میدان نقش جهان، قلب تپنده نصف جهانمیدان نقش جهان، قلب تپنده نصف جهان

میدان نقش جهان، قلب تپنده نصف جهان


مگر می‌شود به اصفهان سفر کرد و از میدان نقش جهان دیدن نکرد؟ نقش جهان نه تنها یک میدان تاریخی با بناهای خیره‌کننده‌ بلکه مکان ایده‌آلی برای تماشای فرهنگ و حال و هوای سنتی اصفهان است.
این میدان از نظر وسعت نیز جز برترین میدان‌های جهان بوده و پس از میدان تیان آن من در ژاپن رتبه دوم را در اختیار دارد. بازدید از نقش جهان با صدای قلمزنان که با ظرافت بر مس و نقره می‌کوبند، گل‌های ریز و درشت که به دار قالی پیوند میخورند و هنر دست میناکاران که چشم‌ها را مجذوب خود می‌کند همراه است.
این میدان مستطیلی در ۵۰۰ متر طول و ۱۶۵ متر عرض خود بناهای بسیاری را جای داده است که هر کدام از آن‌ها در نوع خود بی‌همتاست. این بناها متعلق به دوران صفویه هستند.
دوران صفوی اوج شکوه و جلال اصفهان بود اما با حمله افغان‌ها به ایران بسیاری از بناهای تاریخی از بین رفته و یا آسیب دیدند. این خرابی‌ها در دوران قاجار نیز ادامه داشته و نادیده گرفته می‌شد. خوشبختانه از دوران رضاخان تا کنون بسیاری از بناها ترمیم گردیده و با گذشت سالیان سال همچنان پابرجاست.

میدان نقش جهان، قلب تپنده نصف جهان

در ضلع جنوبی و شمالی میدان نقش جهان، ستون‌های کوتاه و سنگی دیده میشود. رهگذران غافل از اینکه این ستون‌ها قدیمی‌ترین دروازه چوگان دنیا را شکل داده‌اند بی‌توجه از کنارشان رد می‌شوند. این دروازه‌ها یادگار دورانی هستند که نقش جهان محل چوگان بازی اشرافیان بوده است. علاوه بر بازی چوگان در این میدان رژه نظامیان، برگزاری نمایش و چراغانی کردن هم صورت می‌گرفت.

در قلب تپنده نصف جهان علاوه بر گشت و گذار می‎توان به تفریحاتی همچون عکاسی، خرید، کالسکه سواری و خوردن خوراکی‌های خوشمزه پرداخت. طبیعی است که این میدان با وجود بناهای تاریخی، بافت بومی اصفهانی و گردشگرانی از سراسر جهان پر از سوژه‌های جذاب برای عکاسی باشد. پس از گشت و گذار در این میدان می‌توانید به بازار رفته و به خرید سوغاتی و صنایع دستی بپردازید. شاید بهتر باشد برای استراحت به یکی از رستوران‌های بازار رفته و طعم ناب غذاهای اصیل اصفهانی را بچشید.

مسجد امام (مسجد شاه)

مسجد امام (مسجد شاه)

گنبد و مناره‌های این مسجد که در طی دوران صفوی به سبک معماری اصفهانی ساخته شده به خوبی در میدان جلب توجه می‌کند.َ مسجد شاه که یکی از مهمترین بناهای معماری اسلامی ایران محسوب می‌شود با سر در باشکوه و گنبد زیبایش تاریخچه پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و خصوصیات شگفت‌انگیزی دارد که گردشگران را از سراسر جهان به سوی خود می‌کشاند.

مطلب مرتبط: مسجد امام اصفهان، شناسنامه معماری اسلامی ایران

مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان

مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان

در گوشه دیگری از نقش جهان مسجدی قرار دارد که دارای گنبد بوده اما در آن اثری از مناره وجود ندارد. مسجد شیخ لطف‌الله یکی از مساجد خاص و دیدنی ایران و متعلق به دوران صفویه می‌باشد. این مسجد به علت ظرافت‌های به کار رفته در کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ایش مشهور است. گنبد این مسجد نه تنها مدور‌ترین گنبد جهان است بلکه در سپیده‌دم و ظهر و غروب، به رنگ‌های صورتی، خاکی و خاکستری تغییر رنگ می‌دهد.

کاخ عالی‌قاپو

کاخ عالی‌قاپو

یکی از زیباترین عمارت‌های سلطنتی اصفهان که معماری زیبا و باشکوهی دارد عمارت عالی‌قاپو است که در طی ۵ مرحله معماری از زمان شاه عباس تا پایان دوره صفویه به زیبایی کامل گردید. عمارت عالی‌قاپو دارای ۶ طبقه بوده و ۴۸ متر ارتفاع دارد. علاوه بر مینیاتورهای رضا عباسی هنرمند مشهور عصر صفوی، گچبری‌های آخرین طبقه که آن را اتاق موسیقی نامیده‌اند سبب بی‌همتایی عالی‌ قاپو شده است.

سردر قیصریه

سردر قیصریه

اصلی‌ترین ورودی بازار اصفهان که شما را به مرکز داد و ستد این شهر هدایت می‌کند سر در قیصریه است. این سر در ابتدا سازه‌ای ۳ طبقه‌ بود ولی با گذشت زمان طبقه آخر که مخصوص نقاره‌خانه بوده تخریب شده و امروزه تنها دو طبقه از آن باقی مانده است. دو سکوی وسیع در دو طرف این سردر وجود دارد که با سنگ سماق و یشم پوشانده شده است. روزگاری جواهر فروشان و زرگران بر روی آنها بساط گسترده و انواع زیورآلات و سکه‌های کمیاب را به خریداران عرضه می‌نمودند.

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان