سفر به روستای ماخونیک بیرجند، روستای آدم کوچولوهای ایرانسفر به روستای ماخونیک بیرجند، روستای آدم کوچولوهای ایران

سفر به روستای ماخونیک بیرجند، روستای آدم کوچولوهای ایران


ایران بزرگ و پهناور در جای جای خود دیدنی‌هایی دارد که عمر آدمی برای دیدن همه آن‌ها کوتاه است. یکی از دیدنی‌ترین روستاهای ایران که کمتر کسی آوازه آن را شنیده است روستای ماخونیک از حوالی شهر بیرجند است. با مجله پونز همراه باشید تا با هم به روستای آدم کوتوله‌های ایران نگاهی بیندازیم.

روستای ماخونیک کجاست؟

در استان خراسان جنوبی با فاصله ۱۴۲ کیلومتر از شهرستان بیرجند،، روستایی قرار گرفته که یکی از ده روستای شگفت انگیز جهان عنوان گرفته است. این روستا که حدود ۳۰۰ سال قدمت دارد یکی از جاذبه‌های تاریخی بشر است.
اما چرا این روستا اعتبار جهانی دارد؟ ویژگی منحصر به فرد این روستا، وجود خانه‌هایی با سقفف‌های کوتاه بوده است که برای ساکنین کوتوله روستای ماخونیک ساخته شده است.اهالی روستای ماخونیک همگی کوتوله بوده و بلندقدترین فرد این روستا، ۱ متر و ۴۰ سانت قد دارد. جالب است بدانید روستای ماخونیک، روستای لی لی پوت ایران هم خوانده می‌شود. حدود ۳۰۰ سال پیش مردم این روستا از افغانستان به این منطقه کوچ کرده و در آنجا ساکن شدند. امروزه روستای ماخونیک تا افغانستان تنها نیم ساعت فاصله دارد.

سفر به روستای ماخونیک بیرجند، روستای آدم کوچولوهای ایران
مطلب مرتبط: روستای آدم‌های سنگی در حوالی تهران

با این وجود که معماری خانه‌های روستای ماخونیک، هیچ گونه شکل هندسی خاصی ندارند اما به این علت که نصف خانه‌ها در زیر زمین ساخته شده تا در تابستان و زمستان از گرما و سرما در امان باشد معماری خاص و قابل توجهی دارد.
مصالح ساخت خانه‌های این روستا سنگ، چوب، هیزم و کاهگل بوده و ارتفاع این خانه‌ها بین ۱ الی ۱ و نیم متر بوده و یک فرد با قد عادی نمی‌تواند به صورت ایستاده وارد این خانه‌ها شده و باید خم شود.

سفر به روستای ماخونیک بیرجند، روستای آدم کوچولوهای ایران

علاوه بر معماری جالب و ساکنین خاص، یکی دیگر از ویژگی‌های خاص و قابل توجه روستای ماخونیک آداب و رسوم و فرهنگ مردمان این روستا بوده است. ساکنان این روستا تا نزدیک به پنجاه سال پیش نه چای می‌نوشیدند نه شکار کرده و نه گوشت می‌خوردند. مردم این روستا تا کنون سیگار نکشیده و نمیکشند.

سفر به روستای ماخونیک بیرجند، روستای آدم کوچولوهای ایران
مطلب مرتبط: راهنمای سفر به روستای دیدنی ابیانه کاشان

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا در گذر زمان قد اهالی این روستا افزایش نیافته است؟ ازدواج فامیلی و نوع تغذیه مردم ماخونیک سبب شده قد این مردم در طول زمان تغییر نکند.که البته اخیرا با تغییر نوع تغذیه و استفاده از قطره‌های دارویی، میانگین قدی آن‌ها کمی افزایش یافته است.

سفر به روستای ماخونیک بیرجند، روستای آدم کوچولوهای ایران

دیدنی‌های روستای ماخونیک در خانه‌های روستا و اهالی خلاصه نمی‌شود و در آن آثار تاریخی جالب توجهی قرار دارد که افراد بسیاری هر روز برای بازدید از این روستا و این دیدنی‌ها به این منطقه سفر می‌کنند. از آثار تاریخی روستای ماخونیک می‌توان به سنگ سیاه ماخونیک، بنای برج و قلعه، برج گل انجیر و منزل سرگردونی نادر مرده اشاره کرد که سبب شده ماخونیک امروزه به عنوان یک روستای شگفت انگیز، پذیرای گردشگران بسیار باشد.

سفر به روستای ماخونیک بیرجند، روستای آدم کوچولوهای ایران

برج سنگی ماخونیک که یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های این روستا است به گونه‌ای در طبقات بالای روستا بنا شده که به اطراف روستا اشراف دارد. از این برج برای دیده بانی استفاده می‌شود تا در صورت حمله‌ احتمالی دشمن، اهالی روستا آگاه شوند.

دسترسی به روستای ماخونیک (روستای ماخونیک روی نقشه)

مطلب مرتبط: سفر یک روزه به زیباترین روستاهای اطراف تهران
مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان