بازگشایی موقت تماشاخانه تهران (تئاتر نصر)بازگشایی موقت تماشاخانه تهران (تئاتر نصر)

بازگشایی موقت تماشاخانه تهران (تئاتر نصر)


تماشاخانه تهران نخستین سالن مدرن تئاتر است. این تماشاخانه که توسط علی نصر از پدران تئاتر مدرن ایران مدیریت می‌شد به تئاتر نصر نیز شهرت دارد.

پس از گذشت سه دهه درهای تماشاخانه تهران یا همان تئاتر نصر برای مدت محدودی به روی مردم گشوده شد و اسناد و مدارک مربوط به این سالن برای اولین بار به نمایش درآمد.
گفته می‌شود پس از این بازگشایی کوتاه مدت، تماشاخانه تا مدتی جهت "مرمت و نوسازی" تعطیل خواهد بود.
سازمان زیباسازی شهرداری تهران در نظر دارد تا تماشاخانه تهران را پس از مرمت و بازسازی به موزه تئاتر ایران تبدیل کند.
نمایش چیدمان مدارک موجود در تماشاخانه از ۲۳ فروردین توسط استودیو معماری شیار آغاز شده و به دلیل استقبال بالای بازدیدکنندگان فرصت بازدید از مجموعه تاکنون دو بار تمدید شده است.

بازگشایی موقت تماشاخانه تهران (تئاتر نصر)

تماشاخانه تهران از سال ۱۳۳۷ به بعد چندین بار دچار آتش سوزی شد اما در سال ۱۳۴۱ مرمت گشته و تحت عنوان تئاتر نصر مجددا گشوده شد.

تماشاخانه تهران قبل از انقلاب اسلامی تماشاخانه تهران قبل از انقلاب اسلامی

این تماشاخانه که پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ توسط کمیته امداد امام خمینی مصادره و تعطیل شده بود در سال ۱۳۶۷ توسط جهاد دانشگاهی و به قصد احیا اجاره شده و دوباره مورد بازگشایی قرار گرفت. اما به دلیل بی‌توجهی و فرسودگی بنا در مرداد سال ۱۳۸۱ و در حین اجرای تئاتر "سی و هفت شاهی جناب میرزا" تعطیل شده و تا فروردین امسال متروکه ماند.

بازگشایی موقت تماشاخانه تهران (تئاتر نصر)

تماشاخانه تهران در مهر سال ۱۳۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در اردیبهشت ۱۳۸۷ فاز نخست بازسازی ساختمان تئاتر نصر آغاز شد اما مرمت آن در خرداد همان سال به دلیل کمبود بودجه و اعتبار متوقف گشت.
هنگام بازدید از تماشاخانه در چیدمان آن اسناد، نوشته ها و عکس‌های فراوانی از هنرمندان و کارکنان تماشاخانه خواهید دید که پس از گذشت حدود سی سال از زیرزمین ساختمان استخراج شده است.
علاوه بر وسایل مربوط به سالن تئاتر بخشی از چیدمان به آرشیو اسناد و نوشته‌های نشریه "تهران مصور" متعلق است.

بازگشایی موقت تماشاخانه تهران (تئاتر نصر)

از ویژگی های دیدنی معماری ساختمان تماشاخانه می‌توان به سقف بلند سالن نمایش و گچبری‌ها و آینه کاریهای تزیینی لابی آن اشاره نمود.

تماشاخانه تهران کجاست؟ (آدرس و تلفن)

مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان