سفرنامه: جاذبه‌های گردشگری و تاریخی شهر یزد (قسمت دوم)سفرنامه: جاذبه‌های گردشگری و تاریخی شهر یزد (قسمت دوم)

سفرنامه: جاذبه‌های گردشگری و تاریخی شهر یزد (قسمت دوم)


در قسمت اول سفرنامه یزد به جاذبه‌های تاریخی و گردشگری آن، آب انبار‌ها موزه‌ها و چند دیدنی دیگر این شهر پرداختیم. با ما همراه باشید تا در ادامه دیدنی‌ترین جاهای یزد را با هم مرور کنیم.

۱۶. ساباط‌های یزد

۱۶. ساباط‌های یزد

از بخش‌های دیدنی شهر یزد که در هنگام قدم زدن در کوچه پس‌کوچه‌های این شهر با آن مواجه می‌شویم مسیرهای مسقف بنام ساباط مشهور می‌باشند. این مسیرها گزینه مناسبی برای فرار از گرمای تابستان و پناه بردن به سایه و خنکی است.

۱۷. آتشکده زرتشتیان یزد

۱۷. آتشکده زرتشتیان یزد

معروف‌ترین آتشکده‌ شهر یزد آتشکده زرتشتیان است. برای ورود به این آتشکده باید لباس روشن پوشید و بدون کفش وارد آتشکده شد.

آتشکده زرتشتیان یزد کجاست؟


جاذبه‌های تاریخی و مذهبی شهر یزد :

۱۸. مسجد جامع کبیر یزد

۱۸. مسجد جامع کبیر یزد

از زیباترین شاهکارهای معماری مساجد در شهر یزد می‌توان به مسجد جامع یزد که از همه لحاظ حرف اول را می‌زند اشاره کرد. این مسجد در طی سه دوره بنا گردیده و شکوهش مربوط به دوره تیموریان است.

مسجد جامع یزد کجاست؟

۱۹. مسجد جامع فهرج یزد

۱۹. مسجد جامع فهرج یزد

قدمت این مسجد که در روستای فهرج در نزدیکی یزد قرار دارد ۱۴۰۰ سال بوده و به صدر اسلام باز می‌گردد. این مسجد تاریخی در سال ۱۳۴۹ در آثار ملی ایران به ثبت رسید. بعضی معتقدند مسجد فهرج، قدیمی‌ترین مسجد ایران است.

مسجد جامع فهرج کجاست؟

۲۰. بقعه امام‌زاده سید گل سرخ یزد

۲۰. بقعه امام‌زاده سید گل سرخ یزد

این بنا متعلق به آرامگاه محمدبن تاج‌الدین است و از خشت و گل بنا گردیده است. داخل و روی گنبد این بنا کاشی‌کاری‌های زیبایی صورت گرفته است. بقعه سید گل سرخ در سال هشتاد و یک به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

امامزاده سید گل سرخ یزد کجاست؟

۲۱. بقعه دوازده امام یزد

۲۱. بقعه دوازده امام یزد

در محله فهادان یزد بنایی زیبا قرار دارد که متعلق به دوران سلجوقیان است. این بنا که بقعه دوازده امام نام دارد قدیمی‌ترین بنای موجود در یزد بوده و از نظر معماری بسیار مورد توجه می‌باشد.

بقعه دوازده امام یزد کجاست؟

۲۲. قنات زارچ یزد

۲۲. قنات زارچ یزد

قنات زارچ یکی از قنات‌های معروف شهر یزد بوده که از دوران قبل از اسلام وجود داشته و تعدادی از میله‌هایش در مسجد جامع یزد قرار دارد. مسجد جامع را برای تسهیل در وضو گرفتن نمازگزاران در حریم قنات ساختند اما سرچشمه اصلی قنات در شهر زارچ است.

قنات زارچ یزد کجاست؟


مراکز خرید یزد:

در بخش جاذبه‌های تاریخی در بازار خان گردشی کوتاه کردیم اکنون نوبت آن فرا رسیده که به بازار زرگرها و سپس به مجتمع تجاری صدف سر بزنیم.

۲۳. بازار زرگرها یزد

۲۳. بازار زرگرها یزد

طلای یزد از گذشته‌های دور به نحوی سر زبان‌ها بوده‌ که کمتر کسی تعریف آن را نشنیده‌ است. به همین دلیل وقتی وارد بازار زرگرهای یزد می‌شوید، شلوغی آن بیشتر از معماری زیبا و حجره‌هایش جلب توجه می‌کند. البته با شرایط اقتصادی امروزی از شلوغی این بازار کاسته شده است. در این بازار طلا برای هر سن و هر سلیقه‌ای یافت می‌شود.

بازار زرگرها یزد کجاست؟

۲۴. مجتمع تجاری صدف یزد

۲۴. مجتمع تجاری صدف یزد

این مجتمع که در محله صفائیه یزد قرار دارد پذیرای گردشگرانی است که به مال‌های مدرن و مراکز خرید امروزی بیشتر تمایل دارند. در این مرکز خرید مولتی برندهای متعدد قرار دارد تا پاسخگوی سلایق گوناگون باشد.

پاساژ صدف یزد کجاست؟

۲۵. بازار حاجی قنبر یزد

۲۵. بازار حاجی قنبر یزد

اگر تمایل دارید از قدیمی‌ترین اعماق بازار دیدن کنید بازار حاجی قنبر را فراموش نکنید. این بازار که در گذشته مهم‌ترین بخش از بافت تاریخی یزد بوده است تا به امروز از تخریب در امان نمانده است و بخش‌هایی از آن فرسایش یافته‌اند. با این وجود هنوز می‌توانید کارگاه‌های حلوایی و رنگرزی را مشاهده نمایید.

بازار حاجی قنبر یزد کجاست؟


در ادامه به دو مورد از رستوران‌های دیدنی یزد اشاره می‌کنیم

رستوران ادیب‌الممالک یزد

رستوران ادیب‌الممالک یزد

یکی از معروف‌ترین رستوران‌های یزد که هم در بین مردم شهر و هم گردشگران رستوران از محبوبیت قابل توجهی برخوردار است رستوران هتل ادیب می‌باشد. ترکیب طعم اصیل و دل‌نشین و معماری و طراحی زیبای این رستوران تجربه‌ای تکرار‌نشدنی برای شما در ادیب‌الممالک رقم می‌زند. رستوران ادیب‌الممالک در نزدیکی مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های توریستی یزد نظیر میدان امیر چخماق و مسجد جامع یزد قرار دارد.

رستوران ادیب‌الممالک یزد کجاست؟

مطلب مرتبط: با بهترین رستوران‌های یزد آشنا شوید

۲۷. رستوران حاجی آشپز (تالار یزد)

۲۷. رستوران حاجی آشپز (تالار یزد)

رستوران حاجی آشپز از رستوران‌های قدیمی و معروف شهر یزد است که به آقای قهوه‎چی نیز معروف می‌باشد. تالار یزد با سالن‌های مخصوصی که دارد، برای برگزاری جشن و مراسم هم مناسب است. یکی از پیشنهادهای ما برای سفارش دادن در این رستوران باقالی‌پلو و ماهیچه است که از طعم بسیار دلچسبی برخوردار می‌باشد.

رستوران تالار یزد کجاست؟

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان