دوازدهم دی ماه روز رشتدوازدهم دی ماه روز رشت


٤٦١ سال پیش در زمان صفویه در ١٢ دی ماه، رشت به عنوان مرکز استان گیلان نامگذاری شد. به همین دلیل در سال ۱۳۹۳ به پیشنهاد روبرت واهانیان تاریخ‌شناس رشت، دوازدهم دی را به عنوان روز تولد و روز نکوداشت شهر رشت پیشنهاد کرد.
انتخاب این روز به نام شهر رشت، بهانه‌ایست تا شهروندان با هویت‌های فرهنگی این شهر بیشتر آشنا شوند.

رشت با تلفظ دقیق‌تر «رِشت» از واژۀ «وارِشت» به معنی بارش و باریدن ریشه گرفته است. این ناحیه به دلیل وفور بارندگی، وجود منابع طبیعی مانند جنگل و زمین‌های مناسب کشاورزی و خاک حاصلخیز به سرعت به صورت دهکده‌ای در آمد. در زمانی‌ که حکومت ساسانیان روبه سقوط بود این دیار تحت حکومت مستقل گیلان‌شاه قرار داشت.

مردم رشت اکثرا گیلکی هستند و به لهجه‌های گوناگون زبان گیلکی سخن می‌گویند با این حال اقوام مختلف در شهر رشت و مناطق دیگر گیلان همزیستی دوستانه‌ای با هم دارند.

اشتیاق مردم رشت برای رشد و آزادی آنقدر قابل توجه است که عباس مسعودی مؤسس روزنامهٔ اطلاعات در سفری که در نوروز ۱۳۰۷ خورشیدی به گیلان داشت اینگونه نوشته است: «حسن تجدد خواهی و فکر آزادی طلبی و معارف پروری در مردمان این شهر (رشت) تا حدی یعنی تقریباً ۲۰ سال زیادتر از ما =وجود دارد. اهالی رشت از هر فکر روشن و باز و از هر موضوعی که بوی آزادی و ترقی و آبادانی از آن استشمام شود با آغوش باز استقبال می‌کنند. من یقین دارم اهالی رشت یعنی اکثریت مردمان این شهر از حیث تجدد و فکر ترقی خواهی قریب ۲۰ سال از ما تهرانی‌ها جلو هستند.»

همچنین نیما یوشیج بنیان‌گذار شعر نو که از سال ۱۳۰۸ تا اواخر ۱۳۱۱ در شهرهای گیلان به کار معلمی اشتغال داشته درباره شهر رشت و مردم گیلان در نامه‌ای خطاب به استاد ذبیح‌الله صفا اینگونه نوشته است: «اگرچه رشت یک شهر تجارتی است اما اهالی میل دارند سربلند باشند، خط پیشرفت را وجدان به فکر آن‌ها داده‌است، حتی دهاتی‌های آن‌ها که از هیئت آن‌ها متأثر می‌شوم، نزدیک به افکار و احساسات شهری افکار و احساساتی دارند. متمدنین آن که شهری باشند علم و هنر را به غارت می‌برند مثل این که آن‌ها را تعاقب کرده‌اند.»

در سال ۲۰۱۵ شهر رشت به شبکه شهرهای خلاق جهان تحت عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی زیر نظر یونسکو پیوست. براساس استانداردهای یونسکو شهر خلاق، شهری است که از نوآوری و توانمندی‌های شهروندان در توسعه پایدار شهری استفاده می‌کند. رشت تنها شهر ایران به همراه ۱۸ شهر دیگر جهان است که در زمینه خوراک‌شناسی در یونسکو ثبت شده است. وجود ۲۲۰ خوراکی محلی، تنوع خوراک و فرآورده‌های غذایی محلی، فرآیند سلامت محور تولید غذای محلی از مزرعه تا سفره است.

امروزه شهر رشت یکی از قطب‌های کشاورزی و گردشگری سطح کشور می‌باشد. رشت به عنوان یکی از شهرهای اصلی تولید برنج ایران، تولیدکنندهٔ فولاد و قطب تولید نانو و داروهای ضد سرطان، یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران است.
در روز رشت در میدان‌های اصلی شهر همایش‌هایی برگزار می‌شود که به مسائلی همچون ضرورت پاسداری از زبان شیرین گیلکی، معرفی و تجلیل از بزرگان و فرهیختگان این شهر، نقش رشت در اقتصاد استان گیلان و ضرورت همبستگی و اتحاد استانی مطرح می‌گردد. همچنین در این روز جوانان گیلک، با لباس‌های زیبای رنگارنگ و محلی به رقص و شادی می‌پردازند.

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان