طعم جادویی غذای گیلانی در رستوران خاور خانم، سرولاتطعم جادویی غذای گیلانی در رستوران خاور خانم، سرولات

طعم جادویی غذای گیلانی در رستوران خاور خانم، سرولات


چابکسر گیلان که در نزدیکی رامسر قرار دارد شهری در شرق گیلان است که از طبیعت بکردی برخوردار است. یکی از معروف‌ترین روستاهای چابکسر سرولات نام دارد. این روستا علاوه بر اینکه در دامنه شمالی و سرسبز کوه‌های البرز قرار گرفته چشم‌انداز رو به دریا، باغ‌های میوه و پوشش گیاهی انبوهی دارد.

طعم جادویی غذای گیلانی در رستوران خاور خانم، سرولات

سرولات در چهار فصل سال زیبا و دیدنی است اما بهترین زمان برای سفر به آن فصل بهار و خصوصا ماه اردیبهشت است. وقتی آفتاب بهاری، آبی دریا را به درخشش وا می‌دارد و صدای آواز پرندگان در قلب جنگل‌ها گوش را پر می‌کند. سرسبزی این روستا تا چشم کار می‌کند ادامه دارد چرا که از یک طرف به رامسر و از طرف دیگر به چابکسر ختم می‌شود.
اما علاوه بر طبیعت چشم‌نواز این روستا رازی دارد که گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشاند. این راز دستان توانمند کدبانویی به نام خاور خانوم است که نمونه واقعی یک زن کارکشته و هدفمند گیلانی‌ست.

مطلب مرتبط: بهترین رستوران‌های محلی رشت

داستان تاسیس رستوران خاور خانم

داستان تاسیس رستوران خاور خانم

قصه تاسیس این رستوران معروف بسیار شنیدنی است. خصوصا اینکه راوی آن شخص خاور خانم باشد.
خاور خانم در سال ۱۳۴۸ در روستای سرولات به دنیا آمده است. پس از اینکه در سال ۶۹ به عقد آقای اکبر لطفی‌نژاد درآمد برای زندگی راهی قزوین شد و چند سالی را در آنجا به منشی‌گری در مطب یک پزشک پرداخت. مدتی بعد همسر او را که در نیروگاه شهید رجایی مشغول بود به بندرعباس منتقل کردند. سختی مهاجرت به جنوب کشور و مخالفت خانواده‌ها با این دوری سبب شد آن‌ها کار را رها کرده و به زادگاهشان، سرولات بازگردند.
آن‌ها پس از بازگشت به روستا، خانه نیمه‌کاره خود را که ۷۰ متر بود به پایان رساندند و کمی بعد به کار کشاورزی روی آوردند.
شاید آن موقع از ذهنشان هم عبور نمی‌کرد که موقعیت استثنائی و چشم‌انداز زیبای این خانه کوچک روزی زندگی آن‌ها و دیگر اهالی روستا را متحول خواهد نمود.
در خانه کوچک آن‌ها یک بالکن ۲۰ متری با چشم‌اندازی رو به دریا وجود داشت که گویا بخت از طریق آن وارد خانه خاور خانوم شد.
در یک روز معمولی در سال ۷۴ که خاور خانوم در خانه به کارهای روزمره خود می‌پرداخت خانواده مسافری را دید که مشغول استراحت در طبیعت و آماده‌سازی غذا هستند که ناگهان باران تندی شروع شد.
آن‌ها که از این بارش ناگهانی آزرده و پریشان بودند از خاور خانوم درخواست کردند که تا قطع شدن باران در بالکن او مستقر شوند. مدتی به همین شکل گذشت اما باران بند نیامد. از این رو خانواده مسافر با کسب اجازه از صاحب‌خانه بساط کباب را در ایوان برپا کردند. اما باران تا پیش از تاریک شدن هوا بند نیامد.
این خانواده اصفهانی ساکن تهران شب را در خانه خاور خانوم سپری می‌کنند و فردا همراه او برای خرید عازم بازار رامسر می‌شوند. خاور خانم درباره آن روز اینگونه تعریف می‌کند: « با هم رفتیم بازار رامسر، ماهی خریدیم من خودم ماهی‌ها را پاک کردم، سرخ کردم، برنج درست کردم و اینطوری باهم دوست شدیم. موقع رفتن هم گفتند چقدرمی‌شود؟ من قیمت نداشتم. همینطوری گفتم هزار تومن. آنها اما ۹ هزارتومن به من دادند و موقع رفتن گفتند ما خیلی از دستپخت شما خوشمان آمد، می‌شود دوباره پیش شما بیاییم. آن موقع خانه ما تلفن نداشت، من شماره خانه برادرم را دادم و بعد از آن دیگر این خانواده شدند مشتری دائمی من.»

خاور خانم در آشپرخانه رستوران خاور خانم در آشپرخانه رستوران

خانواده مهمان پس از این سفر از خاور خانم بعنوان زن مهمان‌نوازی که دستپختی عالی دارد برای بستگان و خانواده و دوستان خود تعریف می‌کنند و به آن‌ها توصیه می‌کنند هنگام سفر به چابکسر و رامسر سری به خانه باصفای خاور خانم بزنند. برای هماهنگی تهیه غذا قبل از رسیدن هم شماره تلفن او را می‌دادند. ظرف مدتی تعداد مشتری‌های خاور خانم به حدی رسید که ترجیح داد کشاورزی را رها نموده و با همراهی همسرش میزبان مسافران سرولات شود.
اندکی بعد به فکر راه‌اندازی یک رستوران محلی افتادند و همان بالکن ۲۰ متری که میزبان اولین مهمانان بود گسترش دادند. بالکن ۲۰ متری خاور خانم حالا تبدیل به رستورانی چهار طبقه بر بلندی‌های سرولات شده که از دو پیچ مانده به آن صف ماشین‌های پارک شده‌ در انتظار غذایش قابل مشاهده است.
خاور خانم نه تنها کسب و کار موفقی راه‌اندازی نموده بلکه با افزون به قابلیت گردشگری روستا رونق مغازه‌های اطراف را نیز افزایش داده و حتی۶۰ نفر از اهالی روستا را در رستوران خود مشغول نموده است.

منوی رستوران خاور خانم

منوی رستوران خاور خانم

سخت‌ترین قسمت بازدید از رستوران خاور خانوم پس از انتظار برای غذا، انتخاب غذاست. کباب ترش، مرغ شکم پر، خورش فسنجان شمالی، ماهی‌کباب، میرزا قاسمی و باقالا قاتق پرطرفدارترین گزینه‌های منو خاور خانوم هستند که با مخلفات محلی و بهترین کیفیت سرو می‌شوند.
بالا بودن میزان سفارش در رستوران خاور خانوم که گاهی به ۱۵۰۰ پرس غذا در روز می‌رسد باعث شده مواد اولیه این رستوران شلوغ به صورت روزانه تهیه شود و یکی از رازهای خوشمزگی این رستوران نیز همین است.
اما برای اینکه در رستوران خاور خانوم دلی از عزا درآورده باشید و چیزی را از دست ندهید چند مدل غذا سفارش دهید.

طعم جادویی غذای گیلانی در رستوران خاور خانم، سرولات

کباب ترش خاور خانوم که بیشتر از هر غذای دیگری سفارش داده می‌شود از طعم خوب و متفاوتی برخوردار است و در کنار یک خورشت محلی مانند میرزا قاسمی یا باقلاقاتوق ترکیب هیجان انگیزی ایجاد می‌کند.
مخصوصا اینکه این کباب و خورش را روی برنج کته شده شمالی با ته دیگ طلایی سرو کنند.

طعم جادویی غذای گیلانی در رستوران خاور خانم، سرولات

چیزی که نباید در این رستوران از دست بدهید مرغ شکم پر خاور خانوم است. شکم مرغ با رب آلو و گردو پر شده و عطر و طعمی دارد که هرگز فراموش نخواهید کرد. قیمت این غذا بسیار به صرفه بوده و به راحتی می‌تواند دو نفر را سیر کند.
از آنجایی که گیلانی‌ها عادت به استفاده از چاشنی‌های گوناگون در کنار غذای اصلی دارند به شما توصیه می‌کنیم از بین چاشنی‌های ماست کوزه‌ای، زیتون پرورده، سیر ترشی و دوغ محلی حتما یکی دو مورد را امتحان کنید که حق مطلب به درستی ادا شود.

قیمت غذاهای رستوران خاور خانم

قیمت غذاهای رستوران خاور خانم

قیمت غذاهای این رستوران به نسبت حجم و کیفیت غذا بسیار مناسب است. با وجود اینکه حالا شهرت خاور خانوم در سراسر ایران پیچیده اما او همچنان میزبانی دست و دلباز است که دوست دارد مهمان‌هایش با رضایت رستوران را ترک کنند.

آدرس رستوران خاور خانوم

اگر دوست دارید طعم میرزاقاسمی و باقالاقاتق خاور خانوم را بچشید اما نمی‌دانید رستوران خاور خانم کجاست اپلیکیشن پونز را نصب کرده و به سادگی تا درب رستوران مسیریابی کنید.
آدرس: چابکسر، روستای سرولات، لیمه سرا، رستوران خاور خانم
ساعت کار رستوران خاور خانوم ۱۲ الی ۲۳ است.

دسترسی به رستوران خاور خانوم چابکسر

لینک دانلود اپلیکیشن پونز

و اما چند نکته که باید قبل از رفتن به رستوران خاور خانوم بدانید:

- چشم‌انداز این رستوران ترکیبی از کوه و جنگل و دریاست. اگر ذوق عکاسی دارید فراموش نکنید دوربین‌هایتان را همراه خود ببرید و آماده عکاسی شوید.

- رستوران خاور خانوم از آنچه در اینترنت می‌بینید شلوغ‌تر است. اگر دوست دارید سریعا غذای خود را میل کنید و از منتظر ماندن بدتان می‌آید خاور خانوم را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. مخصوصا اگر دوست دارید پشت میزی با چشم‌انداز خوب بنشینید باید زمان بیشتری منتظر بمانید.

- مراقب رستوران‌های تقلبی اطراف خاور خانوم باشید. چندی پیش رستورانی با نام خاور خاله شروع به کار کرد تا با استفاده از برند شخصی خاور خانوم به کسب و کار بپردازد. البته بعدها نام خود را عوض کرد.

- مسیر رستوران خاور خانوم جاده‌ای روستایی و پر پیچ و خم اما بسیار زیبا را پیش روی شما قرار می‌دهد. اگر از رانندگی خود یا سلامت وسیله نقلیه اطمینان ندارید غذای خاور خانوم را وقت دیگری امتحان کنید.

- پس از مراجعه به این رستوران با ثبت دیدگاه زیر همین مطلب دیگران را در انتخاب آن راهنمایی کنید.

مطلب مرتبط: بهترین رستوران‌های متل قو
مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان