آرامگاه شاعران معروف در شهر شیرازآرامگاه شاعران معروف در شهر شیراز

آرامگاه شاعران معروف در شهر شیراز


شیراز یکی از شهرهایی است که باید به آن سفر کرد. معماری زیبای بناهای تاریخی و مساجد این شهر، عطر مست‌کننده بهار نارنج که در باغ‌های سرسبز و زیبای آن می‌پیچد، مردمان خوشرو و مهمان‌نواز و آرامگاه شاعرانی همچون حافظ و سعدی این شهر را به یکی از مقاصد اصلی گردشگری خصوصا در سفرهای نوروزی تبدیل نموده است.
اگر از علاقمندان شعر و ادبیات هستید و دوست دارید علاوه بر حافظیه معروف با آرامگاه دیگر ادیبان این شهر آشنا شوید با ما همراه باشید.

حافظیه، آرامگاه حافظ در شیراز

حافظیه، آرامگاه حافظ در شیراز

حافظیه که پرچمدار مقبره شاعران در شهر شیراز است به واسطه شهرت جهانی خواجه حافظ شیرازی هر ساله توسط گردشگران دور و نزدیک مورد بازدید قرار می‌گیرد. این مکان علاوه بر حافظ محل آرمیدن مشاهیر دیگری نیز می‌باشد. به همین دلیل از سال ۸۶ گسترش یافته و معماری و فضای آن از پیش زیباتر شده است.
سال‌ها از مرگ لسان‌الغیب می‌گذرد اما با ورود به محوطه آرامگاه احساس می‌کنید حضور او سبز است. شب‌های حافظیه به مراتب با‌صفا‌تر است. فضا به گونه‌ای عمیق و عرفانیست که انگار تا زمانی که در محضر حافظ هستید اهمیتی ندارد چند سال دارید، اهل چه کشوری هستید و به چه قشری تعلق دارید. همانطور که خواجه خود در بیتی فرموده است:
بر سر تربت ما چون گذری، همت خواه که زیارتگه رندان جهان خواهد بود

آدرس آرامگاه حافظ:

سعدیه، مقبره سعدی در شیراز

سعدیه، مقبره سعدی در شیراز

سعدیه آرامگاه شیخ مصلح‌الدین مشرف بن عبدالله ملقب به استاد سخن، در زمان حیات وی خانقاه او بوده است. سعدی در قرن ششم و در شهر شیراز دیده به جهان گشود. از این رو او را سعدی شیرازی می‌خوانند. آرامگاه او علاوه بر مقبره با‌شکوه و زیبایی که در نهایت در دوران پهلوی و بر اساس طرح محسن فروغی کامل شده است دیدنی‌های دیگری نیز دارد.
وجود حوض ماهی، قنات سعدیه، حوض سکه، مقبره شوریده شیرازی، کتابخانه سعدیه و باغ دلپذیر مجموعه باعث شده جنبه گردشگری این آرامگاه ارزشمند بیشتر شود.
گویند روی سرخ تو سعدی چه زرد کرد اکسیر عشق بر مسم افتاد و زر شدم

آدرس آرامگاه سعدی:

مطلب مرتبط: گردشی در مکان‌های دیدنی و تاریخی شیراز

آرامگاه خواجوی کرمانی در شیراز

آرامگاه خواجوی کرمانی در شیراز

خواجوی کرمانی بزرگترین شاعر شهر کرمان است که که زادگاهش را برای سیر و سیاحت ترک نمود و روز های پایانی عمرش را در شیراز سر می‌برد. آرامگاه این شاعر سرشناس هم اکنون در شهر شیراز و روبروی دروازه قرآن قرار دارد. این مقبره در مکانی ساخته شده است که سقف ندارد و تنها آیه‌ای از سوره‌ی الرحمن است روی سنگ قبر وی به چشم می‌خورد.
عده‌ای بر این باورند که نمی‌توان تاثیر خواجوی کرمانی را بر غزلیات حافظ نادیده گرفت. در ادامه نمونه‌ای از این ابیات مشابه آورده شده است:
خواجوی کرمانی : گر شدیم از باده بدنام جهان تدبیر چیست - همچنین رفتست در عهد ازل تقدیر ما
حافظ شیرازی : در خرابات طریقت ما به هم منزل شویم - کاین چنین رفته‌ست در عهد ازل تقدیر ما

آدرس مقبره خواجوی کرمانی:

مقبره شوریده شیرازی

مقبره شوریده شیرازی

در نزدیکی مقبره سعدی قبر‌های زیادی قرار گرفته‌اند که بنا بر وصیت نموده خودشان در این محل دفن گشته‌اند. یکی از این بزرگان که شاعری بزرگ و پرآوازه‌ است محمد شوریده شیرازی نام دارد. وی که از شاعران معروف دوران صفویه است در دوران کودکی به دلیل بیماری آبله چشمان خود را از دست داده ولی با این وجود به یکی از سرشناس‌ترین شاعران زمان صفویان تبدیل شده است. از آرامگاه سعدی تا آرامگاه شوریده طاقی وجود دارد که وارد اتاقی مجزا می‌شوید و کتیبه‌ای بر سر در آن قرار گرفته است.
در دوصد قرن دگر،می نبود چون من و تو
شاهد دیگر و شوریده ی شیدای دگر

آدرس مقبره شوریده شیرازی:

مطلب مرتبط: سفر به جاذبه های گردشگری طبیعی اطراف شیراز

آرامگاه شاه داعی الله شیراز

آرامگاه شاه داعی الله شیراز

سید نظام الدین محمود متخلص به داعی از عارفان قرن نهم شیراز است. او علاوه بر توانایی قابل توجهی که در سرودن شعر داشت نزدیک به ۳۵ جلد کتاب گوناگون تالیف نمود. از آثار او می‌توان به مثنوی چهار چمن، مثنوی چشمه زندگانی، مثنوی چهل صباح و مثنوی عشق‌نامه ، دواوین، ساقی نامه و ۱۶ رساله به نثر اشاره نمود. پس از وفات داعی‌الله در سال ۸۷۰ هجری قمری، نخستین بار در دوران کریم خان زند برای این عارف گرانقدر آرامگاهی با سنگ قبری بزرگ و زیبا ساخته شد. بر سر در این آرامگاه بیتی از خود داعی آورده شده است:
چو باد خاک تو خواهد به هر طرف بردن مهل که از تو نشیند به خاطری گردی

آدرس آرامگاه شاه داعی الله:

آرامگاه ابن خفیف شیرازی

آرامگاه ابن خفیف شیرازی

یکی دیگر از عارفان بزرگ شیراز که در قرن سوم دیده به جهان گشود ابن خفیف ملقب به شیخ کبیر است. شیخ کبیر به ریاضت کشیدن برای رسیدن به درجات والای عرفانی معتقد بود و از این رو مجاهدت‌های بسیاری در این زمینه می‌نمود. او پس از سفرهای بسیار و سیاحت‌های متعددی که نمود به شیراز بازگشت و به تربیت مریدان خود پرداخت. ابن خفیف در سال ۳۷۱ درگذشت و مانند سعدی جسدش در خانقاه خود او به خاک سپرده شد. از زیبایی‌های آرامگاه ابن خفیف می‌توان باغچه های اطراف آرامگاه، رواق و محراب سنگی با شکوه درون بقعه را نام برد. این آرامگاه در پشت بازار وکیل و در محله شاهزاده واقع شده است. بعدها کتابخانه‌ای به نام کتابخانه عمومی عبدالله خفیف کنار آرامگاه وی ساخته شد.

آدرس آرامگاه ابن خفیف:

مطلب مرتبط: بهترین پاتوق‌های صبحانه شیراز
مطالب مشابه

پونز به روش‌های زیر در دسترس شماست
دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی
ربات تلگرام

گزارش مکان