سفری کوتاه به ده مورد از زیباترین روستاهای اطراف تهرانسفری کوتاه به ده مورد از زیباترین روستاهای اطراف تهران

سفری کوتاه به ده مورد از زیباترین روستاهای اطراف تهران


حتما برای شما هم پیش آمده که گاهی بخواهید از هوای ناسالم و ترافیک تهران فرار کنید اما مشغله‌های کاری و شخصی، کمبود وقت و هزینه‌های بالای تورهای مسافرتی راه شما را سد کرده‌اند.
شما تنها نیستید. افراد زیادی به همین بهانه‌ها از آب و هوای خوب و تمیز و طبیعت بکر روستاهای زیبای اطراف تهران غافل شده‌اند.
اما اگر تمایل دارید از این به بعد در این روستاها به بوم‌گردی و طبیعت‌گردی بپردازید این مطلب به شما کمک خواهد کرد بهترین مکان‌ها را برای سفرهای کوتاه و حتی یک روزه انتخاب کنید.

۱.روستای افجه تهران

۱.روستای افجه تهران

افجه یکی از روستاهای توریستی تهران است که در ۳۰ کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد. به دلیل استقرار این روستا در ناحیه کوهستانی البرز آب و هوای آن در بهار و تابستان مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است. در زمان‌های قدیم کشاورزان این منطقه به کاشت هویج می‌پرداختند. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری روستای افجه دشت هویج است که امروزه دیگر اثری از هویج در آن نیست. گویا به مرور زمان کشاورزان این محصول کشاورزی را کنار گذاشته و به پرورش محصولاتی مثل گیلاس روی آوردند.

سفری کوتاه به ده مورد از زیباترین روستاهای اطراف تهران

از آنجایی که این روستا هم در منطقه ییلاقی و کوهستانی قرار گرفته مورد توجه گردشگران و مخصوصا کوهنوردان است. کوهنوردان زیادی برای صعود به قله‌های اطراف روستا مانند قله آتشکده، ساکا و یخچال از روستای افجه گذر می‌کنند. از دیگر جاذبه‌های گردشگری این روستا آبشار پسچویک است که ۱۵ متر ارتفاع داشته و در شمال شرق روستا قرار گرفته است.

روستای افجه تهران کجاست؟

۲. روستای برگ جهان تهران

۲. روستای برگ جهان تهران

در ۴۰ کیلومتری تهران روستایی وجود دارد که با وجود چشم‌اندازهای زیبای ارتفاعات اطراف، باغ‌های سرسبز و مزارع واقع در حواشی رودخانه و مسیرهای زیبای کوچه باغ‌های روستا یکی از دیدنی‌ترین روستاهای استان تهران به شمار می‌آید.

سفری کوتاه به ده مورد از زیباترین روستاهای اطراف تهران

این روستا که برگ جهان نام دارد دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی مانند قلعه دختر، زندان خانه‌لار، غار خمیره، آرامگاه امام‌زاده اسماعیل و آبشار باشکوه برگ جهان است و یکی از بهترین گزینه‌های ممکن برای طبیعت‌گردی در تهران می‌باشد.

روستای برگ جهان کجاست؟

۳. روستای آبنیک تهران

۳. روستای آبنیک تهران

روستای خوش آب و هوای آب نیک فشم از توابع بخش رودبار قصران شمیران و طبیعت بسیار زیبایی دارد. آبنیک در ضلع شمالی جاده اصلی و در دو طرف رودخانه کلارود (که محلی‌های آن منطقه به آن آبنیک می‌گویند)، قرار گرفته و با توجه به اینکه در دامنه ارتفاعات البرز واقع است برای کوهنوردان از جذابیت ویژه‌ای برخوردار است. پس اگر به کوهنوردی علاقه‌مندید حتما از آبنیک دیدن کنید. در مسیر این روستا تا دلتان بخواهد دشت و رود و کوه مشاهده می‌کنید و برای عکاسی نیز بسیار مناسب است.
.

سفری کوتاه به ده مورد از زیباترین روستاهای اطراف تهران

در باب زیبایی این روستا همین بس که گردشگران آن می‌گویند هنگامی که در آبنیک قدم میزنید انگار در یک تابلوی نقاشی هستید. آب نیک این روزها درست به اندازه لواسان و اوشان و فشم، در گردشگری ییلاقی تهران موثر است.
فاصله روستای آبنیک تا تهران حدودا ۶۵ کیلومتر است.

روستای آبنیک کجاست؟

۴.روستای وردیج و واریش

۴.روستای وردیج و واریش

در غربی‌ترین نقطه تهران روستایی به نام وردیج وجود دارد که پر از شگفتی‌های خیره‌کننده است. این روستا که به دور از هیاهوی شهر و در مسیر رشته کوه البرز قرار گرفته خانه مجسمه‌های طبیعی سنگی است که در طی سال‌ها فرسایش یافته و آدم‌های سنگی را به شکل امروزی به وجود آورده‌اند. کمی بالاتر از روستای وردیج، روستایی مرتفع‌تر و خنک‌تر به اسم واریش قرار دارد که از دیدنی‌های زیادی برخوردار است.

سفری کوتاه به ده مورد از زیباترین روستاهای اطراف تهران

از دیدنی‌های این دو روستا، می‌توان به دامنه ارواح سنگی وردیج، آبشار لت‌مال، جاده مسیح‌الله دین محمد، امام‌زاده بی‌بی زرین قمر و ارتفاعات پهنه حصار اشاره نمود که در مطلب زیر به طور مفصلی به آن‌ها پرداخته شده است.
روستای وردیج در ۴۰ کیلومتری تهران قرار دارد.

مطلب مرتبط: همه‌چیز درباره روستای ارواح سنگی‌ تهران، وردیج

روستای واریش کجاست؟

روستای وردیج کجاست؟

۵.روستای خور

۵.روستای خور

روستای خور که یکی از روستاهای قدیمی شهرستان ساوجبلاغ است، بیش از ۲۰۰۰ سال قدمت دارد. این روستا از شمال به منطقه کوهستانی طالقان و از جنوب به بزرگراه تهران قزوین و شهر هشتگرد ختم می‌شود.
گفته می‌شود نام این روستا در ابتدا خرداد بوده و با گذشت زمان به خور تبدیل شده است. از جاذبه‌های گردشگری روستای خور می توان به امامزاده سلیمان اشاره نمود که قدمت آن به دوران صفویه باز می‌گردد. همچنین امامزاده زبیده خاتون، برج و باروی قلعه خور و یک درخت چنار ۸۰۰ ساله در این روستا قرار دارد که توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند

سفری کوتاه به ده مورد از زیباترین روستاهای اطراف تهران

آبشار زیبای خور با ارتفاع ۵۰ متر در فاصله دو کیلومتری روستا در استان البرز قرار دارد. در فصول سرد سال آب آبشار یخ زده است و منظره زیبایی را پدید می‌آورد.
فاصله روستای خور تا تهران تقریبا ۸۵ کیلومتر است.
یکی دیگر از دیدنی‌های روستای خور بخشی در مرکز روستا است که به آثار سنگ‌هایی با قدمتی بیش از ۶۰۰ سال اختصاص دارد.

روستای خور کجاست؟

۶.روستای زرین دشت جاده فیروزکوه

۶.روستای زرین دشت جاده فیروزکوه

روستای زرین دشت در ۲۵ کیلومتری جنوب فیروزکوه و در ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران قرار گرفته است و چهار قسمت دارد (مزداران، آتشان، دهگردان، انزاها). روستای مزداران مرکزیت زرین‌دشت را بر عهده دارد.

سفری کوتاه به ده مورد از زیباترین روستاهای اطراف تهران

یکی از زیبایی‌های این روستا رودخانه حبله رود است که ۲۴۰ کیلومتر طول دارد. علاوه بر آن چشمه‌های آب معدنی متعددی مانند خمده و دریابک در این روستا قرار گرفته که آب آن‌ها خواص درمانی بسیار موثری دارد و توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است.

روستای زرین دشت کجاست؟

۷.روستای جلیزجند

۷.روستای جلیزجند

این روستای سرسبز که نزدیک به ۱۴۰ کیلومتر از تهران فاصله دارد محل قرارگیری تنگه زیبای واشی است. این تنگه که گاهی تا یک متر آب دارد محل پیاده‌روی شماست پس سعی کنید لباس مناسب بپوشید تا در طول آن قدم زده و کتیبه‌های تاریخی دوران قاجار را مشاهده کنید. پس از عبور از تنگه اول به دشتی سرسبز که با گل‌های خوش‌عطر و زیبا پر شده است می‌رسیم.

سفری کوتاه به ده مورد از زیباترین روستاهای اطراف تهران

با گذر از این دشت و ورود به تنگه دوم که از تنگه اول زیباتر است مسیری را در پیش می‌گیریم که به آبشار ساواشی (سوباشی) ختم می‌شود. آبشاری که در همه فصول سال سرد است.

۸.روستای کرکبود طالقان

۸.روستای کرکبود طالقان

این روستا که از توابع شهرستان طالقان استان تهران است طبیعت زیبا و بکری دارد. وجود درختان سر به فلک کشیده که شاخ و برگ در هم تنیده اند و سایه خود را بر کوچه باغ‌های سرسبز و پرطراوت کرکبود افکنده اند، زیبایی خاصی به این منطقه داده است.

سفری کوتاه به ده مورد از زیباترین روستاهای اطراف تهران

یکی از دیدنی‌های این روستا آبشار ۱۵ متری کرکبود است که دامن سفیدش را بر صخره‌ها می‌کوبد و طراوت و تازگی را به روح انسان بازمی‌گرداند.
فاصله روستای کرکبود تا تهران حدود ۱۵۰ کیلومتر است.

روستای کرکبود کجاست؟

۹.روستای چلاو مازندران

۹.روستای چلاو مازندران

چلاو دهستانی سرسبز و زیبا از توابع شهرستان آمل مازندران است که در فاصله ۱۸۰ کیلومتری تهران قرار دارد. این روستا که در دامنه رشته‌کوه‌های البرز قرار دارد به دلیل بارندگی‌های پیوسته بسیار سرسبز بوده و هوای آن خنک و مه‌آلود است.

سفری کوتاه به ده مورد از زیباترین روستاهای اطراف تهران

چلاو در فصل‌های گرم سال از رونق بیشتری برخوردار بوده و محل ییلاق‌نشینی گردشگران می‌شود.
این روستا که از جاذبه‌های گردشگری مازندران محسوب می‌شود پوشیده از ۱۵ هزار هکتار جنگل متراکم است که بر اساس دستور سازمان محیط زیست در آن شکار ممنوع اعلام شده است.

سفری کوتاه به ده مورد از زیباترین روستاهای اطراف تهران

این روستا دارای قدمت زیادی است و بسیاری از اتفاقات مهم تاریخی استان مازندران در آن رخ داده است. حمام تاریخی سنگچال نیز در این منطقه قرار دارد.

۱۰.روستای فیلبند مازندران

۱۰.روستای فیلبند مازندران

این روستا که در ۲۰۰ کیلومتری تهران و در استان مازندران قرار دارد با ۲۳۰۰ متر ارتفاع، مرتفع ترین روستای بخش شرقی مازندران بوده و چشم‌انداز‌های بی‌نظیری بر فراز ابرها به وجود آورده است.

روستای شگفت انگیز فیلبند که از توابع دهستان خوش رود شهرستان بابل است در بهار و تابستان تا سه و چهار برابر ظرفیت خود پذیرای گردشگران می‌شود. یکی از زیبایی‌های خیره‌کننده این روستا دریای ابری‌ست که روستا را در آغوش کشیده و چشم انداز فوق‌العاده‌ای به وجود می‌آورد.

روستای فیلبند کجاست؟

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان