دشت میشان همدان، بهشتی برای کوهنوردیدشت میشان همدان، بهشتی برای کوهنوردی

دشت میشان همدان، بهشتی برای کوهنوردی


همدان یکی از استان‌های تاریخی ایران است که با وجود قدمت بالا و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی زیادی که دارد یکی از مقاصد گردشگری اصلی کشور است.
در کنار این دیدنی‌های تاریخی و پر رمز و راز طبیعت زیبا و بی‌نظیر این استان نیز طرفداران زیادی دارد. یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری طبیعت همدان دشت میشان است.

دشت میشان همدان، بهشتی برای کوهنوردی

دشت میشان همدان، پهنای سرسبز دامنه‌های الوند

در نزدیکی یکی از باشکوه‌ترین قله‌های ایران یعنی کوه الوند دشتی سرسبز و بهشتی قرار گرفته که یکی از بکرترین جاذبه‌های گردشگری همدان به شمار می‌رود.
دشت سرسبز و پرطراوت میشان از آن دست جاهاست که به محض ورود به آن آرامش خاصی بر شما حاکم خواهد شد. این دشت یکی از بهترین گزینه‌ها برای فرار از شلوغی زندگی روزمره است.

دشت میشان همدان، بهشتی برای کوهنوردی

وقتی به دشت میشان می‌رسید با انبوه گل‌های کوچک و زرد که در بستری سبز آرمیده‌اند مواجه خواهید شد. کافیست روی چمن‌های خنک و شاداب دراز بکشید و به صدای آب جاری از چشمه‌ها گوش بسپارید تا از بودن در این محیط آرام و دوست‌داشتنی لذت ببرید.

دشت میشان همدان، بهشتی برای کوهنوردی

دشت میشان با یک هکتار مساحت در مسیر صعود به کوه الوند قرار گرفته است. اما برای رسیدن به این دشت وسیع و دیدنی کوهپیمایی نیمه سنگینی را پیش رو خواهید داشت. در مسیر دشت میشان جاده ای وجود دارد که به آبشار گنجنامه و کتیبه تاریخی هخامنشی منتهی می‌شود.
این آبشار و کتیبه از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری همدان هستند و زیبایی منحصر به فردی دارند که به شما توصیه می‌کنیم حتما از آن‌ها نیز دیدن نمایید.
با آغاز شدن مسیر کوهنوردی علاوه بر طبیعت بی‌نظیر و چشم‌اندازهای بسیار زیبا می‌توانید زندگی عشایر را در دامنه‌های شمالی کوه الوند تماشا کنید.

دشت میشان همدان، بهشتی برای کوهنوردی

با توجه به اینکه سفر به دشت میشان یک کوهپیمایی نیمه سنگین محسوب می‌شود لوازم ضروری برای این سفر را از پیش تهیه کنید. کمی پیش از آغاز مسیر کوهپیمایی که معمولا طبیعت‌گردان و کوه‌نوردان بسیاری را در آن خواهند بود با عبور از دره زیبا و دیدنی عباس آباد منظره‌ای از باغ‌ها و درختان بلند در انتظار شماست. این دره در پاییز مناظر بسیار تماشایی و زیبایی دارد.
همانطور که پیش از این گفته شد در راه رفتن به دشت میشان می‌توانید از طبیعت زیبا و دیدنی گنجنامه دیدن کنید که در انتهای جاده درست پیش از شروع مسیر کوه‌پیمایی و در نزدیکی آبشاری با ارتفاع ۱۲ متر قرار دارد.
جالب است بدانید مسیری که برای رسیدن به آن طی می‌کنید همان راهیست که روزی کاروان‌های پادشاهی دوران هخامنشی از آن عبور می‌کردند. گنجنامه که از دیگر جاذبه‌های گردشگری در این منطقه ‌ی کهن است قدمتی چند هزار ساله دارد.

دشت میشان همدان، بهشتی برای کوهنوردی

پس از عبور از این جاده و با حرکت به سمت قله الوند و دشت میشان، هر چه در ارتفاع بالاتری قرار بگیرید منظره زیباتر و دید وسیع‌تری نسبت به طبیعتی که پشت سر گذاشته‌اید خواهید یافت.
از این رو بهتر است در طول مسیر کوه استراحتی کوتاه بنمایید، میان وعده‌ای میل کنید و از این چشم‌انداز زیبا لذت ببرید. البته دشتی که در انتظار شماست بسیار تماشایی‌تر و دیدنی‌تر است.

وقتی به دشت سرسبز میشان برسید با دو پناهگاه مواجه خواهید شد که برای پذیرایی و استراحت کوهنوردان بنا شده‌اند. کمی استراحت و یک چای داغ می‌تواند خستگی مسیر را به خوبی از تن شما بدر کند.
ایستگاه اول یک بالکن با چشم‌اندازی حیرت‌انگیز دارد که اگر در یک روز ابری روی آن بروید می‌توانید دریایی از ابر را مقابل دیدگانتان بیابید.
برای رسیدن به دشت میشان می‌توانید از تله کابین هم استفاده کنید.

دشت میشان همدان، بهشتی برای کوهنوردی

جاذبه‌های گردشگری نزدیک به دشت میشان

کوه الوند علاوه بر دشت میشان و جاذبه‌های گردشگری اشاره شده مانند آبشار گنجنامه و کتیبه چشمه سارها، دشت‌های کوچک و دره‌های بسیار زیبای دیگری نیز دارد که از بین آن‌ها می‌توان به دره مراد بیگ، دره گوساله، تخت نادر، چمن شاه نظر، دره حیدریه و دره دیوین اشاره نمود.

دشت میشان همدان، بهشتی برای کوهنوردی

بهترین زمان برای بازدید از دشت میشان

بهترین فصل برای بازدید از دشت میشان استان همدان فصل بهار و تابستان است. در نیمه اول سال شرایط آب و هوایی این دشت مساعد شده و برای سفر شما به این منطقه گردشگری کاملا مناسب است.
البته پاییز این دشت نیز زیبایی‌هایی دارد که چشم بیننده را خیره می‌کند. به طور کلی بهترین زمان برای مسافرت به دشت میشان از اوایل بهار تا اواسط تابستان و از اواسط مهر تا اواسط آبان ماه است.
دشت میشان در آخر هفته‌ها میزبان جمعیت زیادی است که برای گذراندن اوقات فراغت به آن رجوع می‌کنند پس اگر می‌توانید در طول هفته به آن سفر کنید.

دشت میشان همدان، بهشتی برای کوهنوردی

دسترسی به دشت میشان در استان همدان

با یک رانندگی ۴ ساعته از تهران به دشت میشان در استان همدان خواهید رسید. وقتی به شهر همدان رسیدید از میدان مرکزی عبور کنید تا به میدان قائم برسید سپس به سمت راست بپیچید. کمی پس از آن به دوراهی گنجنامه-عباس آباد خواهید رسید و باید مسیر گنج‌نامه را ادامه دهید.
اگر به شهر همدان مسلط نیستید نگران آدرس نباشید. با استفاده از اپلیکیشن پونز می‌توانید به راحتی مسیریابی تا دشت میشان همدان را ادامه دهید.

دشت میشان کجاست؟

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان