تجربه سفر به ترکیه در ماه رمضانتجربه سفر به ترکیه در ماه رمضان

تجربه سفر به ترکیه در ماه رمضان


ماه رمضان در ترکیه

ماه رمضان در ترکیه

ماه رمضان فرصت بسیار خوبی است تا با فرهنگ و آداب و رسوم دیگر کشور‌های مسلمان آشنا شویم. یکی از بهترین کشورها برای سفر در ماه رمضان ترکیه است. هر ساله در این ماه تورهای مختلفی برای آشنایی با آداب و رسوم ماه رمضان در ترکیه برگزار می‌شود. اگر دوست دارید از آداب ماه رمضان در ترکیه بیشتر بدانید با محله پونز همراه باشید.
همه ما به خوبی آداب ماه مبارک رمضان را می‌شناسیم اما برخی کشورها در این ماه مراسم مخصوص به خود را دارند که بهتر است گردشگران قبل از سفر به آنجا با آن‌ها آشنا شوند. اگر قصد سفر به ترکیه در ماه رمضان را دارید در این مطلب با برنامه‌هایی که در سفرتان با آن روبرو خواهید شد آشنا می‌شوید تا با آمادگی بیشتری به این سفر بروید و غافلگیر نشوید.

حال و هوای ترکیه در ماه رمضان

حال و هوای ترکیه در ماه رمضان

رمضان نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان ماه مهمانی خدا خوانده می‌شود. روزه‌داری چالش مسلمانان از سپیده صبح تا اذان مغرب است و افطار جشنی است که مسلمانان با پشت سر گذراندن این چالش و باز کردن روزه خود برپا می‌کنند. سفره افطار در ترکیه معمولا شامل نان تازه پخت شده نازک ترکی، سوپ، سبزی تازه، زیتون و دیگر غذاهای حاضری می‌باشد. یکی دو ساعت پس از وعده افطار، وقت شام می‌شود و آن را به صورت جداگانه سرو می‌کنند.

در ماه رمضان تمام مساجد، خیابان‌ها و ساختمان‌های ترکیه با پارچه‌های رنگارنگ، نورهای رنگی و لوازم جشن آراسته می‌شود و در همه نقاط شیرینی‌های سنتی پخش می‌شود. اگر بعد از غروب آفتاب به خیابان‌ها بروید می‌توانید در جشن افطار شرکت کنید و از غذاهای مختلفی که بین مردم پخش می‌شود لذت ببرید. در ترکیه نیز مانند کشور خودمان ایران افطاری زمانی برای گردهمایی اعضای خانواده و دوستان است.

طبل زدن برای بیداری هنگام سحر

طبل زدن برای بیداری هنگام سحر

یکی از مرسومات ترکیه برای بیدار کردن روزه‌داران هنگام سحر، زدن طبل در کوچه و محله است. در ماه رمضان افرادی با لباس‌های سنتی و طبل در کوچه‌ها راه رفته و با کوبیدن بر طبل و خواندن آوازهای بومی ترکی مردم را برای صرف سحری بیدار می‌کنند. همزمان با صدای کوبیدن طبل بسیاری از مردم شروع به آواز خواندن کرده یا به طبل‌زن‌ها انعام می‌دهند. اگر به خاطر داشته باشید این رسم در زمان‌های قدیم در ایران با نقاره و سورنا و بر بالای گلدسته‌های مساجد اجرا می‌شد. در هر صورت اگر در اتاق هتل خود در ترکیه خواب بودید و پیش از سپیدی صبح به ناگهان صدای طبل و آواز شنیدید شوکه نشوید.

مطلب مرتبط: بهترین هتل‌های ارزان استانبول

مساجد ترکیه در ماه رمضان

مساجد ترکیه در ماه رمضان

به مناسبت ماه مبارک رمضان چلچراغ‌هایی در اطراف مساجد ترکیه دیده می‌شود که در شب جملاتی همچون رمضان با برکت، سلطان یازده ماه، رمضان خوش آمدی و … را روشن می‌کنند. در این ماه نماز جماعت در مساجد بسیار باشکوه و دیدنی اجرا می‌شود و پس از آن روزه‌داران برای افطار آماده می‌شوند.

بازدید از بناهای تاریخی ترکیه در ماه رمضان

هر چند که اکثر موزه‌ها، سایت‌های تاریخی و بیشتر مناطق دیدنی ترکیه در ماه رمضان باز هستند اما بازدید از آنها شرایط مخصوص به خود را دارد. برای مثال در روز اول ماه رمضان هیچ کدام از موزه‌ها، دیدنی‌ها و سایت‌های تاریخی باز نیستند و از روز دوم به بعد می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. از طرفی آداب خوردن و آشامیدن در این اماکن مانند دیگر قسمت‌های شهر است. البته یکی از مزیت‌های قابل توجه ماه رمضان به هنگام بازدید از بناهای تاریخی تخفیفات ویژه این اماکن می‌باشد.

افطاری در ترکیه

افطاری در ترکیه

در ترکیه نیز مانند ایران رستوران‌ها و کافه‌ها برای ماه رمضان و وعده‌های سحری و افطاری منوی مخصوص در نظر می‌گیرند. علاوه بر سماورهای چای که همیشه آماده و جوش هستند، غذاهای دیگری مانند خرما، باقلوای ترکی و کنافه، زولبیا و بامیه و دیگر شیرینی‌های این ماه مبارک برای افطاری سرو می‌شود. اگر در هتل اقامت دارید حتماً با رفتن سر سفره سحری و افطاری غذاهای مخصوص ماه رمضان را تجربه کنید. در طول روز رستوران‌های ترکیه اغلب خلوت هستند و دیگر اثری از چای ترکی در جلوی کافه‌ها و مغازه‌ها نیست.
با وجود اینکه در ماه رمضان در طول روز شهرهای ترکیه خلوت هستند اما کمی قبل از افطار عده زیادی از مردم به درون خیابان‌ها آمده و شهر حال و هوای جدیدی به خود می‌گیرد. به دلیل جنب و جوش زیاد مردم قبل از افطار اکثر وسایل حمل و نقل شلوغ هستند و این شلوغی برای بسیاری از توریست‌ها جذاب است. در این بین سفره‌های افطار فراوانی پهن می‌شود که ممکن است شما به یکی از آن‌ها دعوت شوید. زیرا بین بسیاری از ترک‌ها مرسوم است که برای ثواب دیگران را به سفره افطاری خود دعوت نمایند.

آداب ماه رمضان در ترکیه

آداب ماه رمضان در ترکیه

اگر قرار است در ماه رمضان به ترکیه سفر کنید، چه روزه باشید و چه نباشید، برای احترام به مردم از غذا خوردن در اماکن عمومی بپرهیزید. افرادی که روزه نیستند می‌توانند به سادگی داخل رستوران‌ها و کافه‌هایی که در طول روز باز هستند استراحت کنند و غذا و نوشیدنی سفارش بدهند. اگر قرار است ماه رمضان در آنکارا وقت بگذرانید در جریان باشید که تمام رستوران‌ها و کافه‌های محله کونیا Konya پیش از افطار بسته هستند و در آنجا هیچ رستورانی را باز پیدا نخواهید کرد. رستوران‌های استانبول اگر بدانند مهمانشان مسلمان نیست با کمال میل برای آن‌ها غذا سرو می‌کند اما پنجره‌های رستوران‌ها با پرده پوشانده می‌شود تا احترام روزه‌داران و مسلمانان حفظ شود.

مراسم عید فطر در ترکیه

مراسم عید فطر در ترکیه

با به پایان رسیدن ماه مبارک رمضان جشن عید فطر برگزار می‌شود. جشن عید فطر در ترکیه سه روز طول می‌کشد و همه مردم برای شرکت در این جشن بزرگ آماده می‌شوند. در روز قبل از عید فطر ادارات و سازمان‌ها تا وقت ناهار فعالیت می‌کنند و از عصر آخرین روز ماه رمضان جشن آغاز می‌شود. در طول سه روز جشن عید فطر همه ادارات و مکان‌های دولتی، موزه‌ها و جاذبه‌های دیدنی بسته هستند. پس سعی کنید طوری برنامه‌ریزی کنید که در سه روز جشن عید فطر از کاری باز نمانید.

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان