باغ گیاه شناسی ملی ایران، بهشت دوستداران گل و گیاهباغ گیاه شناسی ملی ایران، بهشت دوستداران گل و گیاه

باغ گیاه شناسی ملی ایران، بهشت دوستداران گل و گیاه


باغ گیاه‌شناسی ملی ایران نه تنها یکی از جاذبه های گردشگری شهر تهران محسوب می‌شود، بلکه نقش برجسته‌ای در پژوهش های علمی و دانشگاهی نیز ایفا می‌کند.در این باغ می‌توانید بسیاری از گیاهان رو به انقراض نیز مشاهده نموده و از آن‌ها دیدن کنید که این ویژگی به اهمیت باغ گیاه‌شناسی تهران می‌افزاید. در این مطلب با بخش‌های مختلف این باغ آشنا می‌شویم و نگاهی به گیاهان آن خواهیم انداخت. اگر قصد دارید به این باغ بروید اما نمی‌دانید باغ گیاه‌شناسی شهر تهران کجاست می‌توانید از لوکیشن انتهای مطلب استفاده کنید.

باغ گیاه شناسی ملی ایران، بهشت دوستداران گل و گیاه

باغ گیاه‌شناسی چیست؟

بوتانیکال گاردن (Botanical Garden) یا باغ گیاه‌شناسی باغی است که در آن گیاهان گوناگون را جمع‌آوری نموده و از آنان به‌ طور طبیعی نگهداری می‌نمایند. به بیان ساده باغ وحش گیاهان است.

باغ گیاه شناسی ملی ایران، بهشت دوستداران گل و گیاه

معرفی باغ گیاه‌شناسی ملی ایران

احداث باغ موزه گیاه شناسی تهران در سال ۱۳۴۷ خورشیدی آغاز شد. در طراحی نقشه این باغ که در یکی از مراتع پارک چیتگر در جوار اتوبان تهران – کرج قرار دارد از باغ ایرانی (چهارباغ) الهام گرفته شده است. از این رو در مرکز باغ میدان بزرگی احداث نموده‌اند که چهار بلوار اصلی از آن عبور می‌کنند. مساحت کل باغ گیاه شناسی ۱۴۵ هکتار است که آن را به بزرگترین باغ گیاه شناسی خاورمیانه و یکی از ده باغ گیاه‌شناسی برتر دنیا تبدیل کرده است.

باغ گیاه شناسی ملی ایران، بهشت دوستداران گل و گیاه

چند نوع گیاه در باغ گیاه‌شناسی تهران وجود دارد؟

تنوع گیاهان باغ گیاه‌شناسی به حدی است که در آن حدود سه هزار گونه از ارزشمند‌ترین گیاهان کل دنیا (از جمله گیاهان زاگرسی و البرزی، خزری و گیاهان بیابانی کشور، در کنار گیاهانی از مهم ترین رویشگاه های جهان همچون مناطق اروپا، آسیا و آمریکا ) تحت شرایط خاص و اصولی نگهداری می شوند.
گیاهان دارویی، گیاهان صنعتی، گیاهان پیازدار ایران و باغ میوه ایرانی به صورت تفکیک شده در این باغ جمع‌آوری شده‌ و نگاه داشته می‌شوند.
جالب اینجاست بسیاری از مهم‌ترین گونه های گیاهی جهان که در حال انقراض هستند هنوز در مجموعه باغ گیاه شناسی ملی ایران یافت می‌شوند. به همین خاطر کارشناسان این مجموعه در حال انجام تحقیقاتی در زمینه چگونگی بازآوری و رویش مجدد این گیاهان هستند.

باغ گیاه شناسی ملی ایران، بهشت دوستداران گل و گیاه

باغ گیاه شناسی ملی ایران چه قسمت‌هایی دارد؟

در این بخش به معرفی چند مورد از محوطه‌های باغ گیاه‌شناسی می‌پردازیم.

گیاهان حوزه کوه‌های زاگرس

بخش زاگرس مجموعه باغ گیاه‌شناسی از سال ۱۳۶۷ در یک منطقه ۳ هکتاری آغاز شد. در این بخش می‌توانید حدود ۴۲ گونه درختی و ۳۰ گونه علفی منطقه زاگرس را مشاهده نمایید.

گیاهان حوزه دریای خزر

ناحیه خزری که ساخت آن از سال ۱۳۵۱ شروع شده در حدی شبیه‌سازی شده که حتی خاک آن را از شمال منتقل نموده‌اند. عجیب نیست که با ورود به این محوطه احساس می‌کنید. با وجود ۶۴ گونه درختی و درختچه‌ای که در این قسمت جمع‌آوری شده است همچنان گیاهانی به آن اضافه می‌شود.

گیاهان حوزه کوه های البرز

برای دیدن گیاهان ارزشمند دامنه های جنوبی رشته کوه البرز به حوزه کوه‌های البرز مراجعه نمایید. در این بخش بیش از ۲۴۰ گونه گیاه مختلف گردآوری و به نمایش گذاشته شده است.

رویشگاه های بیابانی جنوب کشور

در این بخش درختچه هایی از رویشگاه های بیابانی جنوب ایران به نمایش گذاشته می‌شود.

گیاهان رویشگاه اروپا

گیاهان حوزه دریای مدیترانه در اروپا، باعث زیبایی چند برابر این منطقه از باغ گیاه شناسی ملی ایران شده‌اند. شما می‌توانید در این منطقه با پوشش گیاهی اروپا آشنا شوید.

گیاهان رویشگاه آمریکا

این قسمت از باغ از گیاهان و درختان جنگل های شمال و جنوب آمریکا و آبشارهای مصنوعی تشکیل شده است.

رویشگاه های ایرانی و تورانی

در این رویشگاه جنگل‌های شمال غرب، شمال شرق و ارتفاعات جنوبی کشور شبیه سازی شده اند. گیاهان معمول این محوطه، درختان بادام و پسته وحشی و ارس می‌باشد.

باغ های کشور چین و کشور ژاپن

یکی از زیبایی‌های این قسمت که به گیاهان آسیای شرقی اختصاص داده شده است پل‌های چوبی کوچکی هستند که بر روی آب راه‌های آن احداث شده‌اند. گیاهان بامبو که امروزه از محبوبیت خوبی برخوردار هستند به خوبی در این قسمت قابل مشاهده‌اند.

باغ گیاه شناسی ملی ایران، بهشت دوستداران گل و گیاه

دسترسی به باغ گیاه‌شناسی ملی ایران در تهران

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان