تالاب لیپار چابهار، دریاچه صورتی رویاییتالاب لیپار چابهار، دریاچه صورتی رویایی

تالاب لیپار چابهار، دریاچه صورتی رویایی


تالاب صورتی لیپار در چابهار

چابهار شهری بندری در استان سیستان و بلوچستان است و همانطور که از اسمش برمی‌آید آب و هوای بهاری دارد. از این رو بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.
سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی به چابهار می‌روند تا از جاذبه‌های منحصر به فرد این منطقه لذت ببرند.
یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری چابهار که بسیار حیرت‌انگیز است تالاب لیپار چابهار است.
این تالاب طبیعت منحصر به فردی دارد که تنها چهار نمونه مشابه آن در جهان وجود دارد. با مجله پونز همراه باشید تا با دریاچه صورتی لیپار، تماشایی‌ترین جاذبه گردشگری چابهار بیشتر آشنا شویم.

تالاب لیپار چابهار، دریاچه صورتی رویایی

تالاب صورتی لیپار چابهار کجاست؟

همانطور که پیش از این گفته شد تالاب لیپار به دلیل رنگ خاصی که دارد از سایر دریاچه‌ها و تالاب‌ها متمایز است. این تالاب صورتی رنگ در کرانه دریای عمان قرار گرفته است. اگر بخواهیم به طور دقیق‌تری به موقعیت مکانی تالاب لیپار اشاره کنیم در تنگه و دره‌ای صخره‌ای که به کوه اشراف دارد و در مسیر جاده ساحلی چابهار به گواتر در ساحل دریای عمان قرار گرفته است. در مسیر جاده ساحلی چابهار-گواتر که پا بگذارید در ۱۵ کیلومتری شرق چابهار و در نزدیکی روستای رمین به دریاچه صورتی چابهار خواهید رسید.

دسترسی به تالاب صورتی چابهار

امکانات رفاهی تالاب لیپار در چابهار

در منطقه تالاب لیپار یک مجتمع توریستی وجود دارد که دارای ۶ سوئیت، آلاچیق‌های متعدد، دو سالن ویژه اردوهای دانش آموزی، فضای سبز، سرویس‌های بهداشتی، سکوی ویژه رصد ستارگان و دیگر امکانات تفریحی و گردشگری است. مساحت زمین این مجتمع ۷ هکتار است و در بین کوههای مریخی (مینیاتوری) مشرف به سواحل دریای عمان بنا شده است.

تالاب لیپار چابهار، دریاچه صورتی رویایی

پوشش گیاهی تالاب صورتی چابهار

موقعیت جغرافیایی این منطقه شرایط مناسبی را برای رشد و پرورش انواع گوناگونی از بلوط و گزنه به وجود آورده است. این گیاهان در آب تالاب لیپار رشد می‌کنند و تصاویر فوق‌العاده زیبایی را به وجود می‌آورند که نه تنها در ایران بلکه در کل جهان بسیار کم‌نظیر است.
علاوه بر این رویش پنبه‌های وحشی در این منطقه باعث شده مردم منطقه از آن تشک و بالشت تهیه کرده و بفروشند.
در کنار تالاب لیپار دشتی قرار دارد که اهالی منطقه آن را با عنوان عروس چابهار می‌شناسند. در زبان بلوچستان به دختران جوانی که هنوز ازدواج نکرده‌اند دشتان گفته می‌شود. این منطقه هم به علت وجود درختان جوان و سرسبزی که دارد دشتان نامگذاری شده است.

گونه‌‌های جانوری تالاب صورتی لیپار

گونه‌‌های جانوری تالاب صورتی لیپار

در این منطقه علاوه بر گیاهان متنوعی که رشد می‌کنند حیوانات متنوعی نیز دیده می‌شود.
پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو و عقاب دشتی بر فراز آسمان تالاب چابهار به پرواز در می‌آیند و زیبایی این منطقه را چند برابر می‌کنند.
بررسی‌ها و آمارگیری‌هایی که درباره گونه‌های زیستی این تالاب انجام شده حاکی از آنند که تا به امروز در آن ۹۳ گونه پلانکتون گیاهی، ۳۱ گروه پلانکتون جانوری، ۶۴ گونه از انواع نرم‌تنان، ۸۵ گونه انواع ماهی، ۲۴ گونه از سخت پوستان، ۱۴ گونه مایو بنتوز و ۴۶ گونه مختلف از جلبک‌ها شناسایی شده‌اند.

چرا تالاب لیپار چابهار صورتی است؟

چرا تالاب لیپار چابهار صورتی است؟

رنگ صورتی این تالاب به دلیل وجود تعداد بالایی از پلانکتون‌های گیاهی است که در آن زندگی می‌کنند و طیفی از رنگ قرمز در آن پدید آورده‌اند. از طرفی بالا بودن میزان مواد آلی و معدنی این تالاب که از طریق رودخانه و خورهای متصل به خلیج به این حوزه هدایت می‌شوند سبب افزایش یافتن تولیدات بیولوژیکی در بعضی از فصول سال می‌گردد.
به طوری که عوامل نامبرده به همراه جریانات دریایی حاصل از طوفان‌های مونسون که از ویژگی‌های مختص حوزه اقیانوسی دریای عمان است باعث افزایش بیش از حد تعداد پلانکتون‌های گیاهی در ماه‌های بعد از فصل مونسون (از اواسط خرداد تا اواسط شهریور) شده و در آذرماه به حداکثر میزان ممکن می‌رسد.
آب این تالاب‌ها بنا به دلیل وجود باکتری‌ها و پلانکتون‌های گیاهی به رنگ شیر– توت فرنگی در می‌آید و از اینرو باعث می‌شود بیننده فکر کند این آب برای نوشیدن مناسب به نظر می‌رسد، این در حالیست که آب این دریاچه جزو شورترین آبگیرهای جهان است. به همین خاطر به صورت کاملا جدی توصیه می‌کنیم آب دریاچه لیپار را به هیچ وجه ننوشید.

تالاب لیپار چابهار، دریاچه صورتی رویایی

اکوسیستم تالاب لیپار در چابهار

چگونگی اکوسیستم تالاب صورتی چابهار به صورت جذر و مد قرمز انجام می‌شود که همین خود یکی از جاذبه‌های گردشگری تماشایی سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان به شمار می‌رودمی‌رود و باعث حیرت بازدیدکنندگان می‌شود. اوج زیبایی این پدیده در دره لیپار قابل مشاهده است، جایی که آن را تالاب صورتی می‌خوانند.
اگر در ماه‌های بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و مهر به این تالاب بروید می‌توانید شاهد پدیده جزر و مد قرمز در منطقه خلیج گواتر باشید. عامل اصلی این پدیده گونه نوکتیلوکامیلیاروس است که در ماه‌های بهمن، اسفند و فروردین شمار آن به شدت افزایش می‌یابد. یکی از فرآیند‌های بیولوژیکی در محیط‌های آبزی فرآیند «رد تاید» یا «کشند قرمز» است که توسط پلانکتون‌های گیاهی به وقوع می‌پیوندد و در زنجیره‌های غذایی و انرژی اکوسیستم‌های آبی این منطقه نقش به سزایی ایفا می‌کند.

بهترین زمان برای سفر به چابهار

بهترین زمان برای سفر به چابهار

چابهار یکی از معدود شهرهای ایران است که تقریبا در هر چهار فصل سال آب و هوای معتدلی دارد. از این رو عنوان خنک‌ترین بندر ایران را گرفته است. اما بهترین زمان برای بازدید از دریاچه صورتی چابهار چه زمانی است؟
بهار: در ایام نوروز چابهار میزبان مسافران زیادی می‌شود. اگر با این شلوغی مشکل ندارید، این ایام را برای بازدید از لیپار انتخاب کنید.
تابستان: دریاچه صورتی کم آب می‌شود و ممکن است آن چنان که باید زیبا نباشد.
پاییز: هوای پاییزی است و فصل مهاجرت پرندگان. کم‌کم دریاچه صورتی میزبان پرندگان می‌شود که از راه‌های دور به ایران عزیزمان می‌آیند.
زمستان: هوای مطبوع چابهار در این فصل هر کسی را وسوسه کند تا سری به این دیار بزند. در این فصل می‌تواند پرندگان زمستان‌گذران چابهار را به خوبی مشاهده نمایید.

تالاب لیپار چابهار، دریاچه صورتی رویایی

چند نکته قبل از سفر به تالاب لیپار

- در هنگام بازگشت از این منطقه هیچ زباله ای را در آن به جا نگذارید.
- در آب های این تالاب به هیچ عنوان شنا نکنید و از آب آن ننوشید.
- یادتان باشد به دلیل وجود پرندگان مهاجر سر و صدای تکنولوژی را وارد این محیط نکنید تا آرامش آن را حفظ کرده و از طبیعت بکر و بازی رنگ های آن لذت ببرید.

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان