حمام فین کاشان، قتلگاه امیر کبیرحمام فین کاشان، قتلگاه امیر کبیر

حمام فین کاشان، قتلگاه امیر کبیر


بیست دی سالروز قتل و بزرگداشت میرزا تقی خان فراهانی ملقب به امیرکبیر است. حمام فین کاشان که شاهد این واقعه تلخ تاریخی بوده امروزه مقصد بسیاری از گردشگران از سراسر ایران و جهان می‌باشد.

شهر کاشان که در منطقه شمالی استان اصفهان واقع شده با وجود جاذبه های دیدنی و تاریخی هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.
یکی مشهورترین جاذبه‌های گردشگری کاشان باغ فین می‌باشد که علاوه بر ثبت ملی در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴خورشیدی به شماره ۲۳۸ توسط یونسکو در سی و پنجمین اجلاس جهانی در پاریس خرداد ماه سال۱۳۹۰ در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
باغ فین در ۹ کیلومتری مرکز شهر کاشان و در انتهای خیابان امیرکبیر فعلی و روستای فین کوچک قدیم قرار دارد. این روستا به دلیل داشتن چشمه‌های فراوان، از دیرباز در کانون توجه حاکمان وقت قرار داشت و باغ فین نیز از این قاعده مستثنی نیست. وسعت این باغ بیش از ۳۳۷۰۰ مترمربع است. وجود بارو و برج های استوانه ای شکل در حیاط مرکزی این باغ، آن را به یکی از برجسته‌ترین باغ قلعه های ایران تبدیل کرده است.

سیستم آب‌رسانی این باغ با چنان تبهری مهندسی شده که با گذشت همه این سال ها هنوز نام طراح آن غیاث‌الدین محمود کاشانی که در دوره صفویه باغ را بازسازی کرده زنده مانده است. بازی با آب و گردش آن که به چند صورت راکد، فورانی، جوششی و روان در این باغ وجود دارد از رموز زیبایی و جذابیت معماری این باغ‌ می‌باشد. در معماری قدیمی این باغ حفظ تقارن اهمیت ویژه ای داشته که متاسفانه به مرور زمان از این تقارن کاسته شده است.
این باغ دارای چند عمارت زیباست، که هر کدام از آن‌ها مربوط به یک دوره تاریخی است.

حمام فین کاشان، قتلگاه امیر کبیر

در بخش جنوبی باغ دو حمام وجود دارد که به حمام کوچک و حمام بزرگ مشهورند. حمام کوچک از نظر تاریخی قدیمی تر بوده و متعلق به دوره صفویان می‌باشد. حمام بزرگ نیز در زمان فتحعلی شاه قاجار بنا نهاده شد.
در قسمت خزینه حمام کوچک هفت کاشی قدیمی وجود دارد که دارای قدمت ۵۰۰ ساله می‌باشد.
حمام کوچکتر برای خدمتکاران ساخته شده و حمام بزرگتر را امرا و بزرگان بکار می گرفتند. جای تعجب است که میرزا تقی خان امیرکبیر در حمام کوچک به قتل رسید.
ستون های مرمر و سقف نقاشی شده حمام بزرگ معماری آن را چشم‌نواز‌تر نموده است. حمام بزرگ دارای دو سربینه می‌باشد. سربینه اول که نزدیک به ورودی است، سکویی در انتها بوده و بخاری دیواری دارد. وجود نورگیر‌های مزین به کاشی های مشبک که به باغ باز می شوند چشم انداز دلپذیری برای این سربینه به وجود آورده است. سربینه دوم شامل حوضی در میانه و مسیر ترددی در ضلع شرقی می‌باشد که کف آن پایین تر از سطح سربینه قرار دارد.

تصویری از مهدعلیا مادر ناصرالدین شاه،از عوامل اصلی قتل امیر کبیر تصویری از مهدعلیا مادر ناصرالدین شاه،از عوامل اصلی قتل امیر کبیر

شهادت امیرکبیر رویداد تلخ تاریخی که بر جذابیت باغ افزوده‌ است

آورده‌اند: پس از ورود جلادان شاه به محوطه حمام، علیخان از امیر خواست که آماده‌ مرگ شود. امیر درخواست کرد همسرش عزت الدوله را ملاقات کند و وصیت بنماید، اما علیخان نپذیرفت. با این حال به امیر اجازه دادند نحوه‌ اجرای حکم قتلش را خودش تعیین کند.
امیر به پا خاست، غسل نموده و در وسط گرمخانه حمام نشست. چون عادت به رگ زدن و خون گرفتن داشت، دستور داد که دو رگ بازوانش را قطع نمایند. جلادان نیز جا به جا رگ‌های دست و پاهای میرزا تقی خان را قطع نمودند. پس از مدتی خون‌ریزی، علیخان فراش به میرغضب اشاره‌ای کرد.
میرغضب با چکمه به میان دو کتف امیر ضربه‌ای زد. هنگامی‌ که امیر به زمین افتاد دستمالی در گلویش فرو کرد و جان او را گرفت. فراش به سرعت به پا خاست و گفت کارمان را به پایان رساندیم. او و همراهانش با اسبان تند‌رو به تهران بازگشتند.
سرانجام امیرکبیر در روز ۲۰ دی ۱۲۳۰ در حمام فین کاشان به قتل رسید. پیکر او را ابتدا در کاشان به خاک سپردند اما همسرش عزت‌الدوله پس از چند ماه با اجازه ناصرالدین شاه، جسد امیر را از کاشان به کربلا منتقل کرد و در مقبره‌ای در صحن مقدس ابی عبدالله الحسین(ع) به خاک سپرد.

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان