جاهای دیدنی ایران برای سفر در زمستان (قسمت دوم)جاهای دیدنی ایران برای سفر در زمستان (قسمت دوم)

جاهای دیدنی ایران برای سفر در زمستان (قسمت دوم)


ایران وسیع و پهناور که اقلیم‌های متفاوتی را در خود جای داده است در چهارفصل سال برای گردش مناسب است. اما شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که بهترین مکان برای مسافرت در زمستان کجاست؟ پیشتر در قسمت اول این مطلب ده جای دیدنی ایران برای سفر در زمستان را معرفی نمودیم. در این مطلب نیز قصد داریم ده مقصد دیگر که برای بازدید در این فصل مناسب است به شما معرفی کنیم پی با مجله پونز همراه باشید.

جاهای دیدنی ایران برای سفر در زمستان (قسمت دوم)

روستای نایبند طبس
روستای نایبند که یکی از زیباترین روستاهای ایران است در جاده طبس به راور در ۲۲۵ کیلومتری طبس قرار دارد. این روستا که در فاصله کمی نسبت به کویر لوت قرار دارد به علت وجود نخلستان‌های زیبا گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند. معماری نایبند به صورت پلکانی بوده و دارای معادن زغال سنگ غنی است. هنگام بازدید از این روستا می‌توانید از غارها و چشمه‌های آب سرد و گرم دیدن کنید. روستای نای بند برای کوهنوردی نیز بسیار مناسب است. اگر قصد دارید شب را آنجا سپری کنید تماشای ستاره بازی آسمان کویر در شب را فراموش نکنید.

غار ایوب، شهربابک

غار ایوب، شهربابک

غار ایوب که بزرگترین غار آذرین ایران است در شهربابک استان کرمان قرار دارد. این غار که از گدازه‌های آتشفشانی پدید آمده، قدمگاهی منسوب به حضرت ایوب دارد. همچنین افسانه‌های‌ محلی بسیاری درباره آن گفته می‌شود که از آن‌ها می‌توان به حوضچه آرزوها، سوراخ حلال و حرام و محل زمزمه بچه‌ها اشاره کرد. اما بزرگترین ویژگی این غار دهانه بسیار بزرگ آن است که حدود ۶۰ متر طول و ۸۰ متر ارتفاع دارد.

قلعه سریزد مهریز، یزد

قلعه سریزد مهریز، یزد

این قلعه که در روستای سریزد از توابع شهرستان مهریز استان یزد قرار دارد، قدیمی‌ترین بانک جهان است. قلعه خشتی سه طبقه سریزد دارای ۴۶۸ حجره است که در قدیم هر کدام از آنان متعلق به یک خانواده بود تا اشیای گرانبهای خود (پول، مواد غذایی، طلا و زیورآلات)را در آن به امانت بگذارند و در صورت حمله دشمن در این حجره‌ها پناه بگیرند. نگهبانان این قلعه با چشمی‌های درون دروازه از حمله دشمن آگاه شده و با ریختن سرب داغ و آب جوش بر سر آنان از جان و مال اهالی قلعه دفاع می‌نمودند. قدمت این قلعه به دوره ساسانیان بازمی‌گردد.

چشمه آب گرم سیاهکش، بندر خمیر

چشمه آب گرم سیاهکش، بندر خمیر

سیاه کش در ۶۵ کیلومتری بندر خمیر در استان هرمزگان قرار دارد و کمتر کسی از وجود آن آگاه است. به همین دلیل از گزند آلودگی در امان مانده و بومیان همواره از خواص درمانی آن بهره می‌گیرند. نام این چشمه آبگرم پس از اینکه فرد سیاه چهره‌ای که در آن در حال آبتنی بود غرق می‌شود گذاشته شده است.

دره ستاره‌ها، قشم

دره ستاره‌ها، قشم

دره ستارگان که از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری جزیره قشم است. طی ۲ میلیون سال، بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه ناشی از باد و باران و رگبار‌ها پدید آمده‌ است. اهالی جزیره معتقدند که روزگاری، ستاره‌ای از آسمان به قلب جزیره فرو افتاده و باعث به وجود آمدن این دره شده است. دره ستارگان در ۵ کیلومتری روستای برکه خلف قشم قرار دارد.

منطقه باستانی اشکفت سلمان ایذه، خوزستان

منطقه باستانی اشکفت سلمان ایذه، خوزستان

اشکفت سلیمان یا نیایشگاه تاریشا در جنوب ایذه واقع شده و بزرگترین خط نوشته میخی ایلام نو را در دل دارد. این منطقه که در گذشته پرستشگاه خدای ایلامی تاریشا بود بقایای یک ساختمان متعلق به اتابکان و چهار نقش برجسته متعلق به دوره ایلامیان را شامل می‌شود که دو تا از این نقش‌ها در داخل غار و دو تای دیگر بیرون آن قرار دارند.

دره راگه، رفسنجان

دره راگه، رفسنجان

در نزدیکی رفسنجان استان کرمان دره‌ای به طول ۲۰ کیلومتر وجود دارد که بستر رود گیودری می‌باشد. وقتی در عمق دره قرار می‌گیرید خود را به طور شگفت‌آوری در محاصره صخره‌های کله قندی و نوک تیز بلند می‌یابید. توجه داشته باشید که در هنگام سفر به این دره باید قسمتی از راه را از میان آب طی کنید، بنابراین لباس و تجهیزات مناسب همراه داشته باشید. انواع پرنده‌ها مانند کبک و عقاب در راگه زیست می‌کنند. اگر خوش شانس باشید ممکن است آهوهای بومی دره را مشاهده کنید.

سازه‌های آبی شوشتر، خوزستان

سازه‌های آبی شوشتر، خوزستان

سازه‌های آبی شوشتر مجموعه‌ای به هم پیوسته از پل‌ها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند که به صورت مرتبط با یکدیگر کار می‌کنند و به قصد بهره‌گیری بیشتر از آب ساخته شده‌اند. مادام ژان دیولافوا باستان‌شناس نامدار فرانسوی این محوطه را که در دوران هخامنشیان بنا نهاده شده است به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی نامگذاری کرده است.

سنگ‌نگاره کول فرح، ایذه

سنگ‌نگاره کول فرح، ایذه

در ایذه تنگه‌های بسیاری وجود دارد اما تنگه کول فرح صرفا یک تنگه نیست بلکه دره ای فراخ و دلباز است و به همین دلیل اینگونه نامگذاری شده است. چرا که کول در لغت به معنای دره و فرح به معنی خوشحال می‌باشد. در سمت راست تنگه دو قطعه سنگ بزرگ و نامنظم وجود دارد که دارای نقوش زیبا و ظریفی از صورت انسان و حیوانات در حالت نیایش و احترام است.

چشمه آبگرم مرتضی علی، طبس

چشمه آبگرم مرتضی علی، طبس

برای رسیدن به این چشمه باید از شهر طبس عبور کنید و حدود ۵ کیلومتر در مسیر رودخانه پیاده‌روی کنید. در طول راه، دیواره‌‌های بلند دره مانندی در دو طرف همراهی‌تان می‌کنند که روی آنها حفره‌ های کوچک و بزرگ منظمی قرار دارد. تعدادی از این حفره‌ها چشمه‌های جوشان آب هستند که حمام مرتضی علی بزرگترین آنان است. وجود این چشمه جوشان با وجود آب گرم و سرد در کنار هم به هیجان این پیادهٰ‌روی می‌افزاید.

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان