خزانه جواهرات ملی تهران، گران‌ترین موزه ایرانخزانه جواهرات ملی تهران، گران‌ترین موزه ایران

خزانه جواهرات ملی تهران، گران‌ترین موزه ایران


در طول تاریخ در ادوار سلطنت پادشاهان مختلف بر ایران، جواهرات خیره‌کننده و گرانبهای بسیاری در این مرز و بوم وجود داشته‌است که بعضا مفقود یا دزدیده شده و یا در موزه‌ها در معرض نمایش قرار گرفته است که بزرگترین این موزه‌ها خزانه جواهرات ملی می‌باشد.

این موزه مجموعه‌ای از گرانبهاترین جواهرات جهان بوده که در گذشت اعصار و قرون گردآوری شده است. ارزش این جواهرات به نمایش گذاشته شده، به اهمیت اقتصادی و مالی آن محدود نمی‌شود، بلکه نشان‌دهنده ذوق و هنر طراحان و هنرمندان ایران در بازه‌های مختلف تاریخ است. از این رو نه تنها مورد بازدید علاقمندان تاریخ قرار می‌گیرد بلکه همواره دوستداران هنر و جواهرسازی را نیز به سوی خود می‌کشاند.

موزه جواهرات ملی در سال ۱۳۳۹ با تاسیس بانک مرکزی ایران افتتاح شده و از همان موقع تا به امروز تحت حفاظت این بانک بوده است. امروزه بسیاری از جواهرات سلطنتی ایران از دوره صفویه، افشاریه، قاجار و پهلوی برای بازدید عموم در این موزه به نمایش گذارده شده‌ است. از جمله جواهرات موجود در آن می‌توان به جقه نادری، الماس دریای نور، تاج کیانی، تاج فرح پهلوی، تخت نادری، کره جواهر نشان، تخت طاووس (تخت طاووس قاجاری یا تخت خورشید) اشاره کرد. پس از انقلاب اسلامی فعالیت موزه برای چند سال تعطیل و دوباره در سال ۱۳۶۹ برای بازدید عموم بازگشایی شد.

موزه جواهرات ملی ایران حدود ۱۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. این موزه دارای سامانه ایمنی و امنیتی فوق‌العاده بالایی می‌باشد که توسط متخصصین آلمانی پیاده‌سازی شده‌است.
زمان بازدید از این موزه از شنبه تا سه‌شنبه است و در آن از ورود کودکان زیر ۱۲ سال ممانعت به عمل می‌آید. توجه نمایید هنگام بازدید از این موزه به هیچ وجه امکان عکسبرداری وجود ندارد.
هدف از این مطلب ارائه توضیحات مختصری در باب موزه جواهرات بانک مرکزی و غنیمت‌های گرانبها و خیره‌کننده موجود در آن است.

۱. الماس کوه نور

۱. الماس کوه نور

بزرگترین الماسی که در دنیا شناخته شده کوه نور نام دارد. این الماس که روزی متعلق به نادرشاه بود پس از مرگ وی فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشت. در سال ۱۸۷۷ اعلام شد این الماس در اختیار ملکه ویکتوریا امپراتور بریتانیا قرار دارد و زینت بخش تاج ملکه می‌باشد. اکنون الماس کوه نور، همراه با سایر اقلام جواهرات سلطنتی بریتانیا در محل خاصی در برج لندن نگهداری می‌شود.

۲. الماس دریای نور

۲. الماس دریای نور

یکی از زیباترین و معروف‌ترین الماس‌های جهان، الماس دریای نور است. این الماس را نادر شاه به عنوان غنیمت جنگی به ایران آورده و در گذر زمان به شاهان قاجار رسیده است. ناصرالدین‌شاه معتقد بود، الماس «دریای نور» یکی از گوهرهای تاج کوروش کبیر بود. به این خاطر به این الماس علاقه بسیار‏ داشته و گاهی آن را به کلاه و گاهی به سینه‌ خود می‎زده است. وزن الماس دریای نور ۱۸۲ قیراط بوده و رنگ صورتی روشن آن از کمیاب‏‌ترین رنگ‌ها در میان الماس‌ها می‌باشد. این الماس خیره‌کننده اکنون تمام و کمال در خزانه جواهرات ملی قرار داشته و در معرض بازدید است.

۳. تخت طاووس قاجاری (تخت خورشید)

۳. تخت طاووس قاجاری (تخت خورشید)

این تخت به دستور فتحعلی‌شاه ساخته شد و به تخت خورشید معروف گردید سپس با ازدواج فتحعلی شاه با طاووس‌تاج‌الدوله (که نه ساله بود) اسم این تخت به نام تخت طاووس تغییر یافت. این تخت با تخت طاووسی که نادرشاه افشار به همراه جواهراتی چون دریای نور و کوه نور از نبرد هندوستان با خود به ایران آورد تفاوت دارد.

۴. کره جواهر نشان

۴. کره جواهر نشان

این کره که در سال ۱۲۹۱ به دستور ناصر‌الدین شاه توسط گروهی از جواهر‌سازان ماهر ایرانی به سرپرستی ابراهیم مسیحی ساخته شده است هم اکنون در موزه جواهرات تهران قرار دارد به طور کلی بر روی این کره از زمرد برای دریا و یاقوت برای خشکی استفاده شده است. ایران، انگلستان و جنوب شرقی آسیا با الماس قابل مشاهده بوده و برای ترسیم آفریقای جنوبی و مرکزی از یاقوت کبود و برای هندوستان نیز از یاقوت روشن استفاده شده‌ است. یک یاقوت بزرگ به جای کوه دماوند و به جای تهران یاقوت کمیابی به نام اورنگ زیب تعبیه شده است.

۵. کلاه عباس میرزا

۵. کلاه عباس میرزا

این کلاه که از پارچه اطلس و مخمل قرمز ساخته شده به پسر فتحعلی شاه تعلق داشت. روی آن، مروارید‌دوزی و پولک‎دوزی شده و در بالای آن، یک تخمه‌ زمرد بزرگ با گیلاوی الماس در چنگ طلا قرار گرفته است. عباس میرزا در مراسم رسمی از این کلاه استفاده می‌نمود.

۶. تاج کیانی

۶. تاج کیانی

این تاج برای فتحعلی‌شاه ساخته شد و آراسته به الماس، زمرد، یاقوت و مروارید است. این تاج که توسط سایر پادشاهان قاجار نیز استفاده شده است بعد از ساسانیان اولین تاجی بوده که به این شکل ساخته شده است. زیرا با انقراض ساسانیان، شاهان ایران دیگر هیچگاه از تاج به این شکل استفاده نمی‌کردند و طی آن دوران تاج بصورت جقه بوده است.

۷. تاج پهلوی

۷. تاج پهلوی

رضاخان که نمی‏‌خواست از تاج کیانی استفاده کند دستور داد گروهی از جواهرسازان ایرانی، روس و قفقازی تاج پهلوی را که در آن تخمه‌های درشت زمرد، یاقوت کبود و مروارید استفاده شده است، بسازند. کلاه تاج، از مخمل قرمز بوده و در قبه‎ی آن تخمه زمرد خیاره در چنگ نشانده، قرار گرفته است. تاج در چهار طرف دارای چهار کنگره می‌باشد که در زیر کنگره‌ی جلویی آن، خورشیدی زرین با شعاع‎های الماس‌نشان و تخمه الماس زرد درشت تعبیه شده است. وزن کلی این تاج حدود دو کیلو و 80 گرم است.از تاج پهلوی به هنگام تاجگذاری رضا شاه و محمدرضا شاه استفاده شده است.

۸. جبه رضا شاه

۸. جبه رضا شاه

جبه رضا شاه لباسی بلند و بدون آستین است که از ابریشم دست‌بافت است، زمینه‌ی سفید‌رنگ با طرح بته‌جقه‎ای درشت دارد. حاشیه‌ آن، شش سانتی‎متر پهنا داشته و زردوزی شده است. این جبه که برای مراسم تاج‌گذاری رضا‌شاه دوخته شده بود در مراسم تاج‌گذاری محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۴۶ نیز مورد استفاده قرار گرفت. بیش از ۲۱ مثقال مروارید روی این شنل کار شده است.

۹. شمشیر شاهی

۹. شمشیر شاهی

در ساخت این نوع شمشیر حدود ۳۰۰۰ سنگ و جواهر با ارزش استفاده گردیده است. این شمشیر متعلق به دوره پهلوی می‌باشد.

۱۰. تاج فرح پهلوی

۱۰. تاج فرح پهلوی

تاج و نیم تاج فرح پهلوی هم جزء جواهرات ملی محسوب می‌گردد. این تاج که توسط وان کلیف و آرپل ساخته شده، یک کیلو و ۴۸۹ گرم وزن داشته و از الماس، برلیان، لعل، یاقوت، مروارید و زمرد ساخته شده است.

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان