گشت وگذار در بازار قیصریه، شریان اقتصاد اصفهانگشت وگذار در بازار قیصریه، شریان اقتصاد اصفهان

گشت وگذار در بازار قیصریه، شریان اقتصاد اصفهان


یکی از معروف‌ترین بازار‌های تاریخی ایران بازار قیصریه اصفهان بوده که به بازار سلطانی نیز شهرت دارد. این بازار از سردر قیصریه شروع شده و تا بازارهای دیگری همچون بازار دارالشفا ادامه یافته است. سر در این بازار که سر در قیصریه نام دارد در سال ۱۳۱۰در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گشت وگذار در بازار قیصریه، شریان اقتصاد اصفهان

تاریخچه بازار قیصریه اصفهان

در دوران صفویان با وجود نقش پر رنگی که این بازار در اقتصاد اصفهان ایفا می‌‌نمود لقب بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین مرکز خرید و فروش این شهر را دارا بود.
در آن زمان مجلل‌ترین و گران‌بهاترین کالاها در بازار قیصریه و سردر قیصریه عرضه می‌شد. علاوه بر آن، این بازار نقش مفصلی را ایفا نمود که بین شهر جدید دوران صفویه و شهر کهنه ساخته شده در دوران سلجوقی ارتباط برقرار کرد.
این بازار در قدیم از چنان رونقی برخوردار بود که حتی شرکت‌های خارجی در آن حجره داشتند و از همان زمان کالاهای لوکس و قیمتی همچون فرش‌های گران قیمت و پارچه‌های اعیانی در آن به فروش می‌رسید.
جالب است بدانید بعضی از حجره‌های این بازار نزدیک به ۴۰۰ سال است که به فروش یک کالای خاص مشغولند و نسل به نسل کسب و کار خود را منتقل نموده‌اند.
با این اوصاف قدم زدن در بازار قیصریه هرچند رونق قدیم را نداشته باشد حس جالبی‌ست. البته قیصریه هنوز بازار پرتردد و شلوغی به شمار می‌رود اما نمی‌توان وضعیت امروزی آن را با دوران اوجش مقایسه نمود.

گشت وگذار در بازار قیصریه، شریان اقتصاد اصفهان
مطلب مرتبط: میدان نقش جهان، قلب تپنده نصف جهان

قیصریه به چه معناست؟

وجه تسمیه قیصریه از واژه قصیر گرفته شده است. در گذشته به تیمچه یا راسته بازار قیصریه می گفتند.

مطلب مرتبط: کاخ عالی قاپو، قصر دولت‌ خانه اصفهان

سردر قیصریه اصفهان

سردر بازار که در بخش شمالی میدان نقش جهان قرار دارد به عنوان ورودی باشکوه و اصیل میدان محسوب می‌شود. این گذرگاه که شما را به قلب تپنده اقتصاد نصف جهان هدایت می‌کند نفیس‌ترین نقاشی‌ها و شاهکارهای دوران صفویه را به وضوح در معرض دید قرار می‌دهد.
در سقف سردر قیصریه کاشی‌کاری‌هایی از شکوه معماری دوران صفویه دیده می‌شود. همچنین در دیواره‌های آن نقاشی‌های زیبایی قابل رویت است. در دیوار سمت راست نقاشی اروپاییان در حال رقص و آواز و در دیوار سمت چپ تصویری از شکارگاه و در دیوار روبرو جنگ شاه عباس با ازبکان به تصویر کشیده شده است. البته این نقاشی‌ها در گذر زمان رنگ باخته و دیگر رنگ و لعاب قدیم را ندارند.
همانطور که حدس می‌زنید نام این سر در از بازار قیصریه که بلافاصله پس از آن شروع می‌شود گرفته شده است.

گشت وگذار در بازار قیصریه، شریان اقتصاد اصفهان

سر در قیصریه در قدیم دارای سه طبقه بود اما یکی از طبقه‌های آن در اثر گذر زمان و عدم رسیدگی در دوره‌های مختلف تخریب شده و امروزه تنها دو طبقه از آن باقی مانده است.
طبقه اول آن به خرید و فروش و استقرار حجره‌ها تعلق داشته و طبقه دوم مختص امور بازرگانی و دفتری می‌باشد.

مطلب مرتبط: مسجد امام اصفهان، شناسنامه معماری اسلامی ایران

کمی بیشتر از بازار قیصریه اصفهان

بازار قیصریه شهر اصفهان، علاوه بر اینکه در سطح ملی مطرح است از زیباترین بازارهای قدیمی دنیا نیز محسوب می شود. در مرکز بازار گنبد زیبایی دیده می‌شود که از شهرت خوبی برخوردار است.
در شرق بازار تجارت‌خانه‌ای وجود دارد که در آن انواع و اقسام پارچه ها، قلمکاری‌های اصفهان و کالاهای مشابه فروخته می‌شود.
این تجارت‌خانه در قدیم به عنوان ضرابخانه استفاده می‌شد. ضرابخانه به محلی گفته می‌شود که تولید سکه در آن انجام می‌گیرد.
همچنین کاروانسرای تاریخی و زیبایی در غرب این بازار به چشم می خورد که دو طبقه داشته و در مجموع حدود ۱۴۸ حجره در آن قرار گرفته است.

گشت وگذار در بازار قیصریه، شریان اقتصاد اصفهان

جهانگردان مشهوری همچون ناصر خسرو و شاردن معتقد بودند نام این بازار بر اساس شباهت آن به قیصریه یا قیساریا در آسیای صغیر(ترکیه امروزی) انتخاب شده است.
در ادامه بخشی از سفرنامه ناصرخسرو که در آن به بازار قیصریه پرداخته شده آورده شده است:
بازاری بود بر دروازه خور (خورشید) که یکی از چهار دروازه‌ مشهور اصفهان در آن زمان بوده و در فصل نوروز عامه ‌مردم اصفهان با انواع خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها و آلات و ادوات موسیقی یکی دو ماه را در آن محل به تفریح و عیش و عشرت می‌‌‌‌گذراندند و بالطبع برای احتیاج این جمعیت از اغذیه، البسه و غیره بازارهایی برپا می‌کردند و بازاریان انواع نعمت‌ها را در آنجا گرد می‌آورند.

اما بازار قیصریه اصفهان کجاست؟

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان