جاهای دیدنی ایران برای سفر در زمستان (قسمت اول)جاهای دیدنی ایران برای سفر در زمستان (قسمت اول)

جاهای دیدنی ایران برای سفر در زمستان (قسمت اول)


با شروع فصل سرما آمار مسافرت در ایران کاهش می‌یابد. علی‌رغم سختی‌ سفر در فصل زمستان به علت وسعت جغرافیایی و تنوع آب و هوایی کشور هنوز فرصت دیدن ده‌ها شگفتی طبیعت ایران مهیاست. حتما از خود سوال می‌کنید بهترین جا برای سفر در این فصل کجاست؟ در این مطلب به معرفی بهترین مقاصد ایرانگردی در فصل زمستان می پردازیم.

کاخ آپادانا شوش، خوزستان

کاخ آپادانا شوش، خوزستان

این کاخ قصر زمستانی هخامنشیان بوده و بیش از ۵۰۰ سال قبل از میلاد به دستور داریوش بزرگ ساخته شد. جالب است بدانید آپادانا صرفا نام این قلعه نیست، بلکه در ایران باستان به طور کلی تالارهایی که ستون‌های بلند داشتند با این نام شناخته می‌شدند. این کاخ در سال ۱۸۸۰ توسط یک گروه فرانسوی از زیر خاک بیرون آورده شد و بیشتر اشیای کشف‌‌شده و سرستون‌های آن به موزه لوور فرانسه منتقل شد.

غار نمکدان، قشم

غار نمکدان، قشم

غار نمکی قشم که به آن غار نمکدان نیز می‌گویند از سه غار تشکیل شده است. یکی از این غارها بین ۸ تا ۹ هزار قدمت داشته و با طول ۶۴۰۰ متر عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان را به خود اختصاص داده است. مدتی‌ است که علاوه بر جاذبه‌های بصری اثرات درمانی غارهای نمکی نیز بر کسی پوشیده نیست.

جزیره هنگام، هرمز‌

جزیره هنگام، هرمز‌

ساحل نقره‌ای و صورتی، قایق سواری پر جوار دلفین‌ها و بومیانی که به دور از تکنولوژی با ماهیگیری، ساخت صنایع دستی و فروش آن‌ها به گردشگران کسب درآمد می‌کنند همه و همه در جزیره هنگام انتظار شما را می‌کشند. نبود برق و تجهیزات زندگی شهری هنگام را که به سرزمین هفتاد رنگ معروف است به فضایی عارفانه برای پیوند با طبیعت تبدیل کرده است.

رود شور کویر لوت، کرمان

رود شور کویر لوت، کرمان

رود شور یا رود کال شور از نقاط دیدنی کویر لوت در استان کرمان است. این رودخانه در فصل زمستان و اوایل بهار آب دارد و در بقیه فصول خشک می شود. از این رو گزینه مناسبی برای سفرهای زمستانی است. خط گذر رود شور را می‌توان در بخش‌های مختلفی از مسیر شهداد به نهبندان مشاهده کرد و در نقطه‌ای از زیر جاده عبور می‌کند. به دلیل عبور این رود از مناطق کویری آب آن شدیدا اسیدی است. به همین خاطر باید از تماس پوست با آب رودخانه بپرهیزید.

آبشار دره‌گاهان تفت، یزد

آبشار دره‌گاهان تفت، یزد

یکی از جاذبه‌های دیدنی یزد تفرجگاه دره گاهان بوده که از یک آبشار زیبا و چند درخت تشکیل شده است. این آبشار بیش از ۲۰ متر ارتفاع داشته و آب آن در فصل زمستان و بهار از ییلاقات طزرجان تامین می‌شود. این آبشار که در ضلع جنوب غربی شهر تفت قرار دارد به دلیل داشتن سنگ‌های مناسب برای کوهنوردی مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

کوه‌های مریخی چابهار، سیستان و بلوچستان

کوه‌های مریخی چابهار، سیستان و بلوچستان

اگر از چابهار به سمت بندر گواتر حرکت کنید پس از حدود ۵۰ کیلومتر در سمت چپ جاده کوه‌های مریخی یا کوه‌های مینیاتوری چابهار را مشاهده خواهید کرد که در زبان محلی از آن تحت عنوان کالانی یاد می‌شود. وجود انواع فسیل‌های جانوری بین این کوه‌ها گواه بر این است که این منطقه قبلا زیر آب دریای عمان بوده است. آسمان کوه‌های بدبوم یا مینیاتوری قابلیت رصد همزمان چهارده صور فلکی را داراست.

گنبد نمکی جاشک بوشهر

گنبد نمکی جاشک بوشهر

گنبد نمکی جاشک در جنوب رشته کوه زاگرس و در ۱۴۴ کیلومتری شهر بوشهر قرار گرفته است. این گنبد نمکی علاوه بر اینکه بزرگترین گنبد نمکی خاورمیانه است یکی از فعال ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران می باشد. قدمت ۶۰۰ میلیون ساله آن، باعث شده از ارزشمندترین میراث طبیعی کشور باشد. این گنبد مجموعه‌ای از آبشارهای نمکی، غارهای نمکی، چشمه‌های نمکی، یخچال‌های نمکی و نمک‌چال‌ها بوده و… است و زیبایی‌های آن پایان دارد.

کویر کاراکال بافق

کویر کاراکال بافق

در ۱۷ کیلومتری بافق در حاشیه روستای صادق آباد تپه‌های شن‌های روان با وسعت بیش از ۱۵۰۰ هکتار بستر مناسبی برای آرامش و هم هیجان گردشگران به وجود آورده است. این کویر که با نام کویر صادق‌ آباد نیز شناخته شده است یکی از بکر‌ترین و زیباترین کویر‌های کشور است که با مناظر طبیعی و دلنشینی که دارد برای گردشگران خاطره‌های به یاد ماندنی بر جای می‌گذارد.

آبشار شوی دزفول، خوزستان

آبشار شوی دزفول، خوزستان

بزرگترین آبشار طبیعی خاورمیانه آبشار شوی است که در دل کوه‌های زاگرس با ۸۵ متر ارتفاع خودنمایی می‌کند. در زبان بومی شوی معنی لطافت می‌دهد. البته به علت نزدیکی آبشار شوی به ایستگاه راه آهن تله زنگ از آن به نام آبشار تله زنگ هم یاد می‌شود. این آبشار از درون غاری جان می‌گیرد و از صخره‌های بلند به پایین روانه می‌شود. در نهایت به دریاچه سد دز می‌پیوندد.

تنگه گمبیل سپیدان

تنگه گمبیل سپیدان

جویبارهای سرد روان، درختان انگور، گردو و انجیر و بوته‌های تمشک اطراف این تنگه فضای سرسبز و زیبایی ایجاد نموده که باعث شده گردشگران زیادی به تنگه گمبیل روستای ساران در استان فارس جذب شوند.

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان