آشنایی با معروف‌ترین آتشکده‌های ایرانآشنایی با معروف‌ترین آتشکده‌های ایران

آشنایی با معروف‌ترین آتشکده‌های ایران


آتشکده چیست؟

آتشکده یا آتشگاه پرستشگاه زرتشتیان است و همانطور که می‌دانید زرتشتیان معتقدند آتش نماد پاکی است. در این مکان آتش در جایگاه ویژه‌ای که آتش‌دان نام دارد قرار داده شده و در برابر آن آیین‌های دینی انجام می‌شود. در ایران باستان آتشکده‌های بسیاری ساخته شده بود که پس از حمله تازی‌ها بسیاری از آن‌ها تخریب و یا به مسجد تبدیل شدند. از معروف‌ترین مساجد ایران که پیش از این آتشکده بودند می‌توان به مسجد جامع اصفهان و اردستان اشاره نمود.
در ادامه پنج مورد از آتشکده‌های دیدنی ایران که هنوز پابرجا هستند را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم.

۱. آتشکده کرکویه (سیستان و بلوچستان)

۱. آتشکده کرکویه (سیستان و بلوچستان)

این آتشکده که به آن آتشکده کرکوشاه و معد کرکو نیز گفته می‌شود در روستای ده خاتم شهرستان زابل قرار دارد و یکی از آثار ملی به ثبت رسیده کشور است.
آتشکده کرکویه زابل یکی از چهار آتشکده مهم دوره ساسانیان بوده که تا قرن هفتم هجری روشن و فعال بوده است. بسیاری معتقدند حکیم فردوسی، شاعر نامی کشور، چند ماه را در این آتشکده سپری نموده تا از مغ یا موبد آن پاسخ سوال‌هایش را بجوید و تحقیقات خود درباره سیستان را کامل نماید. از طرفی عده‌ای آن را به کیخسرو نسب داده‌اند.
یکی از آخرین مکان‌هایی که آتش مقدس یا همان آتش کهن در آن وجود داشته همین آتشکده کرکویه است.

کرکویه به چه معناست؟
کلمه کار یا کر در زبان پارسی به معنی مردم جنگاور و جنگجو است. با این اوصاف کرکویه به معنی کوی جنگاوران می‌باشد.

شعر آتشکده کرکویه:
دور این آتشکده و چارتاقی، شعر معروفی نوشته شده است که قدیمی‌ترین نوشته کهن سیستان و فارسی دری قدیم است و این چنین ترجمه شده است:
افروخته بادا روشنایی
تابنده بادا هوش گرشاسپ
از جوش رسته است
نوش کن می را نوش
یار در آغوش گیر
به نیکی و افرین گوش دار
تا می‌توانی نیکی کن
که پلشتی‌ها نابودشدنی‌اند
این نوشته محسوب می‌شود.

آتشکده کرکویه در حالی که مردم ایران در روز سیزدهم فروردین به جشن و شادمانی می‌پرداختند توسط ابن زیاد حارثی، فرمانده عرب ویران شد. لشکریان ابن زیاد پس از ویران کردن آتشکده مردان را کشتند و زنان را به اسارت کشیدند.

آتشکده کرکویه کجاست؟

۲. آتشکده آتشگاه (اصفهان)

۲. آتشکده آتشگاه (اصفهان)

کوه آتشگاه در غرب شهر اصفهان و در جوار زاینده‌رود محل قرارگیری قدیمی‌ترین یادگار تاریخی شهر از دوران ساسانی است. این آتشکده که بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد مانند دژی نفوذناپذیر است. به همین دلیل است که به نام‌های دژ مهربین بوده یا قلعه ماربین نیز شهرت دارد.
آثار به جا مانده از معماری این بنا نشان می‌دهد که در ابتدا دارای پنج طبقه بوده و ستون‌های بلند و اتاقک‌های متعددی داشته است. اما اکنون تنها دو طبقه از آن پیداست.
برای بازدید از این بنا باید از کوه بالا بروید و ممکن است در طول مسیر با آثار پله‌های به جا مانده در دل کوه مواجه شوید.
باستان شناسان بسیاری درباره این بنا تحقیق نموده‌اند و بر این باورند که این بنا به جا مانده از قرن ششم پیش از میلاد بوده و در قرن سوم میلادی، به محلی برای برپایی آتش جاودان تبدیل شده است.

آتشگاه اصفهان کجاست؟

۳. آتشکده سرمسجد (خوزستان)

۳. آتشکده سرمسجد (خوزستان)

آتشکده جاویدا (آتشگاه سرمسجد) که یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های تاریخی استان خوزستان است در شمال شرقی شهرستان مسجدسلیمان قرار دارد.
این آتشکده در دوران هخامنشیان و به دستور یکی از پادشاهان بزرگ ساخته شده و هر کدام از سنگ‌های بزرگ معدنی به کار رفته در آن، ۴ تا ۵ تن وزن دارد.

آتشکده جاویدا (آتشکده سرمسجد) کجاست؟

۴.آتشکده تخت رستم (تهران)

۴.آتشکده تخت رستم (تهران)

آتشکده تخت رستم تهران در ۲۰ کیلومتری غرب شهریار در نزدیکی روستای قجر و بر روی کوه تخت رستم قرار دارد. این آتشکده روزگاری محل برگزاری مراسم آتش بوده است.
آتشکده تخت رستم در سال ۱۳۱۶ با شماره ۳۰۳ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

آتشکده تخت رستم کجاست؟

۵. آتشکده آذرخش دارابگرد (فارس)

۵. آتشکده آذرخش دارابگرد (فارس)

آتشکده آذرخش که به مسجد سنگی نیز شهرت دارد در فاصله هفت کیلومتری جنوب شرقی شهر داراب و در دامنه کوهی به نام کوه پهنا قرار دارد. این آتشکده در ابتدا معبد مهرپرستان آریایی بوده و در دوره ساسانیان به آتشکده تبدیل شده است. به همین صورت پس از اسلام در برابر آن محرابی ساخته می‌شود و به مسجد تبدیل می‌شود.

آتشکده آذرخش کجاست؟

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان