۱۵ اردیبهشت روز شیراز، شهر شعر و راز۱۵ اردیبهشت روز شیراز، شهر شعر و راز

۱۵ اردیبهشت روز شیراز، شهر شعر و راز


همانطور که می‌دانید شیراز یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران است، این شهر زیبا که علاوه بر گردشگران داخلی، توریست‌های خارجی را نیز به سوی خود می‌کشاند آرامگاه شعرای نامدار ایرانی، باغ‌های سرسبز و مسحور کننده و بناهای ارزشمند و تاریخی بسیاری دارد.
اهمیت شهر شیراز در حدی است که روز ۱۵ اردیبهشت را به بزرگداشت آن اختصاص داده‌اند. جالب است بدانید شیراز اولین شهر ایران است که یک روز را در تقویم از آن خود نموده است.
پانزده اردیبهشت در شیراز با برگزار نمودن برنامه‌ها و رویدادهای فرهنگی متعدد جشن گرفته می‌شود. اگر دوست دارید با حال وهوای این شهر در روز شیراز بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید.

مطلب مرتبط: گردشی در مکان‌های دیدنی و تاریخی شیراز

یکی از جذاب‌ترین و تماشایی‌ترین مراسمی که تا به امروز به مناسبت روز شیراز برگزار شده است به پرواز درآوردن دوازده بالون‌رنگارنگ بر فراز آسمان شیراز است که چندی پیش صورت گرفت.

در مراسم روز شیراز اغلب به معرفی جاذبه‌های تاریخی و فرهنگ مردم این شهر پرداخته می‌شود. علاوه بر آن در هفته شیراز برنامه‌هایی مثل رایگان شدن اتوبوس‌ها، جشن بادبادک‌ها و پیاده روی‌های خانوادگی برگزار می شود. اما این قبیل مراسم در دیگر روزهای سال نیز صورت می‌گیرد و نمی‌‌توان مدعی شد که به روز شیراز اختصاص دارد.

مطلب مرتبط: زیباترین باغ‌های شیراز که باید ببینید
۱۵ اردیبهشت روز شیراز، شهر شعر و راز

مراسم روز شیراز در بناهای دیدنی این شهر مثل ارگ کریم خان و حافظیه نیز ارج نهاده می‌شود و اگر در این روز سری به حافظیه بزنید ممکن است با نمایشگاهی از کتابت و خوشنویسی اشعار حافظ مواجه شوید که به مذاق اهل ادب خوش می‌آید. علاوه بر خوشنویسی ممکن است در آرامگاه حافظ نمایشگاه مینیاتور و اجرای شب شعر نیز برپا باشد.

مطلب مرتبط: آرامگاه شاعران معروف در شهر شیراز

همچنین اگر از دوستداران تئاتر هستید می‌توانید به تماشای نمایش‌های دایر شده در سطح شهر بنشینید. در این نمایش‌ها به سنت‌های شهر راز می‌پردازند تا شما با فرهنگ مردم شیراز بیشتر آشنا شوید.
در پایان روز بزرگداشت شیراز را نه فقط به مردم عزیز و مهمان‌نواز این شهر تاریخی، بلکه به همه مردم ایران تبریک می‌گوییم.

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان