کاروانسرای شاه عباسی پس از بازسازی به هتلی مجلل به نام هتل لاله بیستون تغییر کاربری داده شد.
زیبایی‌های مجموعه بیستون با آثار دیگری مانند کتیبه شیخ علی خان زنگنه، کاروانسرای ایلخانی و … کامل می‌گردد.
بیستون تنها اثر ثبت‌ شده از کرمانشاه در یونسکو است.

دسترسی به کوه بیستون کرمانشاه

سراب صحنه کرمانشاه

سراب صحنه کرمانشاه

حیف است تا کرمانشاه بروید و در سراب صحنه که یکی از خوش آب و هواترین دیدنی‌های آن است دیدن نکنید. با یک رانندگی یک ساعته می‌توانید به سراب صحنه بروید. این سراب زیبا که در شمال شهر صحنه قرار گرفته دارای آبشارهای زیبا، رودهای پرآب و درختان سر به فلک کشیده است که زیبایی آن را چند برابر می‌کند.
محلی‌ها به این منطقه دربند می‌گویند.

با ورود به دربند صحنه، با دریاچه مصنوعی کوچکی مواجه می‌شوید که می‌توان سوار بر قایقی پدالی در آن دوری بزنید.
سراب صحنه از چهار چشمه اصلی سرچشمه گرفته و آبشاری را به وجود می‌آورد که روزگاری محل استراحت و وقت‌گذرانی پادشاهان بود.
یکی دیگر از دیدنی‌های این منطقه که در سمت راست رود دربند قرار دارد گوردخمه صحنه یا گوردخمه دربند است.

دسترسی به سراب صحنه کرمانشاه

مسجد شافعی‌ها کرمانشاه

مسجد شافعی‌ها کرمانشاه

مسجد شافعی‌ها یکی از قشنگ‌ترین و دیدنی‌ترین مساجد ایران است که معماری آن به سبک مسجد‌های ترکیه انجام شده و گلدسته‌های بلند آن به آسمان شهر زیبایی بیشتری بخشیده است.

دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه

مسجد شافعی‌ها که در سال ۱۳۲۴ ساخته شده از یک سو به میدان جوانشیر و از سوی دیگر به تاریکه بازار راه دارد.
اهل تسنن از سال ۱۳۲۶ تاکنون در این مسجد نماز می‌خوانند.

دسترسی به مسجد شافعی‌ها کرمانشاه

مطلب مرتبط: آشنایی با معروف‌ترین سوغاتی‌های کرمانشاه

تکیه معاون الملک کرمانشاه

تکیه معاون الملک کرمانشاه

یکی از زیباترین بناهای به جا مانده از دوران قاجار تکیه معاون الملک است. این بنا در سال ۱۲۸۲ و برای برگزاری مراسم مذهبی و رفع اختلافات قومی و عشایری ساخته شد. تکیه معاون الملک که به کاشی‌کاری‌های تماشایی مشهور است بعدها به محلی برای تجمع مشروطه خواهان بدل گشت.

کاشی‌کاری این تکیه از دو قسمت عباسیه و زینبیه تشکیل شده است که شامل کاشی‌های برجسته و نیمه برجسته ای است که نقش‌هایی از غزوات محمد (ص)، نبردهای علی (ع)، حوادث کربلا، تصاویر سلاطین باستانی ایران از جمله پادشاهان هخامنشی و تصاویری از تخت جمشید با رنگ‌های کاملا طبیعی بر آن ترسیم شده.
جالب است بدانید انجام این کاشی‌کاری هفده سال زمان برده است.
امروزه تکیه معاون‌الملک در محل آإشوران قدیم قرار گرفته و دارای موزه پوشاک و مردم شناسی نیز می‌باشد.

دسترسی به تکیه معاون الملک کرمانشاه

تکیه بیگلربیگی کرمانشاه

تکیه بیگلربیگی کرمانشاه

تکیه بیگلربیگی در دوره قاجار و توسط عبدالله خان بیگلربیگی بنا شد، آینه‌ کاری‌های این تکیه جلوه‌ای دیدنی دارد که شما را مجذوب خود خواهد نمود.
در حیاط بزرگ و با صفای این بنا حوضی زیبا و در سمت غربی آن تالار آینه‌ کاری بزرگ و باشکوهی قرار دارد که به حسینیه معروف است.
این تالار با کتیبه‌ها و تزیینات زیبایی مزین است که قدمت آن‌ها به دوران سلطنت مظفرالدین شاه باز می‌گردد. یکی دیگر از دیدنی‌های تکیه بیگلربیگی موزه خط و کتابت است.
تیکه بیگلر بیگی در محله قدیمی فیض‌آباد کرمانشاه قرار دارد.

دسترسی به تکیه بیگلربیگی

باغ گل‌های کرمانشاه

باغ گل‌های کرمانشاه

کرمانشاه پس از اصفهان دومین شهر ایران است که باغ گل دارد. این باغ در زمینی پنج هکتاری با قابلیت کشت چهار هزار گونه گیاهی پیاده‌سازی شده است.
باغ گل‌های کرمانشاه دارای بخش‌های مختلفی از جمله باغ گل‌های ایرانی، ژاپنی، فرانسوی و ایتالیایی بوده و در کاشت اغلب گیاهان آن از بذر درجه یک هلندی استفاده شده است.
این باغ بزرگ و دلگشا علاوه بر بخش‌های نامبرده دیدنی‌های دیگری مانند برکه، آبراه، بخش گل‌های فصلی، نمایشگاه کاکتوس، درختچه‌ها و گونه‌های مختلف گل که ازکشور‌های مختلف جمع‌آوری شده نیز داراست.

دسترسی به باغ گل‌های کرمانشاه

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان