تهرانگردی | پرسه در زیباترین باغ‌های تهرانتهرانگردی |  پرسه در زیباترین باغ‌های تهران

تهرانگردی | پرسه در زیباترین باغ‌های تهران


خیلی وقت‌ها دنبال بهانه‌ای برای فرار از زندگی ماشینی و ترافیک داخل شهر هستیم اما شرایط برای سفر مناسب نیست. پس کجا تهرانگردی کنیم که هم طبیعت حال و هوایمان را عوض کند و هم با جاهای دیدنی تهران بیشتر آشنا شویم؟ با مجله پونز همراه باشید تا با معرفی ده مورد از زیباترین باغ‌های شهر تهران راه را برای یک فرار کوتاه مدت از ازدحام شهر و مشغله‌های کاری به شما نشان دهیم.

۱. باغ پرندگان تهران

۱. باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران که در جنگل‌های لویزان در شمال شرق تهران قرار دارد بزرگترین باغ پرندگان ایران و یکی از بزرگترین باغ‌های پرندگان جهان است. پرنده‌ها در این باغ یا در جای جای باغ آزادانه پرواز می‌کنند یا از آن‌ها در قفس‌های بزرگ و جادار محافظت می‌شود. وجود برکه‌ها و نهرهای جاری و پل‌های چوبی زیبایی که روی این نهرها قرار دارند بر دیدنی‌های باغ پرندگان تهران می‌افزاید. شما در مسیرهای سنگ‌فرش شده این باغ با پرندگان کوچک و اهل هم‌قدم می‌شوید و با استفاده از راهنماهایی که در تمام مسیرها قرار داده شده می‌توانید از بخش‌های مختلف باغ مانند پرندگان شکاری، پرندگان اهلی (ماکیان)، گنجشک‌سانان، طاووس‌ها و شترمرغ‌ها دیدن کنید. در این بین پرندگان زیادی را خواهید دید که در نهرها و برکه‌ها به آب‌تنی می‌پردازند.
ساعت بازدید از باغ پرندگان تهران از ساعت ۸ تا ۱۸ است.

باغ پرندگان تهران کجاست؟

مطلب مرتبط: باغ گیاه شناسی ملی ایران، بهشت دوستداران گل و گیاه

۲. باغ موزه هنر ایرانی در تهران

۲. باغ موزه هنر ایرانی در تهران

یکی از باصفاترین و دنج ترین باغ‌های شهر تهران، باغ موزه هنر ایرانی است. این باغ که در محله باصفای تجریش واقع شده در هر وقتی از سال دیدنی است و جاذبه‌های زیادی دارد. اما دیدنی‌ترین جاذبه باغ هنر ایرانی ۱۱ ماکت ساخته شده از جاهای تاریخی ایران است که گویا به مناسبت جشن‌های ۲۵۰۰ ساله و با هنرمندی مجسمه‌سازان ایتالیایی تهیه شده بود. علاوه بر آن کافی‌شاپ فضای باز مجموعه، فروشگاه‌های صنایع دستی، مجسمه‌های حجمی و چوبی و برنامه‌های فرهنگی و کلاس‌هایی که در این باغ دایر می‌شود آن را به یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر تهران تبدیل کرده است.
ساعت بازدید از باغ موزه هنر ایرانی ۹ الی ۲۱:۳۰ است.

باغ موزه هنر ایرانی کجاست؟

۳. باغ موزه دکتر حسابی در تهران

۳. باغ موزه دکتر حسابی در تهران

خانه دکتر محمود حسابی، پدر فیزیک ایران، پس از مرگ او توسط فرزندش به موزه تبدیل شد تا آیینه تمام نمای زندگی این اسطوره باشد. حالا با ورود از درب سبز رنگ این خانه وارد باغ دلگشایی خواهید شد که چند کافه و رستوران فضای باز نیز دارد و حتی می‌توانید یکی از بوفه‌های صبحانه خوب تهران را در آن تجربه کنید. این باغ در نزدیکی باغ موزه هنر ایرانی قرار دارد و شما می‌توانید از هر دو باغ در یک روز دیدن کنید.
ساعت کار موزه دکتر حسابی محدود است. در طول هفته یک راهنما از ساعت ۸ تا ۱۶ در ۳ نوبت به مدت یک ساعت به توضیح درباره بخش‌های مختلف موزه می‌پردازد. البته در روز جمعه این برنامه از ساعت ۱۰:۳۰ آغاز می‌شود.

موزه دکتر حسابی کجاست؟

مطلب مرتبط: خانه تاریخی فخرالملوک در تهران

۴. باغ و عمارت عین‌الدوله در تهران

۴. باغ و عمارت عین‌الدوله در تهران

باغ و عمارت عسن‌الدوله یکی از بناهای تاریخی و مهم تهران است. قدمت عمارت عین‌الدوله به دوره قاجار برمی‌گردد که عین‌الدوله صدر اعظم مظفرالدین شاه آن را بنا نمود. این بنا در طول تاریخ ارزش سیاسی بالایی داشته و محل اقامت سیاستمداران بزرگی بوده است. بزرگترین واقعه تاریخی آن در زمان جنگ جهانی دوم است که کنفرانس تهران در آن دایر شد.
با اینکه بسیاری از بخش‌های باغ از گزند زمان در امان نمانده و از بین رفته است مدتی است که نگارخانه برگ در آن افتتاح شده است.
ساعت بازدید از عمارت عین‌الدوله همه روزه به جز جمعه‌ها و ایام تعطیل از ساعت ۸ صبح تا ۴ بعدازظهر می‌باشد.

عمارت عین‌الدوله کجاست؟

۵. باغ موزه عمارت مسعودیه تهران

۵. باغ موزه عمارت مسعودیه تهران

این عمارت هم مانند عین‌الدوله به جا مانده از دوره قاجار است و این روزها به پاتوق برنامه‌های فرهنگی تبدیل شده است.
در این عمارت اتاق‌های متعددی برای بازدید قرار دارد که یکی از آن‌ها مجموعه‌ای از عکس‌های تاریخی ایران و تهران در گذر زمان را نشان می‌دهد. در اتاق دیگری دست‌ساز‌های هنرمندان ایرانی فروخته می‌شود و از اتاق‌های دیگر برای پذیرائی از مهمان‌های کافه استفاده می‌شود. شما می‌توانید از سرویس‌دهی کافه در این باغ و عمارت زیبا لذت ببرید.

عمارت مسعودیه کجاست؟

مطلب مرتبط: پنج پیشنهاد برای یک صبحانه خوب در تهران

۶. باغ موزه تماشاگه زمان تهران

۶. باغ موزه تماشاگه زمان تهران

این باغ موزه نخستین موزه ساعت در ایران است. در محوطه موزه ساعت آفتابی، ساعت شنی، ساعت آبی و ساعت سوختی مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی و داخل موزه هم ساعت‌های مکانیکی دیواری، رومیزی، جیبی و مچی به نمایش در آمده است. علاوه بر مجموعه لوکس و ارزشمند ساعت‌های زینتی گچ‌بری‌های موزه و معماری آن نیز بسیار مورد توجه گردشگران واقع می‌شود.
ساعت بازدید از موزه زمان تهران ساعت ۹ الی ۱۶ بجز جمعه‌ها و روزهای تعطیل است.

باغ موزه زمان کجاست؟

۷. موزه و خانه تاریخی مقدم تهران

۷. موزه و خانه تاریخی مقدم تهران

مانند بسیاری از عمارت‌های تاریخی تهران، خانه تاریخی مقدم نیز مربوط به دوره قاجار بوده و در سال ۷۹ در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است. در این خانه که به عنوان زیباترین خانه دلیل اصلی ارزشمند بوده این منزل وجود اشیا گرانی است که در گذر زمان توسط صاحب خانه و همسر فرانسویش جمع‌آوری شده است. یکی از چیز‌هایی که در این خانه جلب توجه می‌کند رنگ‌های شاد و حوض آبی و شمعدانی‌های رنگارنگ آن است که زیبایی حیاط را چند برابر می‌کند.
ساعت بازدید از خانه تاریخی مقدم یکشنبه الی جمعه ۹ الی ۱۵:۳۰

خانه تاریخی مقدم کجاست؟

مطلب مرتبط: گران‌ترین موزه ایران در تهران

۸. باغ موزه نیاوران تهران

۸. باغ موزه نیاوران تهران

باغ موزه نیاوران در شمالی‌ترین نقطه تهران واقع گردیده و از پوشش گیاهی و فضای سبز مناسبی برخوردار می‌باشد. قدمت بناهای موجود در این باغ به دوران قاجار و پهلوی بازمی‌گردد و بیشتر آن‌ها حالا به موزه تبدیل شده‌اند. وجود درختان کهنسال و قدیمی ابن مجموعه نشان از قدمت چند ده ساله مجموعه نیاوران دارد.
از دیدنی‌های اصلی باغ موزه نیاوران می‌توان به موزه جهان نما و موزه خودروهای کاخ نیاوران اشاره نمود. اگر به موزه‌
گردی علاقه‌ای ندارید می‌توانید در باغ گشت و گذار نموده و در یکی از کافه‌های آن به استراحت بپردازید.
ساعت بازدید باغ موزه نیاوران همه روزهای هفته از ساعت ۸ صبح تا ۱۶:۳۰ می‌باشد.

باغ موزه نیاوران کجاست؟

۹. باغ موزه سعدآباد تهران

۹. باغ موزه سعدآباد تهران

یکی دیگر از باغ موزه‌های سلطنتی و دیدنی تهران، باغ موزه سعدآباد است. این باغ که در ابتدا کاخ تابستانی پادشاهان قاجار بود در دوران پهلوی به محل سکونت خاندان پهلوی تبدیل شد و حالا به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی استان تهران مورد بازدید قرار می‌گیرد. از جذاب‌ترین موزه‌های این مجموعه می‌توان به کاخ تابستانی، موزه آب، موزه آشپزخانه سلطنتی و موزه سلاح‌های دربار اشاره کرد.
ساعت بازدید از باغ موزه سعدآباد ۹ صبح الی ۱۷ است.

باغ موزه سعدآباد کجاست؟

مطلب مرتبط: سفری کوتاه به ده مورد از زیباترین روستاهای اطراف تهران

۱۰. باغ ایرانی تهران

۱۰. باغ ایرانی تهران

باغ ایرانی ونک در یکی از قدیمی‌ترین محله‎های تهران بنام ده ونک واقع گردیده که دارای زیبایی وصف‌ناپدیری است. برای رسیدن به این باغ زیبا کوچه پس‌کوچه‌های زیبایی را پشت سر می‌گذارید تا در نهایت به باغ ایرانی با نهر روان و استخر پر از آبش برسید. از زیبایی‎های آن می‌توان به درختان تنومند و گل‌های لاله در فصل بهار نیز اشاره نمود. در وسط این باغ بنایی متعلق به مستوفی الممالک وجود دارد که هم‌اکنون به کتابخانه تبدیل شده است.
ساعت بازدید از باغ ایرانی تهران ۷ صبح الی ۱۲ شب است.

باغ ایرانی تهران کجاست؟

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان