سفر به جاذبه های گردشگری طبیعی اطراف شیرازسفر به جاذبه های گردشگری طبیعی اطراف شیراز

سفر به جاذبه های گردشگری طبیعی اطراف شیراز


دیدنی‌‌های شهر شیراز، تنها در آرامگاه‌ شعرا، بناهای تاریخی و باغ‌های سرسبز آن خلاصه نمی‌شود. آب و هوای خوب این شهر باعث شده مجموعه‌ای زیبا از مناظر طبیعی در اطراف آن پدید آید که چشم‌های هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. اگر به طبیعت‌گردی علاقه‌مند هستید با مجله پونز همراه باشید تا با هم نگاهی بر جاذبه‌های گردشگری و طبیعی شیراز زیبا داشته باشیم.

آبشار کوهمره سرخی

آبشار کوهمره سرخی

یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری استان فارس و شهر شیراز آبشار کوهمره سرخی روستای رمقان است که در فاصله ۵۰ کیلومتری شهر شیراز، در محور شیراز- کازرون قرار دارد. سرزمینی کوهستانی و جنگلی و البته باستانی که در متون تاریخی دوره صفویه هم به نام آن اشاره است. این تفرجگاه دارای جنگل نه چندان انبوه بلوط، دو رودخانه پرآب قره آغاج و سرخون و چندین آبشار و چشمه است اما متاسفانه فاقد امکانات رفاهی می‌باشد. فاصله آبشار کوهمره سرخی تا شیراز حدودا شصت کیلومتر است و برای رسیدن به آن باید حدودا نیم ساعت پیاده‌روی کنید.

تالاب برم دلک شیراز

تالاب برم دلک شیراز

گردشگاه طبیعی برم دلک در ۱۴ کیلومتری شرق شیراز قرار دارد. سرریز آب چشمه‌ای به همین نام از شکاف کوه در دامنه آن تالابی را به وجود آورده است که به یکی از مکان‌های دیدنی اطراف شیراز تبدیل شده است. بالای این تالاب و روی کوه سه نقش حکاکی شده است که قدمت آن‌ها به دوران ساسانیان بازمیگردد. یکی از این نقش‌ها تصویری از یک مرد بوده که گلی در دست داشته و آن را به سمت زنی که دستش را دراز کرده است می‌گیرد. هویت افراد درون این نقش‌های حکاکی شده یکی از معماهای پژوهشگران و علاقه‌مندان به تاریخ است.

مطلب مرتبط: گردشی در مکان‌های دیدنی و تاریخی شیراز

چشمه پیربناب شیراز

چشمه پیربناب یکی از چشمه‌های معروف و طبیعی اطراف شهر شیراز است که به گویش شیرین شیرازی ” پیربنو” تلفظ می‌شود. در اطراف این چشمه دشت وسیعی با درختان چنار وجود دارد که بوسیله آن سیراب می‌شود. همچنین آرامگاه تقریبا مخروبه شیخ اقطع در نزدیکی آن قرار دارد. نام شیخ اقطع در مثنوی معنوی مولانا نیز آورده شده است. فاصله چشمه پیربناب تا شیراز حدودا ۱۵ کیلومتر می‌باشد.

چشمه جوشک شیراز

چشمه جوشک شیراز

چشمه جوشک در شمال غربی شیراز و در نزدیکی روستای ” قصر‌قمش” واقع شده است. این چشمه که مادر رودخانه اعظم است، باغ های تمام روستاهای مسیر خود از جمله قصر‌قمش ، منصورآباد و قصر دشت را آبیاری می‌نماید. مظهر چشمه جوشک و کناره‌های مسیر رودخانه مکان مناسبی برای طبیعت‌گردی در اطراف شیراز است.

چشمه خارگان شیراز

چشمه خارگان شیراز

در روستای خارگان فارس چشمه‌ای طبیعی وجود دارد که در کنار پوشش گیاهی خوب و آب فراوان رودخانه قره‌آغاج منظره چشم‌نوازی را پدید آورده است. فاصله چشمه خارگان تا شیراز تقریبا ۶۰ کیلومتر می‌باشد. این منطقه در اکثر روزهای سال میزبان گردشگران فراوان است.

دریاچه دشت ارژن

دریاچه دشت ارژن

دریاچه ارژن که در فاصله ۶۰ کیلومتری شیراز و در مسیر شیراز به بوشهر قرار دارد یکی از معروف‌ترین دریاچه‌های آب شیرین استان فارس است. این دریاچه زیستگاه‌ پرندگان مهاجر بوده و به دلیل ارزش اکولوژیکی بالایی که دارد به عنوان یکی از پارک‌های بین‌المللی ایران به ثبت رسیده است.

رودخانه قره آغاج

رودخانه قره آغاج

مهمترین رودخانه استان فارس که در محیط زیست و اکوسیستم این استان نقشی کلیدی ایفا می‌کند، رودخانه قره‌ آقاج است. این رودخانه که از شمال دشت ارژن سرچشمه می‌گیرد صدها کیلومتر می‌پیماید و در این مسیر به مصرف کشاورزی و شرب می‌رسد. متاسفانه پساب‌های آلوده‌ای که به این رودخانه وارد می‌شود سبب شده هیچ موجود زنده‌ای یارای زیستن در آن را نداشته باشد. نکته جالب در مورد این رودخانه این است که با رسیدن به شهرستان جهرم تغییر نام می دهد و اهالی منطقه آنرا رودخانه تادوان می‌خوانند.

قنات آب رکنی (رکن آباد)

قنات آب رکنی (رکن آباد)

قنات آب رکنی شیراز که توسط رکن‌الدوله دیلمی در ۱۲ کیلومتری شیراز ایجاد گشته برای تامین آب روستای اکبرآباد، حافظیه، هفت‌تنان و چهل‌تنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرچشمه ی آب رکنی در محلی بالاتر از پاسگاه پلیس راه شیراز-مرودشت قرار دارد که در چند سال گذشته به محل خوبی برای تفریح و تفرج مردم مبدل شده است. از جمله ی این اقدامات می‌توان به کاشت درخت، سکو سازی، سنگ چین کردن جوی آب اشاره نمود.
حضرت سعدی درباره این قنات می‌فرماید:
خوشا شیراز و وضع ہی مثالش خداوندا نگهدار از زوالش
ز رکن آباد ما صد لوحش الله که عمر خضر می بخشد زلالش

روستای قلات

روستای قلات

یکی از روستاهای تاریخی و زیبای استان فارس روستای قلات بوده که قدمتی چند هزار ساله دارد. مردم این روستا همچنان به شیوه سنتی زندگی نموده و به دامداری و کشاورزی مشغول هستند. البته اهالی روستا به بافت گیوه، سبد دستباف، گره (ظرف بافته شده) نیز می‌پردازند.
این روستا دارای بناهای تاریخی زیبایی است که یکی از آنها کلیسایی قدیمی با معماری سنگی می‌باشد که در گذشته عبادتگاه مسیحیان ساکن در روستا بوده است. علاوه بر آن در این روستا حمامی قدیمی قرار دارد که روایت است سعدی در آنجا حمام می‌نمود.مهم‌تر از همه این‌ها قلعه قزل ارسلان است که از ثروت‌های تاریخی روستای قلات در شیراز شمرده می‌شود. متاسفانه بیشتر این بناهای تاریخی در حال حاضر رو به نابودی هستند.
طبیعت این روستا بسیار غنی بوده و وجود چشمه سرازیر شده از نوک قله در دامنه کوه، درختان چند هزار ساله و دره‌ای عمیق در آن گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند. باغ‌های سرسبز وسیع و آبشارهایی که در میان صخره ها عبور می کنند از دیگر جاذبه‌های طبیعت این روستا هستند.

کوه سبزپوشان شیراز

کوه سبزپوشان شیراز

یکی از زیباترین کوه‌های استان فارس که در نزدیکی چشمه پیربناب قرار گرفته کوه سبزپوشان است. درون یکی از غارهای این کوه بقعه امامزاده‌ای به همین نام قرار گرفته است. فاصله کوه سبزپوشان تا شیراز ۱۵ کیلومتر است.

گردشگاه چاه مسکی شیراز

گردشگاه چاه مسکی در جاده شیراز- مرودشت و در ۳۰ کیلومتری شهر شیراز قرار دارد. این گردشگاه به دلیل داشتن آب و هوایی خوش و چشم‌انداز بکر و زیبایش میزبان بسیاری از گردشگران می‌شود. علاوه بر بازدید از طبیعت این گردشگاه، میتوان از نمایشگاه عکس‌ حیوانات نادر و همچنین گونه های جانوری تاکسیدرمی شده ( خشک شده ) دیدن نمود.

گردشگاه هفت برم

گردشگاه هفت برم

چشم‌انداز این گردشگاه که در ۵۵ کیلومتری شیراز قرار دارد پوشیده از تپه‌هاو برم‌های چندگانه است و دارای آب و هوایی معتدل در تابستان و سرد و خشک در زمستان می‌باشد. دریاچه هفت برم که یکی از اکوسیستم‌های آب شیرین استان فارس است در نزدیکی این گردشگاه قرار دارد.

مطلب مرتبط: بهترین جا برای صبحانه در شیراز

گردشگاه میان کتل

گردشگاه میان کتل

این گردشگاه در نزدیکی دشت ارژن و جنگل‌های میان بند قرار گرفته با شیب ملایم در کف دره‌ای قرار گرفته و بر جنگلهای انبوه بلوط که محل زندگی گوزن زرد ایرانی است اشراف دارد. گردشگاه میان کتل دارای فضایی کوهستانی و پوشش گیاهی انبوه می‌باشد که در فصل زمستان پوشیده از برف بوده و سبب ایجاد منطقه‌ای بدیع و دلنشین می‌گردد. این گردشگاه بهترین مکان برای تفریحات زمستانی به شمار می‌آید.

آبشار و تنگه دم اسب شیراز

آبشار و تنگه دم اسب شیراز

تنگ دم اسب و آبشار آن یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری استان فارس است. این تنگه بسیار زیبا و دیدنی آبشاری نیز دارد که در حال جوش و خروش است و به آبشار دم اسب شیراز معروف است.تنگه دم اسب واقع در منطقه کوهمره سرخی در فاصله 50 کیلومتری جنوب شیراز است.

آبشار مارگون

آبشار مارگون

آبشار مارگون که ۷۰ متر ارتفاع و۱۰۰ متر عرض دارد یکی از زیباترین آبشارهای ایران است. باغ‌های سیب و زالزالک و بوته‌های زرشک که در انبوه درخت‌های جنگلی قرار دارد، زیبایی طبیعی آبشار را چند برابر می‌کنند.

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان