معرفی بهترین سوغاتی‌های کرمانشاهمعرفی بهترین سوغاتی‌های کرمانشاه

معرفی بهترین سوغاتی‌های کرمانشاه


کرمانشاه یکی از استان‌های غربی ایران است که از پرجاذبه‌ترین مناطق ایران به شمار می‌رود. گردشگران بسیاری به قصد تماشای دیدنی‌های طبیعی و تاریخی کرمانشاه به این استان زیبا و خوش آب و هوا سفر می‌کنند و مهمان مردمان غیور و خونگرم کورد می‌شوند. دارایی‌های فرهنگی مختلف و متنوع این استان سبب شده سوغاتی‌های کرمانشاه از تنوع قابل توجهی برخوردار باشند.
با مجله پونز همراه باشید تا در ادامه به انواع سوغاتی‌های خوراکی و صنایع دستی کرمانشاه بپردازیم.


سوغاتی‌های خوراکی کرمانشاه

۱. روغن طبیعی کرمانشاهی

۱. روغن طبیعی کرمانشاهی

روغن کرمانشاهی که از قدیم در سراسر کشور مورد استفاده بوده و به مرغوب بودن شهرت داشته هنوز هم مهم‌ترین سوغاتی کرمانشاه است. یک قاشق از این روغن طعم غذای شما را عوض کرده و عطر و طعمی نوستالژیک و خوشایند به آن می‌دهد.

آب و هوای خوب کرمانشاه باعث شده یکی از پررونق‌ترین شغل‌های سنتی این استان دامداری باشد. بومی‌ها با استفاده از شیر و ماست دام‌های این منطقه و انجام عملیاتی روی آن در ظروف مخصوص چربی به صورت گوله گوله از شیر و ماست و دوغ جدا می‌شود. پس از آن تحت حرارت بالا قرار می‌گیرد تا روغن طبیعی کرمانشاهی به عمل بیاید.

این روغن طبیعی، خوشمزه و خوش عطر کلسترول بالایی دارد و بهتر است در مصرف آن زیاده‌روی نکنید.

۲. شیرینی کاک کرمانشاه

۲. شیرینی کاک کرمانشاه

کاک نوعی شیرینی بسیار خوشمزه است که بین کرمانشاه و شیراز یک سوغاتی مشترک به شمار می‌رود که البته در شیراز به آن یوخه می‌گویند. این شیرینی محبوب کرمانشاهی از لایه‌های خمیری هل‌دار و گلاب تهیه می‌شود که به صورت لایه‌های خیلی نازک و متعددی روی هم قرار می‌گیرند.سپس روی آن با پودر نارگیل، بادام، پسته و یا خاک قند پوشانده و تزیین شده و می‌تواند یک شیرینی خوشمزه و سبک برای کنار چای باشد.
شما می‌توانید مرغوب‌ترین کاک‌ها را در کرمانشاه بیابید و این سوغاتی خوشمزه کرمانشاه را که ماندگاری بالایی دارید خریداری کنید.
جالب است بدانید این شیرینی در فهرست آثار معنوی ایران قرار گرفته است.

۳. نان برنجی کرمانشاه

۳. نان برنجی کرمانشاه

یکی از بهترین‌های سوغات کرمانشاه نان برنجی است که ۱۵۰ سال از شناخته شدن آن به عنوان سوغات کرمانشاه می‌گذرد. این شیرینی در دوره حکومت قاجار به قدری معروف و محبوب بود که به صورت رسمی عنوان سوغات کرمانشاه را گرفت.
البته نان برنجی تنها به کرمانشاه تعلق ندارد و در نقاط دیگر کشورمان نیز پخته می‌شود اما اصالتا به کرمانشاه اختصاص دارد.
این شیرینی خوشمزه که مانند کاک از ماندگاری بسیار بالایی برخوردار است و تا مدت‌ها پس از سفر کرمانشاه می‌توانید آن را نگه دارید در دو طعم ساده و زعفرانی طبخ می‌شود و بسیار ظریف است. پس هنگام میل کردن آن مواظب باشید خرد نشود.

۴. نان خرمایی کرمانشاه

۴. نان خرمایی کرمانشاه

نان خرمایی که در کرمانشاه با نام نان خانقی شناخته می‌شود بدون شک یکی از خوشمزه‌ترین سوغات کرمانشاه است. هر جای کرمانشاه که بروید، می‌توانید نان خرمایی تازه را به راحتی تهیه کرده و نوش جان نمایید. فراموش نکنید چند بسته هم به عنوان سوغاتی تهیه کنید و با خود به خانه ببرید.


سوغات صنایع دستی کرمانشاه

۱. قالی و جاجیم کرمانشاه

۱. قالی و جاجیم کرمانشاه

یکی از زیباترین صنایع دستی کرمانشاه، قالی و گلیم و جاجیم است که توسط زنان بومی در خانه و یا در کارگاه‌های کوچک و بزرگ این استان تهیه می‌شود.
کرمانشاهی‌ها بهترین و معروف ترین طرح‌ها را در طرح قالی، جاجیم و مخصوصا گلیم استفاده می‌کنند. البته بیشتر طرح‌ها تلفیقی بوده و از تنوع بالایی برخوردارند.

۲. گیوه کرمانشاه

۲. گیوه کرمانشاه

هرچند گیوه دیگر مثل قدیم کاربردی نیست اما بسیاری از گردشگران از این رو آن را خریداری می‌کنند که صنایع دستی و قسمتی از فرهنگ ما ایرانی‌ها است.
پاپوش یا گیوه در مناطق مختلفی از میهن عزیزمان مانند همدان و اصفهان دوخته شده و به فروش می‌رسند اما یکی از مرغوب‌ترین انواع آن در کرمانشاه تولید می‌شود.
کرمانشاهی‌ها پنج نوع گیوه مختلف دارند که عبارتند از: گیوه تخت لاستیک، گیوه تخت آجیده، گیوه ابریشمی، گیوه زیرپارچه‌ای و گیوه تخت چرمی که همه انواع آن بسیار بادوام، سبک و راحت است

۳. موج بافی کرمانشاه

۳. موج بافی کرمانشاه

موج بافی نوعی از بافت پارچه است که به سبک کرمانشاهی‌ها انجام می‌شود و بیشتر برای درست کردن رویه، رختخواب و روانداز استفاده می‌شود. از این رو یکی از ارزنده‌ترین انواع صنایع دستی و سوغات کرمانشاه است.
به خاطر نوع بافت این پارچه‌ها معمولا طرح‌هایی مانند چهارخانه و یا کشکولی روی آن‌ها استفاده می‌شود.البته این روزها رونق موج بافی همچون گذشته نیست و کارگروه‌های مختلفی برای جلوگیری از فراموش شدن اسن هنر ارزشمند تشکیل شده است.

۴. چیغ بافی کرمانشاه

۴. چیغ بافی کرمانشاه

یکی دیگر از صنایع دستی ارزشمند و زیبای استان کرمانشاه، چیغ بافی نام دارد که مرغوب‌ترین نوع آن توسط عشایر تولید می‌شود. چیغ نوعی حصیر طرح دار است که از جنس پشم و توسط دستان هنرمند و زحمتکش عشایر در طرح‌های مختلف بافته می‌شود.

۵. چرم سازی کرمانشاه

۵. چرم سازی کرمانشاه

شرایط اقلیمی کرمانشاه سبب شده یکی از جالب‌ترین سوغات این استان چرم‌سازی آن باشد.
کرمانشاه از گذشته‌های دور یکی از چرم‌سازان به نام ایران بوده و از چرم باکیفیت خود محصولاتی مانند زین و یراق، کیف و کفش و … پدید می‌آورد.
هنوز بسیاری از زنان کرمانشاهی چرم‌سازی را یک شغل خانگی می‌دانند و به این کار می‌پردازند. پس هنگام سفر به کرمانشاه فراموش نکنید از محصولات چرمی آن دیدن کنید.

مطلب مرتبط: راهنمای خرید سوغاتی‌های تبریز
مطلب مرتبط: بهترین و معروف‌ترین سوغاتی‌های یزد
مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان