دریاچه مهارلو شیراز، عجیب‌ترین جاذبه گردشگری فارسدریاچه مهارلو شیراز، عجیب‌ترین جاذبه گردشگری فارس

دریاچه مهارلو شیراز، عجیب‌ترین جاذبه گردشگری فارس


دریاچه سرخ رنگ مهارلو

وقتی نام دریاچه را می‌شنوید حتما دریاچه‌های کوچک و بزرگ آبی رنگی که دیده‌اید در ذهنتان تداعی می‌شود. اگر آمادگی بهم خوردن همه تصورات‌تان را دارید شما را با دریاچه صورتی مهارلو آشنا می‌کنیم. این دریاچه دیدنی که به خاطر وجود گونه خاصی از جلبک به رنگ صورتی مایل به سرخ در آمده همتایان اندکی در دنیا دارد. پس آماده سفر به استان فارس، شهرستان سروستان و روستای مهارلو شوید.

دریاچه مهارلو شیراز، عجیب‌ترین جاذبه گردشگری فارس

چرا دریاچه مهارلو قرمز است؟

به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی دریاچه مهارلو، آب آن به شدت تبخیر می‌شود. بالا بودن میزان تبخیر سبب شده است که شوری آن افزایش یابد و محیط برای رشد و تکثیر نوعی جلبک دریایی سرخ رنگ به نام “کشند قرمز” مناسب گردد.
تکثیر بیش از حد این جلبک در این دریاچه که تمام آب آن را به رنگ قرمز متمایل نموده، باعث محدود شدن حیات جانوران و آبزیان در این دریاچه شده است.

جانوران و آبزیان دریاچه مهارلو

جانوران و آبزیان دریاچه مهارلو

شوری بسیار زیاد دریاچه و پایین بودن میزان اکسیژن آن سبب شده جز گونه‌ای آبزی به نام آرتمیا جانور دیگری در آب آن زنده نماند.
این دریاچه میزبان گونه‌هایی از پرنده‌های مهاجر و غیرمهاجر است. از مهم‌ترین جانورانی که در مجاورت این دریاچه زندگی می‌کنند می‌توان به فلامینگو، حواصیل، لک لک، پلیکان، کشیم، باکلان، اگرت، مرغابی، تنجه، اردک سرسبز، آبچلیک، چوکا و آنقوت اشاره نمود.
از طرفی در اطراف دریاچه می توان خزندگانی مانند مارمولک، سوسمار، مار و لاک پشت را مشاهده کرد.
جالب است بدانید شوری آب این دریاچه به حدی زیاد است که از آن برای تهیه نمک صنایع استان فارس استفاده می‌شود.

مطلب مرتبط: تالاب لیپار چابهار، دریاچه صورتی رویایی

کمی بیشتر از روستای مهارلو

علاوه بر دریاچه زیبا و سرخ رنگ مهارلو روستای مهارلو هم پتانسیل گردشگری قابل توجهی دارد. این روستا که در دامنه‌های جنوبی رشته کوه زاگرس قرار گرفته خانه‌هایی دارد با طاق‌های بلند و پنجره‌های قوس دار که جلوه زیبایی به آن بخشیده است.
اگر گشتی در روستا بزنید در گوشه و کنار آن باغ‌هایی از درختان بادام، انار و انجیر را خواهید دید که در مجاورت چشمه آب معدنی روستا سبز شده‌اند.
اهالی روستا معتقدند آب چشمه آب معدنی مهارلو شفابخش بوده و درمانی برای بیماری‌های پوستی است.
علاوه بر مناظر طبیعی روستا می‌توانید از زیارتگاه خدیجه بانو که بر فراز یکی از تپه‌های روستا واقع شده دیدن نمایید.
در نزدیکی روستای مهارلو، بقایای یک کاروانسرا که به دوران صفویه تعلق دارد به چشم می‌خورد. کاروانسرای شاه عباسی یکی دیگر از دیدنی‌های روستای زیبا و خوش آب و هوای مهارلو است.

دریاچه مهارلو شیراز، عجیب‌ترین جاذبه گردشگری فارس

اما همه این دیدنی‌ها در مقایسه با دریاچه دیدنی و خیره‌کننده مهارلو هیچ‌اند. وسعت دریاچه فصلی مهارلو در گذر زمان کمتر شده و تا مدتی پیش گفته می‌شد که در حال خشک شدن است. البته اقداماتی در جهت احساس آن در حال صورت گرفتن بود که در نهایت با سیل سال ۹۸ شیراز دریاچه مهارلو جانی دوباره گرفت و حالا پر آب‌تر از قبل میزبان گونه‌های مهاجر و غیرمهاجر پرندگان است.
این دریاچه یکی از جاذبه‌های طبیعی و تماشایی استان فارس است که گردشگران بسیاری از کشورهای گوناگون برای بازدید از آن به ایران سفر می‌کنند.

مطلب مرتبط: سفر به جاذبه های گردشگری طبیعی اطراف شیراز

دریاچه مهارلو کجاست؟

این دریاچه در ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز و۵۷ کیلومتری مسیر جاده شیراز به فسا قرار گرفته است. نام دریاچه مهارلو از روستایی به همین نام که در مجاورت آن قرار دارد گرفته شده و قدمت این روستا به دوران صفویه بازمی‌گردد. در قدیم روستای مهارلو به نام دشت گل نیز شناخته می‌شد. روستای مهارلو خود از توابع شهرستان سروستان در استان فارس است.

دریاچه مهارلو شیراز، عجیب‌ترین جاذبه گردشگری فارس

بهترین زمان برای سفر به دریاچه مهارلو

مهارلو یک دریاچه فصلی است و در فصل تابستان بخش قابل توجهی از آن خشک می شود. با آغاز بارندگی ها در پاییز و زمستان سطح آب دریاچه دوباره افزایش می‌یابد. بهترین فصل برای بازدید از دریاچه مهارلو اوایل پاییز تا اواسط اردیبهشت ماه است.

دریاچه مهارلو شیراز، عجیب‌ترین جاذبه گردشگری فارس

دسترسی به دریاچه مهارلو

پس از از بازدید از دیدنی‌های بی‌شمار شیراز وارد جاده شیراز به فسا شوید. حدود ۲۰ کیلومتر را طی کنید تا به ابتدای دریاچه مهارلو برسید. در صورت ادامه دادن مسیر بعد از حدود ۵۷ کیلومتر می‌توانید از روستای مهارلو نیز بازدید کنید.

آدرس دریاچه مهارلو

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان